Lue keskustelun säännöt.
Kertokaa mielipiteenne, mitä teen? (työasiaa)
04.05.2007 |
Vanhempainrahakausi päättyy elokuussa. Voisin palata kesäksi " töihin" (opettajan), saada palkkaa ja siirtää vanhempainrahan isälle. Tällöin meidän perhe saisi enemmän tuloja. Toisaalta sijainen, joka on hoitanut virkaani koko vuoden, jää tällöin kesältä palkattomaksi.
Mielipiteitä?
Kommentit (5)
Jos taas olit töissä syksyn, niin silloin minusta olisi reilua jakaa kesäajan palkka puoliksi eli sinä palaisit työhön kesäloman loppupuoliskoksi.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
aion ittsekin ensi kesänä tehdä. t.Toinen ope
Monissa kunnissa sitä ei makseta kenellekään, jos viranhaltija ei sitä ota. Ja kyllä, sinuna tulisin ns kesäksi töihin. Opettajilla ei ole mahdollisuutta siirtää kesälomaa muuhun ajankohtaan, kuten muissa ammateissa.
Itsekin olen ollut tuossa sijaisen asemassa pari kertaa ja eihän se kivaa ole, mutta yhden kuun palkan saa kuitenkin lomarahoina ja heinä + elokuulta ansiosidonnaista, niin että ei se sijainenkaan puille paljaille jää.
T: nyt virassa oleva, jolla tosin lapsiluku on täysi