Onko 2 cm liikaa kasvunvaraa lapsen nahkakengissä tai kumisaappaissa?
Kommentit (7)
lapselle ostaessani, myyjä sanoi, että ota isommat. N. 1cm pitää olla joka tapauksessa käyntivaraa eli 1cm jäljelle jäävää kasvuvaraa on aika vähän. Jos kasvuvaraa on 2cm+1cm käyntivaraa, kenkä voi olla reilun kokoinen, mutta ei kuitenkaan mielestäni liian iso.
Jos jättää vain sentin, on kengät pienet jo kuukauden kuluttua.
Kumpparit sovitamme tosin aina villasukan kanssa.
Lapset kulkee lähes poikkeuksetta liian pienissä kengissä! Lapsen jalkaterä on sen verran pehmeä, ettei tule helposti semmoista kipua kuin aikuiselle, eli eivät osaa valittaa asiasta yleensä.
Se koko katsotaan pohjallisella, ei kysymällä lapselta tai painelemalla kengän päältä... Ja ainakin pari kertaa kaudessa kenkien koot tarkistettava, muksuilla jalat kasvaa nopeasti.
Naapurin lapsilla näyttää olevan kengissä kasvunvaraa
neljä cm. Pystyssä pysyminen onkin sitten heille vähän vaikeaa.
Lägg till så här mycket
i växtmån:
Sandaler 10-15 mm.
Promenadskor 10-15 mm.
Kängor/Stövlar 15-20 mm.
2cm tilassa jalka hölskyy niin paljon,e ttä tulos on varpaiden kannalta sama kuin liian pienillä kengillä.