Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitkä ovat koulukypsyyden merkit?

Vierailija
10.05.2007 |

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
10.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

" Koulukypsyys edellyttää paitsi noin kuusi ja puolivuotiaan älyllistä kehitystasoa myös tunne-elämän tasapainoista kehittymistä ja sosiaalisuutta.



Tunne-elämän avulla koulukypsyys saavutetaan siten, että lapsi samastaa itsensä samaa sukupuolta olevaan, läheiseen aikuiseen ja haluaa kasvaa hänen kaltaisekseen. Sosiaalista kasvua tukee parhaiten toiminta ryhmässä.



- Esikouluryhmä ja sisarukset kotona kasvattavat siihen, että on kuunneltava muitakin ja toisaalta että omista mielipiteistä on pidettävä kiinni. Myös kompromissejä on opittava tekemään. Lapsen tulee saada valita, tahtoa omissa asioissaan ja onnistua niissä muttei komentaa aikuisia palvelemaan itseään. Asioista sovitaan ja sitten pidetään kiinni sopimuksesta. Tärkeissä asioissa aikuisen tulee antaa lapselle ystävälliset, turvalliset rajat ja puitteet toiminnalle.



Jos lapsella ilmenee puhevaikeuksia, lapsi olisi hyvä ohjata puheterapiaan jo muutamaa vuotta ennen koulun alkua.



Koulukypsyyteen kuuluvassa motorisessa toiminnassa erotetaan ns. karkea- ja hienomotorinen kyky.



- Karkeamotoriseen kuuluvat mm. pyöräily, hiihto, luistelu ja uinti. Hienomotoriseen taas kengännauhojen solmiminen tai nappien kiinnipano. Valitettavasti nykytekniikka passivoi lapsia; vaatteissa on vetoketjut ja kengissä tarrakiinnitys. Aikaisemmin hiihdettiin murtomaata, nyt auto vie lapset mäen alle, hissi mäelle ja painovoima mäkeä alas. Tosin laskettelussa vaaditaan paljon motoristakin taitoa. Vanhojen leikkien tilalle ovat tulleet erilaiset koordinaatioita kehittävät ja siinä mielessä hyödylliset elektroniset pelit ja tietokoneiden käyttö. "



Vierailija
2/6 |
10.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kynäote hallinnassa. Ei se fyysinen koko, vaan henkinen kypsyys, se on mitttarina jne jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
10.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toisten auttaminen, kuunteleminen ja kaverina oleminen ovat tärkeitä taitoja. Lapsi on jo niin itsenäinen, että hän tulee koulussa toimeen esimerkiksi ilman äidin apua. Lapsen ja opettajan väliselle suhteelle on eduksi, jos lapsi on oppinut kuuntelemaan aikuisia, olemaan aikuisten kanssa yhteistyössä, ottamaan vastaan ohjausta ja tietoa.



Lapsi on kiinnostunut koulumaisista asioista kuten piirtämisestä, kirjaimista ja numeroista. Jos lapsi haluaa vain leikkiä ja ehkä kaipaa päiväunia säännöllisesti, voi olla syytä harkita koululykkäystä.



Lapsella on sellainen sanavarasto, että hän ymmärtää kuulemansa ohjeet ja pystyy ilmaisemaan itseään. Koululaisen edellytetään kykenevän oppimaan ja omaksumaan valtavan paljon uusia asioita. Tämän vuoksi lapsen tulisi olla älyllisessä kehityksessään ehtinyt suunnilleen 7-vuotiaan tasolle. Toisaalta normaali älykkyys ei yksin takaa, että lapsi olisi 7-vuotiaana kypsä kouluun.



Fyysinen kypsyys tarkoittaa sitä, että lapsi jaksaa olla koulussa koulupäivän. Lapsen tulisi kyetä myös istumaan paikallaan vähintään puolen tunnin ajan keskittyen ja kuunnellen. Ruumiinrakenteen muuttuessa kehittyy samalla motoriikka eli ruumiin liikkeiden hallinta. Varsinkin käden käytön kehittyneisyys on tärkeä koulukypsyyden osa mm. kirjaimia opeteltaessa. Silmän ja käden yhteistyö kehittyy jo ennen kouluikää lapsen piirtäessä ja rakentaessa esim. palikoilla.



Itsenäistymisessä on tärkeää oppia huolehtimaan tavaroistaan, osata pukea ja syödä itse. Tarkkoja kellonaikoja opetellaan koulussa, mutta jonkinlainen kellon tunteminen ja ajan hahmottaminen on avuksi ettei myöhästy koulusta. Myös koulumatkat täytyy oppia vähitellen kulkemaan itse.















Vierailija
4/6 |
10.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanha testi.

Vierailija
5/6 |
10.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän seudulla tuntuu, että kouluun laitetaan suurin osa oppivelvollisuusikäisistä, ne jotka eivät mahdu starttiluokalle aloittavat normaalissa 1.luokassa. 1-2 lasta ikäluokasta jää eskariin toiseksi vuodeksi. Koulussa pitäisi olla tarjota erilaisia tukitoimia niitä oppijoita kohtaan, jotka eivät kouluvalmiuden kriteerejä jollakin osa-alueella täytä. Esim. pienempi ryhmäkoko, laaja-alainen erityisopetus, mahdollinen luokka-avustaja, eriyttäminen jne.

Vierailija
6/6 |
10.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...singahtavat sinne minne mieleen juolahtaa.



Oma poikani ei vieläkään muista aina viitata vaan huutelee vastauksia ja asioitaan.



Edelleen muutamalla unohtuu tavarat aina koulupäivän jälkeen pulpetille ja niitä tullaan sitten erikseen hakemaan.



Musta tuntuu välillä, että ainoa kypsä on opettaja ;-)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän kuusi