3kk vauvalla kovasti ihottumaa kasvoissa ja kaulalla
Sellaisia todella kuivia ja punaisia läiskiä iholla. Näyttää raapivankin vähän tuota kaulaa. Mistä voisi johtua, miten syytä voisi alkaa jäljittämään? Entä hoito, perusrasvaa olen laittanut aamuin illoin.
Kommentit (12)
On varmaan päässeet tulehtumaan. Hydrokortisonia naamaan vaan.
Miksi et soita neuvolaan ja käy siellä näytillä vauvan kanssa?
ja lääkäri sanoi et atooppinen ihottuma. Kortisoni-voide ja lipolan-voide auttoivat.
Kaulan poimuihin pääsee niin helposti bakteerit muhimaan.
Banaanista naama on pahimmillaan, muista hedelmistä tulee lievempänä. Tosi kurja juttu. Uusia allergia-aineita jäljitetään koko ajan. Aina välillä tarhapäivän aikana nassu lehahtaa tulipunaiseksi ja silloin tulee ei-listaan lisää tavaraa.
Ärsyttää tollaset ylisuojelevat vanhemmat. " Meidän pikku-Petteri ei voi nyt syödä omenaakaan kun naama vähän lehahtaa" . Allergisella lapsella vähän muitakin oireita, kuten esim suolisto-oireet, kasvun kehityksen häiriöt jne.
Atooppinen iho oireilee taas juuri kuivalla läiskittäisellä ihottumalla. Se saattaa mennä ohi kevyellä rasvauksella tai sitten pahentua ihan kamalaksi. Omalla allergisella lapsellani alkoi oireilu 3kk iässä juuri noin ja paheni 5kk mennessä kokovartaloihottumaksi, joka tulehtui. Jos imetät jätä kananmuna, maito ja vehnä pariksi viikoksi ja katso helpottaako.
Minä luotan hieman enemmän lasten allergialääkäriin näissä asioissa.
Kuivat läiskät on ihan punaisia aamulla ja varsinkin aamupesun ja rasvauksen jälkeen (tietysti..). Iltapäivää kohti vähän tasaantuvat, mutta kyllä ne koko ajan ihan selvästi näkyy. Meillä on ensi vkolla lastenlääkäri muiden syiden vuoksi, taidan kysyä tätä samalla.
Huuhteluaineesta luovuin jo koska epäilin tuota itsekin. Ihottuma ei ole kaulapoimuissa vaan siinä solisluiden kohdalla.
Olen itse joutunut syömään antibiootteja, jotka juuri onneksi loppuivat. En ole aiemmin huomannut reaktioita noihin lääkkeisiin, mutta nyt elättelen toiveita että tuo menisi kuitenkin ohi oman lääkityksen lopetuksen myötä.
Vakuutus kyllä otettiin onneksi jo ennen syntymää..
Niin, ja ruokakokeiluista tämä ei johdu, koska vauva on saanut lähes pelkkää äidinmaitoa, pieniä satunnaisia korvikeannoksia lukuunottamatta.
jotkin vauvat saavat allergiaa äitinsä syömisistä.
Kuulostaa maito- tai muulta allergialta. Nyt jos ei ole vakuutusta niin heti ottamaan ennen kuin neuvolantäti kirjaa ongelman ylös neuvolakorttiin!