Oletko joutunut käyttämään nukahtamislääkettä/unilääkettä?
Minulle määrättiin niitä, koska elämäntilanteeni on todella rankka ja en saa nukutuksi. En tosin uskalla ottaa niitä.... Merkki on Stella (halppisversio, alkuperäinen resepti Stilnoct). Lääkäri puhui nukahtamislääkkeestä, mutta selosteessa kyllä kerrotaan tämän olevan unilääke. Pitäisi varmistua, että saa nukuttua 7-8 tuntia putkeen. Mitenköhän se muka onnistuu kahden pienen, öisen heräilevien, lapsen kanssa? Kokemuksia?
Kommentit (6)
Eli siitä on helppo puraista vaikka kolmasosa, useilla jo se auttaa nukahtamaan, eikä siitä määrästä tule sellaista tokkuraa etteikö saisi lapsista yöllä huolehdittua. Aine myös kuluu nopeammin pois kun ottaa pienemmän määrän.
Mieluummin kannattaa nukkua joskus lääkkeen avulla kuin olla aivan kehäraakki, unettomuudesta kun tulee helposti kierre. Kun saa pari yötä siedettävästi nukuttua, voi sen jälkeen saada helpommin unta ilmankin lääkettä.
Jos pelkäät riippuvuuden muodostumista, älä ota kuin muutamana yönä peräkkäin.
ihmettelen kakkosen sanavalintoja, sinähän vaikutat varsin vastuulliselta tämän lääkkeenkäytön suhteen.
Stilnoctia on kyllä minunkin tietääkseni määrätty nimenomaan nukahtamislääkkeeksi, ja tosiaan kolmanneksen tai puolikkaan jälkeen herää kyllä, mutta noustessa tuntuu vähän sellainen humina päässä.
Lopuksi haluan vielä toivottaa voimia!
että tosiaan ei tietysti ole hyvä turruttaa itseään tajuttomaksi lääkkeillä jos on yksin lapsista vastuussa. Ap vain ei maininnut olevansa yksin? Toisekseen lienee lääkärin arvioitavissa miten vahvasti lääke vaikuttaa, eli herääkö sen otettuaan vai ei.
Ja jos ap olet yksin, niin onnistuisiko, että joku tulisi päivystämään edes yhdeksi yöksi lapsia, niin sinä voisit turvallisin mielin ottaa lääkkeen ja saada vähän levättyä?
Itselläni unilääke ei koskaan ole vaikuttanut niin, että en olisi herännyt yöllä ääniin kuten ennenkin tai muutenkaan ollut mitenkään toimintakyvytön. Vaikka mitään ääniä ei yöllä kuuluisikaan, heräilen silti ihan kuten ennenkin - valitettavasti. Unen saantiin lääke kyllä vaikuttaa. Tosin en koskaan ota kerrallaan kokonaista nappia, vaan pienen palan tai korkeintaan puolikkaan. Haittavaikutuksia lääkkeellä on, että suuhun jää paha maku ja haju. Toinen haitta on riippuvuuden muodostuminen. Kerran aloitettuaan lääkkeestä on vaikea päästä irti, koska ei enää halua kamppailla nukahtamisvaikeuksien kanssa. Mutta voihan olla, että joku menee lääkkeestä niin tokkuraan, että lastenhoito vaarantuu. Itselleni ei niin ole (TODELLAKAAN) käynyt. Olen erittäin herkkäuninen vieläkin, olinpa ottanut lääkettä tai en. Kokonaisen napin ottoa kerralla en kyllä uskalla suositella. Keskustele lääkärisi kanssa.
En sitten ottanut lääkettä enkä ota. En uskalla. Eli en siis nuku ensi yönäkään :( Mutta huomenna mies on yön kotona, joten silloin voisin ottaa puolikkaan tabletin. Koskaan aiemmin en ole uni/nukahtamislääkettä tarvinnut. Nyt tilanne on paha :( En saa ketään tänne päivystämään, koska ollaan vasta muutettu paikkakunnalle.
Nukahtamislääke on eri asia, siinä on pitoisuudet niin pienet, että niillä saa juuri unen päästä kiinni, eivät turruta muuten. Unilääkkeellä et oikeasti herää yöllä, jos lapsesi tarvitsevat sinua. Toisekseen, nukahtamislääke harvoin auttaa silloin, kun on todella ahdistunut, stressaantunut tms. Silloin tarvitaan just niitä järeempiä nappeja, joita ei voi ottaa > noidankehä unettomuuden suhteen valmis...