Miten hoidat kauppareissut jos olet autoton ja asut pääkaupunkiseudulla?
Kommentit (9)
Meillä on lähin Prisma kävelymatkan päässä, joten yleensä mennään sinne kerran viikossa. Briojen alakoriin mahtuu paljon tavaraa.
Meidän alueen autottomat joko kävelevät yhteen suuntaan ja palaavat ratikalla, tai kävelevät kumpaankin suuntaan, tai käyttävät ratikkaa kumpaankin suuntaan...Pyörääkin käyttävät.
Siis ihan oikeasti outo kysymys.
Vai ostatteko vaan muutaman tuotteen aina kerrallaan?? Mulla ei tulisi kyllä mieleenkään lähteä kauppaan ilman autoa, sehän olisi ihan kamalaa seistä jossain bussipysäkillä 3 täyden muovikassin kanssa!! Tai raahata niitä kotiin sieltä kaupasta kävellen.
Polvi on leikattu enkä saa kantaa mitään. Olen ihan pattitilanteessa ja mietiskelin vain miten autottomat selviävät kauppareissuistaan. On paljon jos on lähikauppa ja kaksi henkeä voi lähteä markettiin käymään viikonloppuna ja kantaa vaikka neljä kassia.
Täällä on jo porukkaa, joka ei selviä kaupungissa. Meitä tulee lisää ja jäädään loukkuihin asuntoihimme. Autot ovat täällä tarpeellisia, todellakin.
Meillä on iso S-Market 600 m päässä ja KKK-supermarket 1 km päässä. Prismaan pääsee bussilla 5 pysäkin matkan helposti. Ei ole ylivoimaista. Ostokset kulkee vaunujen/rattaiden korissa.
Jos mennään isommille ostoksille esim. viikonloppuna, tulee mies mukaan ja kantaa pari kassia. Käyn kuitenkin viikolla pari kertaa ruokakaupassa eli harvemmin tarvitsee isoja määriä raahata kerralla.
Vaate- yms. ostoksille mennään joko keskustaan (bussilla) tai Jumboon (bussilla).
Mutta muutenhan pääsisisit kävellen/pyörällä kauppaan.
Kävelen sinne ja takaisin, ei ole erityisen vaikeaa. Jos on paljon painavaa ostettavaa kuten maitoa, tai lapset ovat mukana, kannan ostokset repussa. Megamarketeissa en käy enkä haluakaan käydä.
Jos pitäisi ostaa oikein paljon kerralla, ottaisin vielä repun selkään.
Menen kauppaan kävellen, bussilla tai junalla, riippuu siitä missä kauppa sijaitsee. Ostan ruokaa sen verran mitä jaksan kantaa.