Varottakaa lapsianne vedenjuontikilpailuista!
lehdessä oli juttu naisesta joka oli kuollut kys. kilpailuun ja sain lapsilta kuulla että heidänkin leireillään kys. kilpailua oli harrastettu! Eivät olleet tajunneet että se voi olla vaarallista!
Kommentit (9)
Lapsena join itseni " vesihumalaan" kilpaillessani. Taju siinä meinasi lähteä ja ihmiset vaan nauroi ympärillä tajuamatta tilannetta.
niin isoista määristä kyse! Ja varsinkin lapsella riittää yllättävän vähän!
Se neste menee suoraan verisolujen sisään ja ne turpoaa ja sitten... aijaijai
Itsekin olen juonut vedenjuontikilpailussa kerran liikaa, ja oksennushan siinä tuli. Eli kyllä ne ylimääräiset vedet jotain kautta tulee pois.
Kannattaa tosiaan välttää vettä, ja juoda sen sijaan esim olutta.
Alkoholimyrkystä ennen on ainakin hauskempaa.
Tarkoitin sitä, että näitä vedenjuontikilpailuja on pidetty kautta aikain, eikä niissä yleensä käy kuinkaan. Eli nuo pahemmat oireet on oikeasti tosi harvinaisia.
" Kyllä, vettä voi juoda liikaa ja liiallinen vedenjuonti voi olla jopa hengenvaarallista. Suositeltu vuorokauden nestemäärä aikuiselle on 2-3 litraa, mutta tämä pitää sisällään myös ravinnon sisältämän nesteen ja muut juomat kuin veden (kts. esim. Ihmisen ravitsemus, Haglund et al., WSOY 1998, s. 76-77). Tätä runsaampi nestemäärä voi aiheuttaa esim. turvotusta ja virtsarakon ärtymistä, mutta huomattavasti suositukset ylittävä veden nauttiminen voi johtaa jopa ns. vesimyrkytykseen (hyponatremia), jossa veren suolapitoisuus vähenee ja veri laimenee. Tämä voi johtaa aivotoimintojen häiriintymiseen ja olla hengenvaarallista. Oireita ovat heikotus, tajunnan häiriöt ja lopulta tajuttomuus. Riskiryhmään kuuluvat niin urheilijat ja kovaa työtä helteessä tekevät kuin muuten vain liikaa vettä nauttivat henkilöt."
ja tässä vähän lisää lontoolla. En ymmärrä mistä joku on oikeasti saanut päähän että vettäkin voi juoda tajuttomasti.
" Water intoxication (also known as hyperhydration or water poisioning) is a potentially fatal medical condition in which an individual' s intake of water excedes a safe amount.
Physiology of water intoxication
Drinking excess water in the absence of dietary sodium results in hyponatremia, an overdilution of sodium in the blood plasma, which in turn causes an osmotic shift of water from the blood plasma into brain cells. The brain cells swell as result of osmotic pressure and ultimately cease functioning. Initial symptoms typically include light-headedness (hence " water intoxication" ), sometimes accompanied by nausea, vomiting, headache and/or malaise. Plasma sodium levels below 100 mmol/L frequently results in cerebral edema, seizures, coma, and death within a few hours of drinking the excess water. As with an alcohol overdose, the progression from mild to severe symptoms may occur rapidly as the body continues to absorb water from the stomach.
A person with two healthy kidneys can rid themselves of about 1.5 litres of water per hour at maximum filtration (other studies find the limit to be as little as 0.9L/hr [1]) . Consuming as little as 1.8 liters of water in a single sitting may prove fatal for a person adhering to a low-sodium diet, or 3 liters in a person on a normal diet.
"
Varoittakaa vaan!
Psykan puolella on paljon näitä vesijuoppoja, joita " kuivatellaan" kopissa jotta sekavuus saadaan pois.
Ja tuo suolatasapaino juttu pitää paikkansa, varsinkin ulkomaanmatkoilla turistit juo liikaakin ja elektrolyyttitasapaino heittää häränpyllyä. Joillekin siitä jää pysyviäkin vaurioita aivoihin.
kokoonsa nähden, veren suolapitoisuudet laskevat ja aiheuttavat ensin kooman ja sitten kuoleman.