Soseiden aloittamisesta
Kertokaa joku nyt pliis miten ne soseet aloitetaan, selvää vastausta en ole saanut mistään! Eli tiedän että ekax annetaan teelusikallinen, mutta mitäs siitä eteenpäin? Kuinka annostusta suurennetaan, annetaanko jokaisella syötöllä jne. Meillä poika syö vielä tissiä, mutta ajattelin sille antaa vähän soseita maistettavaksi. Kiitos kamalasti jos joku vastaa miulle tyhmälle! :)
Kommentit (5)
se teelusikallinen sekoitetaan esim. rintamaitoon tai korvikkeeseen (saakohan sitä nykyään mainita) siis ihan reiluun määrään. Jolloin koostumus on lähem,pänä totuttua maitoa mutta makua on vähän. Sitten päivittäin lisäät makua ja vähennät maitoa annoksesta.
Eikä kyllä olekaan itketty masu väänteiden kanssa.
Pitkään annoin vain puoli purkkia. Kuukauden opettelun jälkeen uskalsin antaa jo koko purkin.
Eikös se vauvakin syö vain sen minkä tarvii ja pulauttaa loput ulos...
ensi kerralla teelusikallinen, toisena päivänä ruokalusikallinen, kolmantena jo desin verran, sitten sen verran kuin lapsi jaksaa syödä.
vai vain esimerkikisi kerran tai kaksi. ja kun tissiä syö, niin annanko ekax sosetta vai tissiä? ap