Voiko vauvaa 3kk nukuttaa 12 asteen pakkasessa?
Kommentit (12)
ja hyvin puettu. Ei -10 astetta ole raja.
Huh huh, vauva nukkumaan -40 asteen pakkaseen?
Pakkasilma on vauvan keuhkoille liian raakaa ja kuivaa. Joo, joo laitatte harson, sittenhän se nukkuu siellä omassa tunkkaisessa hiilidioksidikopissaan.
Ja eihän siinä muuten mitään ideaa olisikaan mutta kun useimmat lapset nukkuvat hyvin raikkaassa ulkoilmassa. KERTAAKAAN ei ole kylmä ollut ja jos sisällä ei nuku kuin puoli tuntia ja ulkona 2-3-4 tuntia?
Ja lämpötila vaunun sisällä, makuupussissa on ihan eri kuin ulkoilma. sen voi tarkistaa mittarilla.
Vaan kehittymättömistä keuhkoista. Lapsihan on vasta kolmikuinen. Ei pakkasrajaa ole tyhjästä temmattu.
Monikohan aikuinen lähtisi nukkumaan styroxilevyjen päälle -40 asteeseen? Sellainen terve järki on hyvä olla mukana tässäkin.
kylmää vauvan keuhkoille. Se tässä on pointtina.
ei noilla minun lapsilla ole ollut/tullut mitään ongelmia vaikka oon ne pienenä nukuttanut kylmemmissäkin.
meillä on nimittäin jo kolme lasta nukutettu pakkasessa kuin pakkasessa ulkona vaunuissa....tosin asumme eteläisessä Suomessa, joten pakkasta ei ole 40 astetta mutta kuitenkin...
meillä kohta vauva 4kk ja nyt ainakin nukkuu 12 asteen pakkasessa ja hyvin nukkuukin...
se pakkasessa nukutettu " vauva" juhlisti vuosituhannen vaihdetta nukkumalla yön untuvamakuupussissa lumihangessa
Ei se lämpötila vaunuissa ole -12 kuin vasta reilusti yli 20 pakkasilla, eikä kyllä silloinkaan, jos hiukan käsittelee vaunuja. Eli vaunuihin sadesuoja, ettei tuuli pääse läpi, kuomun aukkoon tuulisuoja (ei kuitenkaan sideharsoa vaan ihan oikea tuulisuoja). Vauvalle asianmukainen vaatetus ja lämpömittari vaunuihin, jotta voit mielenrauhan saadaksesi tarkistaa välillä vaunun lämpötilaa. Vaunut sellaiseen paikkaan, mihin ei tuule ihan suoraan ja that`s it. Nukuttaisin kyllä vauvaa ihan tuonne -20 asteen paikkeille, sillä tuommoista 6-12kk vauvaakin nukutin vielä -30 asteen pakkasilla vaunuihin ja AINA oli ihan lämmin unilta herätessään. Eli sormet, varpaat ja kroppa ihan lämmin ja kasvotkin vain hiukan viileät. Se tuulisuoja oli ihan huippuhyvä.
Vauva nukkui ulkona vaunuissa jopa 40 asteen pakkasella.
Tietysti laitoin tosi paljon lämmintä päälle, vaunun pohjalla oli patjan alla styroxlevy, makuupussin ympärillä vielä viltti, koko vaunutkin vielä päältä päin käärittyinä peitteeseen.
Vauva oli herättyään lämmin varpaita, sormia, nenänpäätä myöten, ei siis ollut kärsinyt kylmästä/palellut.
Joskus oli talvia, jolloin yli 30:n asteen pakkasia kesti yhtä kyytiä toista kuukautta, ei auttanut muu - muuten olisi ollut pelkkää sisällä oloa.