4v tyttö haluaa korvikset-kuinka suhtautua?
Tyttö siis nyt jo pari kk:ta puhunut korviksien laitosta, miten suhtautua?
Olen sanonut et ne sitten ammutaan sellasella pienellä korvispyssyllä ja se nipistää vähän, mut silti vaan haluaa..
ja meidän tyttö tosi arka ja itkuherkkä kaikelle uudelle aina ollut, sinne en haluis sit huudattaa lähtee kun tajuaa asian laidan.
Miten te ootte toiminut ja minkä ikäsenä korviksia laiteltu
ite sain muistaakseni joskus 6-7v.
Kiitos jo etukäteen kaikista vinkeistä ym =)
Kommentit (42)
Korvikset sai 10-vuotiaana. kissaa ja koiraa ei ole saanut vieläkään eikä saakaan, pikkuveljen sai 8-vuotiaana (siitä kyllä luopuisi ilomielin).
Minunkin 4-vuotiaani lainailee vaatteitani ja korkkareitani ja tahtoisi meikata. Tämä kuuluu tähän ikään eikä tarkoita sitä, että 4-vuotiaan pitäisi kaikki naiselliset ideansa toteuttaa.
Anna lapsen olla lapsi äläkä mene mukaan hömppäilyyn.
Itse olen kertonut tyttärelleni, että kaikki meikit, korvikset, korkkarit ja muut kuuluu aikuisuuteen. Enkä minäkään käytä kävelykeppiä, vaikka se olisi tosi kivaa, ku isomummollakin on sellainen.
Lapselle voi yksinkertaisesti selittää, että jokaiseen ikävaiheeseen kuuluu tietynlaisia uusia asioita. Korvikset tai pop-musa eivät kuulu lapsuuteen.
Ja itkuherkkä kipuherkkä tyttö vielä! Jos joku asia on tärkeä, niin korvikset. Saa ne ehkä kouluun mennessä viimeistään. Monethan laittaa jo vauvana, mutta en laittaisi alle 3v:lle ainakaan.
näin itsekkin ajattelin et on turhan pieni vielä ne ottamaan!
t ap
Mikset antais? Itse olen laitattanut reilun vuoden ikäisenä tytöille eikä mitään ongelmia ole ollut. Haluaa ne pienetkin tytöt itseään koristaa kun näkevät isompienkin niin tekevän.
Tyttöpuolen äiti päätti reijjittää tytön korvat ku ikää oli 4. Tuloksena veriset, arat korvat ja todella vaikeeta hoitaa ku pelkkä ajatus puhdistuksesta sattu. En antas omalle ennen ku on tarpeeks iso kestämään seuraukset. Ja nyt on tytön äiti vihjaillu tytölle, et mitäs jos värjättäis hiukset!!! HUHHHUH!!! Ikää sil on koht 6...
svu alko näkyyn niin samoihin kohtiin vaalennus ainetta. ja kohta on kasvanu pois. kesällä niitä ei kukaan kyllä huomannut koska tytön hiukset vaalenee kesäisin niin paljon. mutta onhan toki eri asia jos äiti värjää ne esim jollakin todella huomattavalla sävyllä ja koko pään. itsekään en siihen suostuisi
t. se jonka tyttö ole saanut korvikset 5v lahjaksi
Tytöt ovat nyt ovat kolme ja viisi -vuotiaita. Vanhempi on aika herkkä, mutta ei itkenyt yhtään kun korvikset laitettiin, pienempi hieman parahti, muttei mitenkään kovasti kuulemma sattunut.
Molemmat antoivat putsata korvat aina todella hyvin, kun olivat niin ylpeitä uusista korviksistaan ;)
Ei mun mielestä korvisten laittamiselle ole mitään alaikärajaa, mutta kouluikäinen osaisi ehkä jo itsekin pitää hieman huolta puhdistamisesta...
Kauhistuttaa jo nykyteinit jotka kulkee kauheet pakkelit naamalla, viimesimmän trendin mukaset kleddet päällä (ei mitään väliä kuinka kauheet, kunhan on trendiä) ja yrittävät raukat olla niin aikuisia. Se nyt puuttuis että ekaluokkalaiset samoissa meiningeissä täällä alkais heilua. PissaLiisoja on aivan tarpeeks, ikärajaa vaan ylemmäs!!!
vain leikkauttaa pitkät hiuksensa polkkatukaksi ja lisäksi kävimme ostamassa uuden päiväkotirepun, kun vanha oli liian lapsellinen hänen mielestään. Taas yksi aikakausi päättyi, jotenkin hellyttävää. Korviksia en vielä antaisi laittaa, ei taida olla kellään kaverillakaan, maaseudulla kun asutaan.
Meillä ainakin taaperosta lähtien tanssitaan Shakiraa jne ;-)
Korviksia ei ole vielä saaneet, vanhin 6, vaikka kovasti kinusi jo syksyllä. Periaatteessa olisin saattanut jouluun mennessä taipua mutta onneks unohtui toistaiseksi se toive.
5½v on tosi valveutunut listamusasta, eikä tulis mieleenkään kieltää! Autossa meillä on soinut TikTakit, Maija Vilkkumaa, Anna Eriksson, Antti Tuisku, Indica etc, ja en voi olla ihailematta, miten tyttö osaa niin melodiat kuin sanatkin ja sanojen rytmityksen.
Meillä tytöt 1,3 ja 5 ja kaikki saa ensi viikolla korvikset.
PMMP on lempimusaa ja muutkin tyttöbändit on tuttuja.
Tämän päivän kulttuuri on erilaista kuin kulttuuri 30 vuotta sitten.
Sanoissa tietty kannattaa olla tarkkana ettei mitään hirveitä juttuja ole. Englanninkielinen musa onkin siinä suhteessa turvallisempaa....
laitoin korvikset tytölle hänen ollessaan 2v. ei ole ollut ongelmia ja olen tyytyväinen päätökseeni, kuuluu osittain myös meidän kulttuuriin..
nyt 3v ja itse haluaa korviksia aina silloin tälöin vaihdella ja tykkäisi ostella uusia kaikkia erivärisiä, tyytyväinen on..
Ei sattunut, koska korvalehdet puudutettiin voiteella ennen reikien laittoa.
Ei ammuttu, vaan reiät tehtiin painamalla, eikä missään kultasepällä vaan kauneushoitolassa, jossa tehdään myös lävistyksiä. Korut on erilaiset kuin aikuiselle olisi laitettu, lapsille nimenomaan suunniteltu.
Tyttö istui sylissäni kun reiät laitettiin, ei ilmekään värähtänyt kun korut painettiin läpi, eli hyvin oli Emla tehonnut.
Ennen reikien laittoa tytöltä kysyttiin, haluaako hän varmasti korvikset (siis rei' ittäjä kysyi). Kerrottiin, että se voi sattua vähän, ja että koruja täytyy putsata, eikä niitä voi ottaa pois esim. yöksi. Tyttö halusi silti korut.
Melkein 4 kk ne on nyt korvissa olleet, ja oikein kauniit ovat. Tyttö on antanut hienosti niitä puhdistaa ja pyöritellä, enkä ole kertaakaan yllättänyt häntä koskettelemasta korviksia (on tainnut unohtaa, että sellaiset onkaan). Tulehduksia ei ole ollut, eivätkä korut (pienet kultaiset pallot) ole takertuneet mihinkään kiinni.
Laitoimme korvikset, koska sekä minä että tyttö halusimme ne. Hän itse ensin otti asian puheeksi, minä en painostanut. Ei, lapsi ei saa kaikkea mitä haluaa, mutta en halua myöskään kieltää häneltä kaikkea mitä hän haluaa pelkän periaatteen vuoksi, etenkin jos itse haluan samaa asiaa.
Kivittäkää vaan :p
psykologille, ei ole mielestäni normaalia että noin nuori haluaa ylipäätään yhtään mitään. laita ovet lukkoon ja tarkasta ettei suvussanne esiinny juoppohulluutta. ps muista tarkastaa ettei uuni ole jäänyt päälle ettei pienokainen polta näppejään.
ja hyvin on tyttö pärjännyt korujensa kanssa.
Nimenomaan se ampuminen läpi on sairasta ja epähygienistä! Korvikset laitetaan jollain ammatti kosmetologilla joka lävistää reiän tai oikealla lävistäjällä joka käyttää samaa tekniikkaa. Lävistäminen sitä paitsi sattuu noin tuhat kertaa vähemmän kuin tuo ampuminen.
aisintaa. Monessa kulttuurissa on kyllä tapa laittaa jo vauvoille.