Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Aineenopettajasta luokanopettajaksi, miten? Ja Helsingin yliopisto kyseessä...

Vierailija
09.12.2006 |

Huomasin, että täällä taisi olla parikin luokanopettajaa linjoilla toisessa ketjussa... :-)

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
10.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis suomea ja kirjallisuustiedettä niin tutkinnosta tulee aika laaja, jos ottaa vielä luokanopettajan opinnot sivuaineeksi...

Vierailija
2/5 |
10.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli ei vielä maisteripapereita, voit hakea suorittamaan 60 op. luokanope-opintoja, (monialaiset opinnot - vai mikä se nyt olikaan...)

Mutta esim. Turussa on kiintiö vain 5 ja hakijoita moninkertainen määrä...

Jos suoritat 60 op. tutkinnon jälkeen niin koulutus on monesti maksullinen...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
10.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

aika useinkin käsittääkseni. Itse löysin pätevöittämiskoulutuksia eri yliopistoista (luokanopesta erityisopeksi) netin avulla. Tosin en päässyt koulutukseen... äh.



Googlaa erilaisilla asiaankuuluvilla hakusanoilla. Ja Opettajalehden viiimeisiä sivuja kandee lukea huolella. Siellä niistä ilmoitellaan. Luulen (en tiedä), että seuraava hakuaika em. koulutuksiin on joskus kesällä.



Minkä alan aineenope olet?



T: Pätkätyöluokanope

Vierailija
4/5 |
10.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän tuo onnistu vuodessa suorittamalla luokanopettajan monialaiset opinnot. HY:n sivuilla on lisätietoa, tässä jotakin sieltä:



Luokanopettajan koulutuksen monialaiset opinnot



Perusopetuksessa opetettavien aineiden ja aihekokonaisuuksien monialaisten opintojen (60 op) suorittaminen tuottaa luokanopettajan kelpoisuuden yhdessä maisterin tutkinnon ja opettajan pedagogisten opintojen (60 op) kanssa. Monialaisten opintojen kokonaisuus jakaantuu neljään osaan: äidinkielen ja kirjallisuuden, matematiikan, taito- ja taideaineiden sekä humanististen ja ympäristö- ja luonnon- tieteellisten aineiden didaktiikkaan. Opintoihin hakevalla tulee olla opinto-oikeus opettajan pedagogisiin opintoihin ja hänen tulee olla Helsingin yliopiston tutkinto-opiskelijana haku-ohjeessa mainitussa koulutusohjelmassa tai tiedekunnassa.

Vierailija
5/5 |
10.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa varmaankin varata kokonainen vuosi lähes pelkille luokanopettajan monialaisille. Laitoksella on noissa opinnoissa lähes poikkeuksetta läsnäolopakko, eikä kursseja juurikaan voi korvata tenttimällä.



Ota yhteytta laitoksen amanuenssiin, niin hän selvitää sulle asiaa tarkemmin.