Kotiäidin arkimeikistä...
Kiireisenä kotiäitinä ollessani, mietin tuossa, että riittääkö kotiäidille arkimeikiksi pelkkä rasva, meikkivoide ja ripsiväri? Ylimääräistä aikaa kun ei liikoja ole... Mitä mieltä olet? Mitä itse käytät? Siis jos haluaa meikata, pakkohan ei kenenkään ole... =)
Kommentit (9)
Puuteri
Kulmien nyppiminen ja siistiminen kulmille tarkoitetulla värillä.
Ripsien taivutus (mulla on mustat pitkät ripset luonnostaan)
Poskipuna (Guerlainin, jossa aurinkopuuterimainen hento kimallus. suosittelen, ihan must)
Ripsiväriä en arkena käytä. Muutenkin yritän pitää täysin meikittömiä päiviä, jotta iho saisi hengähtää.
kevyt meikkivoide, puuteri, poskipuna ja huulikiilto.
En tarvi ripsaria kun on luonnostaan tummat ripset
uskeaa luomiväriä ja ripsiväriä, sekä alaluomille hennot rajaukset, huuliin kiiltoa ja poskille Lumenen poskipunaa. Tähän menee ehkä 10 minuuttia, jonka kyllä ehdin ihan hyvin ihan joka päivä. Tukan vain harjaan ja laitan hiuspidikkeellä miten kuten ylös.
meikkipuuterin, kulmakynän, ripsivärin ja poskipunan/aurinkopuuterin.
Näillä saa tarpeeks huolitellun näkösen. Uloslähtiessä sipasu vaaleeta huulikiiltoa :)
Kulmat ja ripset kestovärjätty ja se riittää arkisin!
meikkivoide, puuteri, luomiväri (3 sävyä), ripsari, kulmien siistiminen (TYLSÄÄ HOMMAA). Joskus huulikiilto ja poskipuna.
Normaaliin meikkiin menee n. 7min. Toivoisin, että osaisin meikata paremmin, mutta en ossaa :)
Meikkivoide, irtopuuteri, valokynä, poskipuna, kulmakynä, vaalee luomiväri, ruskee luomiväri, rajaukset, ripsari ja blistexin purkkihuulirasva (ja kynsissä aina siisti ranskalainen manikyyri) on mun jutut arkena - kotonakin. Näyttää luonolliselta, mukavalta eikä siihen mene montaa minsaa.