Olenko masentunut kun ei kiinnosta mikään kodin ulkopuolella?
Koko elämä pyörii kodin ympärillä, ja se kiinnostaa eikä sinänsä masenna. Mutta jos joku ehdottaa teatteri-iltaa, tyttöjen kutsuja tms. ei voisi vähempää kiinnostaa. Olen niin väsynyt, että en pysty ajattelemaankaan elämää kodin ulkopuolella. En usko, että se edes piristäisi, jos jo valmiiksi väsyneenä joutuu lähtemään ja sinnittelemään hereillä koko illan. En jaksa valvoa enkä jaksa innostua mistään aktiviteeteistä. Minulla on kolme pientä lasta, 3kk, 1v11kk ja 4v. Kotona on kaikki ihan hyvin.
Kommentit (2)
Ei vaan kiinnosta, kivointa olla kotona ja kun on omaa aikaa niin vaikka katsoa tv:tä ja syödä karkkia. Se on tätä nyt. Mutta tosi on, että pikkuaktiviteetit piristävät, vaikka pizzalle kaverin kanssa tai jumppaan. Takaan että piristää mutta ei vaadi yhtä paljon kuin esim. yökyläily. Kokeilkaa.
Olen miettinyt kanssa että kuinka masentunut nyt oikein olen ja pitääkö tästä johonkin hoitoon lähteä. Ajatuskin jostain ravintolaillasta ärsyttää... Nyt kun lapsi lopultakin nukkuu yöt niin tuntuu että se oma uni ja lepo on kaikkein tärkeintä! Olen saanut paskaa palautetta siitä että emme yökyläile mielellämme mutta en jaksa sitäkään. Viimeksi kun oltiin yötä lapsen kanssa muualla niin se parkui niin että nukuin pieniä pätkiä ja olin ihan puhki. En vaan saa niistä reissuista mitään irti. En tiedä milloin se elämä palautuu normaalin aktiiviseksi vai olenko vaan ihan hullu.