Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jos toinen EU-maa haluaa periä maksamiaan äitiyspäivärahoja takaisin,

Vierailija
19.05.2006 |

onko pakko maksaa? Mitähän tapahtuu, jos en maksa, hakeeko ne mut vankilaan vai?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
19.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikkensa saadakseen mahdolliset liikaamaksetut erät takaisin.

Vierailija
2/8 |
19.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos nykyisin asut Suomessa - ja olet saanut äitiysrahaa esim. Ruotsista, voit olla 99% varma että perivät takaisin ulosoton kautta.



Sen sijaan jos olet saanut äitiysrahaa Suomesta - ja asut nykyisin vaikka Italiassa, niin voit olla 99% varma että siellä ulosottohakemus juuttuu byrokratian rattaisiin. Toisaalta taasen voi olla, että vuosien päästä tulee iso maksulappu korkoineen ja kuluineen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
19.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asun Suomessa ja sain äitiyspäivärahaa Ruotsista jo toisen kerran. Edellisellä kerralla Suomesta maksetut lapsilisä ja kotihoidontuki eivät vaikuttaneet asioihin mitenkään. Nyt sain heti alussa tietää, että lapsilisät vähennetään, saivat tiedot suoraan Kelasta, ok. No, sit aloin saada kotihoidontukea, eikä mul käynyt mielessäkään, että SEKIN vähennettäis. En siis ilmoittanut, mut kun saivat lopulta Kelasta tiedon, motkottivat asiasta. Selvitin asiaa ja pahoittelin tietämättömyyttäni. Pidin itsestään selvänä, että nyt pidättävät loppurahat, mut ei, jatkoivat maksamista uusilla vähennyksillä ja sanoivat, ett ei täs mitään, antaa olla. Nyt sitten, kun tapauksesta on jo 8kk, tulee inhottava kirje laskelmineen, että noin 2500e on maksettava takaisin. Oikein kivaa, kun olen sanoutunut työstäkin irti.

Vierailija
4/8 |
19.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokemusta/tietoa asiasta. Mulla on 7.6. saakka aikaa kirjoittaa jokin vastine, sit he nuijii asian päätökseen. Voiko tuohon nyt jotenkin vaikuttaa vai onko mun puheenvuoro pelkkä muodollisuus?

Vierailija
5/8 |
20.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sä itse olet vastuussa siitä, että saat juuri sen verran etuuksia kuin sinulle kuuluu. Suomen viranomaiset eivät ole velvollisia ottamaan selvää, saatko Ruotsista jotain tukea. Ne voivat antaa kyselyn Ruotsin kelalle kylläkin. Itse sain päivärahoja Norjasta ja jouduin itse huolehtimaan päiväntarkalleen, että en saa kahdesta maasta etuutta päällekäin. Sama laki koskee myös Ruotsia.

Luulisin, että joudut mukisematta maksamaan sen 2500e takaisin.

Vierailija
6/8 |
20.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

luulin, ettei se Suomen sosiaalietuna vaikuta, kun ei aikaisemminkaan. Eniten mua harmittaa se, että sanoivat asian olevan ok ja jatkoivat maksamista. Tietysti mä kirjoitan sinne oman kantani, että sais edes inhimillisen maksuaikataulun. Hulluinta on, että jos olisin ottanut sieltä päivärahoja ulos tiuhempaan tahtiin, koko jupakkaa ei olis ees tullut! Eli mulle ilmoitettiin ansiosidonnainen kokonaispotti, jota sai ruveta ottamaan ulos omaan tahtiin. Ja mä tyhmä pihistelin, että sais olla kauemmin kotona, kun en silloin voinut päättää irtisanoutumisesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
20.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

systeemeissä on yllättäviä eroja Suomen kanssa. Miksi yleensäkin sait Ruotsista rahaa? milloin olet asunut siellä?

Vierailija
8/8 |
20.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

laivalla, joka on ruotsinlipun alla, vuodet 1991-2006. Mietinkin tässä, muuttiko Försäkringskassan mielensä suhteeni siksi, että sanoin itseni irti helmikuussa. Mun piti palata töihin huhtikuun alussa.