Miehen junttiystävä kävi syömässä!
Juntti tosiaan! Oli ruoka-aika ja tietysti kutsuin pöytään syömään, jälkiruoat ja kaikki oli tarjolla. Hyvillä mielin söi, pyyhki suunsa käden selkään, vei lautasen pois ja häipyi ulos tupakalle KIITTÄMÄTTÄ! Täytyy sanoa, tai eipä sano mitään, kun menin ihan sanattomaksi ja varmaan oli suukin puoli tuntia auki! Missäs käytöstavat?
Käykö teillä tuollaisia vieraita?
Kommentit (4)
mutta heidänkin pitää pyytää ensin lupa. Muuten, esim. Hollannissa ei ole tapana kiittää ruuasta pöydästä noustessa. Sen sijaan pöytärukous ihan normaalia ruokailun alussa, eikä pöydästä todellakaan pompita kesken kaiken pois vaan odotetaan, että kaikki ovat syöneet.
Ruokapöydässä mäiskää äänekkäästi. Imeskelee hampaitaan puhtaaksi ällöttävällä, oksettavalla äänellä ja puhuu ruoka suussa.
Kerran meillä oli olutta tarjolla ruokajuomana, tämä samainen mies tokaisi " mä juon VAIN punaviiniä alkoholipitoisista juomista ruokajuomana!"
Oli muuten naurussa pitelemistä...
Jätkä omaa sikamaiset pöytätavat ja yrittää hienostella punkunjuomisella.... :D
että päästätte moisen sian ruokapöytäänne...
Välillä tuntuu että aikuiset saisivat ottaa lapsista mallia!