Onpas av-mammoilla surkeat palkat kun kaikkien " mies tienaa 5 kertaa enemmän kuin minä"
Viittaan tuohon miksi miehesi ei jää hoitovapaalle -ketjuun. Taitaa olla hienoista liioittelua ilmassa kun joka ikisen kotiäidin miehen palkka on vähintään kolminkertainen vaimonsa omaan verrattuna. Tästä voisi siis päätellä, että ei ole olemassa ensimmäistäkään perheenisää joka tienaa alle kolme tonnia käpälään. Mistä siis valitus maamme surkeista palkoista?
Ja unohdatteko tyystin ihanaisen verotuksemme, joka tasaa kyllä käteen jäävää osuutta todella tehokkaasti? Ai niin, mutta helpompaahan se on vedota miehen " kymmenenkertaiseen" palkkaan ettei itse tarvitse mennä töihin.
Kommentit (9)
Jos mies jäisi kotiin ja tulomme olisivat 300¿ nykyistä pienemmät, emme pystyisi maksamaan laskuja. Asuntolainasta pidämme nytkin lyhennysvapaata.
Yritäpä nyt ymmärtää, ettei se nyt niin kamalan hienoa ja ihmeellistä ole, että mies on hoitovapaalla. Molemmat hoitavat lapsia, totta kai, ja usein se hoitovapaalla oleva mies jättää kaikki muut kotityöt tekemättä, joten välttämättä tilanne ei ole sen tasa-arvoisempi.
Minäkin vastasin siihen ketjuun että mies tienaa tuplasti, mutta aloituksessasi " jokaisen kotiäidin mies tienaa kolminkertaisesti" ;)
Minä olen pitänyt hoitovapaat, mies ei. Koska minä haluan ja mies ei. Tarviiko ihmeellisempiä syitä olla?
Ja joo, mulla on surkea palkka. Toisaalta kun olen ollut jo vuotta kotona niin ei siihen paljoa korotuksiakaan ole tullut.
vähän yli 300.
Mun töistä vaan on helpompi olla hoitovapaalla, kun on isompi työpaikka, niin ei tule niin paljon ongelmia, mut miestä kyllä kiinnostaa olla hoitovapaalla.
Kun toisen palkansaajan tulot romahtavat minimiin, töissä käyvän ei tarvitse montaa saturaista ansaita enemmän, kun asunto- ja opintovelkaisessa perheessä ollaan jo aika itsestäänselvän valinnan edessä.
Voi myös olla kyse miehen työnantajan asenteista ja alan yleisistä urakehitysasetelmista.
Meillä mies oli 10kk hoitovapaalla kahden lapsemme välissä, ja ratkaisu oli meille erinomainen. En kuitenkaan kuvittele, että se oli jotenkin ainoa mahdollinen kaikille.
Eikä meillä se palkkaero ole kolminkertainen, vain 2½ kertainen =)
ole olemassakaan semmoista vaihtohtoa, että MIES jäisi kotiin!
Eihän nyt kukaan KUNNON ÄITI hylkää lapsiaan muiden hoiviin!