Voiko meidän lapsi olla masentunut?
Meidän 2-vuotias on alkanut leikkiä vauvan tulon jälkeen yksikseenkin. Joskus hän komentaa, että äiti pois, isi pois, jos lastenhuoneeseen menee ja yrittäisi viettää aikaa hänen kanssaan. Ei myöskään anna nykyään enää pussata tai halata kuten ennen.
Aikaisemmin ei ole viihtynyt hetkeäkään itsekseen, on vaatinut seuraa ja viihdytystä, samoin ollut kova ottamaan vastaan ja osoittamaan hellyyttä.
Voiko meidän taapero olla masentunut vauvan syntymän vuoksi, hän kun ei tietenkään saa enää jakamatonta huomiota kuten ennen vaikka yritämme olla hänen kanssaan edelleen mahdollisimman paljon. Miten masentunut pikkulapsi oireilee? Onko tämä normaalia käytöstä 2-vuotiaalle?
Kommentit (9)
ja " hylkää" teidät, kuten on itse tuntenut tulleensa hylätyksi. Vaihe menee varmasti ohi. Puhuuko esikoisenne kuten ennenkin? Eikös se kommunikoinnin ja vuorovaikutuksen vaikeutuminen ole yksi lasten masentuneisuuden merkki? Muistelisin.
En kuitenkaan huolestuisi liikaa vielä.
On hyvä, että lapsi osaa olla itsekseen, leikkiä yksinkin.
on osoitus siitä, että on itsenäistymässä. Meidänkin 2-vuotias tekee tuota, vaikkakin meidän vauva on jo 10 kk. Välillä äiti ajetaan pois ja välillä ollaan niin takertuneita. En usko että on kyse masentuneisuudesta. Ja kyllä meidänkin taapero on alkanut viime aikoina leikkiä välillä ihan yksikseenkin, pieniä aikoja tosin, mutta kuitenkin.
Minkä ikäinen vauva on?
Onhan se ihan selvää, että kaksivuotias esikoinen reagoi vauvan syntymään, ja melko harvoin se reaktio on pelkästään positiivinen. Lähes jokainen lapsi on mustasukkainen, vihainen ja kateellinen uudelle tulokkaalle. Lapset kuitenkin reagoivat eri tavoilla.
Jos tätä on kestänyt vasta vähän aikaa (eli vauva on pieni) voi aivan rauhassa katsella, miten alkaa sujua. Voihan olla, että isompi lapsi on ottanut kehityksessä ison harppauksen eteenpäin ja on aivan hyvinvoiva uhmaikäinen.
Jos lapsella alkaa esiintyä alakuloisuutta, välinpitämättömyyttä, kommunikointivaikeuksia tai itsetuhoisuutta (vahinkoalttiutta, isojen riskien ottamista, jatkuvaa itsensä satuttamista) olisin enemmän huolissani.
Jos lapsella alkaa esiintyä alakuloisuutta, välinpitämättömyyttä, kommunikointivaikeuksia tai itsetuhoisuutta (vahinkoalttiutta, isojen riskien ottamista, jatkuvaa itsensä satuttamista) olisin enemmän huolissani.
[/quote]
kun olen jättänyt hänet mummolaan hoitoon (aamupäivisin pari tuntia). Ei sitten huoli minua ollenkaan ja komentaa pois. Eli hänellä se on mielenosoitusta " huomionpuutteesta" .
toisen? Useat lapset ajattelevat että heissä on jotain vikaa kun vanhemmat hankkivat uuden lapsen. Mitäs tykkäisit jos miehesi ottaisi toisen vaimon, olisitko mustis?
Taitaa olla mustasukkaisuutta ja sisarkateutta. Koittakaa huomioida isompaa lasta enemmän ja viettää kahdenkeskistä aikaa hänen kanssaan ilman vauvaa. Ja isompi myös osallistumaan vauvanhoitoon.
Masennus lapsella ilmenee kiukkuisuutena, muuttuu todella hankalaksi. Ei puhu enää asioistaan, eristäytyy jne.
että pärjää " itsekseen?"