Miten toimia kun posti hukkasi maksikirjeen?
Myin vaatteen, ostaja maksoi rahat tilille, postitin kirjeen maksikirjeenä, osoitteet, maksut ja muut oli oikein, eikä kirje ole mennyt vieläkään perille? Nyt ollut matkalla jo 2 viikkoa. Mitä mä nyt teen?
Kommentit (10)
kun olin itse liimannut merkit siihen!
t . Ap
Olisi ollut evukkaampaa laittaa kahtena erill. kirjeenä!
multa ainakin loppui nettikirppariostelut tähän.
näissä jutuissa.
Niin, enhän tosiaan VOI tietää onko kirje mennyt perille... Ostaja kyllä vaikutti rehelliseltä. Postin virkailija kyllä muistaa minut ja paketin, joten hän voi todistaa että kirje on lähtenyt. Pitää kai tehdä se katoamisilmoitus nyt tänään. Löytyyköhän kirje koskaan?
t. Ap
Saat ilmoituksen kun kirje on vastaanottajalla!
ostaja luulee ettet lähettänyt sitä, ja sä luulet että on mennyt perille. molemmat luulee et toinen huijaa. en kyllä keksi miten tossa tilanteessa vois toimia!
Mummo lähetti mummolaan unohtuneet uikkarit 5v sitten meille. Ei ole tulleet vieläkään perille... ;) Posti ei osaa asiaa selittää, eikä kirjettä pysty jäljittää.
tai maksikirjettä ei voi jäljittää. Ihan turhaan kuitteja niistä säilyttelette. Ainoastaan, jos lähetyksessä on seurantakoodi, sitä voi seurata. Jos maksikirje tai tavallinen kirje hukkuu, sitä ei voida edes etsiä. Aika minimaaliset mahikset on siihen, että se jostain löytyis.
Jos lähetyksessä on puuttelliset osoitetiedot, silloin se menee postin selvittelyyn, muuten se on hävinnyt.
Jos odotat niin olet sitten ostaja.
t. Ap