Minkäikäinen on liian vanha ensisynnyttäjä?
Monet tuntuvat olevan sitä mieltä, että on jo liian vanha äidiksi jos ensimmäinen lapsi syntyy naisen ollessa 35 v. Toisaalta nainen ei olekaan liian vanha äidiksi jos viides lapsi syntyy äidin ollessa 40 vuotta.
Mitä mieltä olette? Useinhan ollaan sitä mieltä, että ensimmäisen lapsen pitäisi syntyä johonkin tiettyyn ikävuoteen mennessä.
Milloin nainen on liian vanha saamaan ensimmäisen lapsensa? Ja milloin vastaavasti mies on siihen liian vanha?
Kommentit (25)
..jaksaa vielä 40 tai yli tehdä lapsia, ja hoitaa niitä, on se HÄNEN asiansa. Mitä me ollaan sanomaan kuka on liian vanha siihen? Sittenhän voitais spekuloida kuka yleensä on tarpeeksi hyvä äiti tekemään lapsia ylipäätään! Itse olen 31, 2 lasta enempää ei tule, mutta esim. tätini sai lapset yli 40 v. Ja hyvin jaksaa hän.
Mielestäni kukaan ei ole liian vanha saamaan lasta.
Vierailija:
..jaksaa vielä 40 tai yli tehdä lapsia, ja hoitaa niitä, on se HÄNEN asiansa. Mitä me ollaan sanomaan kuka on liian vanha siihen? Sittenhän voitais spekuloida kuka yleensä on tarpeeksi hyvä äiti tekemään lapsia ylipäätään! Itse olen 31, 2 lasta enempää ei tule, mutta esim. tätini sai lapset yli 40 v. Ja hyvin jaksaa hän.
30-vuotiaana tekee lapsia. t.ap
Vierailija:
No mitä sillä on muka väliä minkä ikäisenä saa ensimmäisen?
Mielestäni kukaan ei ole liian vanha saamaan lasta.
kun perheemme iltatähti syntyi. me muut olimme yli 10-vuotta vanhempia jo silloin...En suosittele lasten hankinta noin vanhoina, nyt velipoika vasta reilu 20 vuotta ja vanhempani aika sairaalloisia...
Silloin on lapsenteon aika ohi, jos:
- On vakavia yleissairauksia, jotka voivat vaikuttaa haitallisesti lapseen.
- On niin huono kunto, ettei jaksa hoitaa pientä vauvaa.
- Ei ole henkistä halua sitoutua lapseen.
Joillakin tämä aika voi tulla vastaan 22-vuotiaana jo. Jollakin 45-vuotiaana. Yksilöitä olemme kaikki.
Muutenhan se on ihan äidin oma asia. Jotkut saavat esikoisensa pitkälti päälle 40-vuotiaina ja ihan ok sekin on. Miksi pitäisi määritellä sopiva ikä synnyttää? Kenen intresseissä se olisi? Mitä se muille kuuluu minkä ikäisenä kukin meistä lapsensa synnyttää?
ikärajaa, joka pätisi kaikkien kohdalla. Yksi on vanha syntyessään, toinen on ikinuori.
isän on parempi ollakin 60-70-luvuilla syntynyt, että jaksaa tehdä jotain. Nykyiset parikymppiset kun keikahtaa kahdentoista minuutin lenkillä.
niin kyllä sen esikoisen voi saada vaikka yli 40-vuotiaanakin. Omasta kunnosta ja jaksamisestahan se on kiinni.
Onneksi luonto on päättänyt asian niin, että kun naisella käynnistyy vaihdevuodet, niin hän on kaikin puolin liian vanha äidiksi. Ei pitäisi olla av-mammallakaan vaikeuksia ymmärtää tätä.
7:nen laskettu aika sattuukin kohdallani olemaan kuukautta ennen kuin täytän 30v.
Tämä 42vuotiaana lapsensa saanut taas on elämänsä kunnossa ja jaksaa touhuta tämän kanssa. Vaikka ikäeroa näillä äideillä aika vähän, niin toi 45v näyttää ihan mummolta joka raahustaa lapsensä perässä, lapsi nyt jo eskarilainen, eli äitinsä jo 50v. Että eiköhän ole kiinni ihan omasta kunnosta ja itse kai sen jokainen tietää, milloin vielä lastentekoon uskaltaa ryhtyä.
Mitäs jos tuletkin raskaaksi yli kolmikymppisenä? Aborttiin vaan, vai?
Ja tuohan on VAIN minun mielipiteeni, muut saa olla ihan mitä mieltä haluavat...
T:28
Itse olin silloin 25v ja sain toisen lapseni silloin. Oltiin tekemisissä jonkun verran eivätkä tuntuneet mitenkään liian vanhoilta.
Muuten minusta on tosi paljon asenteesta ja fyysisestä kunnosta kiinni. Asenteella tarkoitan avoimuutta elämän ilmiöille, ettei jämähdä omiin näkökulmiinsa ja siihen, että maailma muuttuu aina vaan huonommaksi jne. Se on huono asenne vanhemmuuteen minkä ikäiselle vain, mutta uhkaa ehkä enemmän tuossa neljän- kuin kahdenkympin korvilla... Fiksu ja kuuntelevainen pitää vanhemman olla minkä ikäisenä tahansa.
Niin ja oma esikoinen syntyi, kun olin juuri täyttänyt 30, ja olin mielestäni ihan nuori tyttönen silloin vielä (ja olen yhä 33-vuotiaana ;)
yli 35 on vanha ensisynnyttäjä minusta. Itse en haluaisi saada lapsia enää yli 34-vuotiaana.
Ja 40-vuotias mies on samoin liian vanha, kyllä esikko pitää tehdä viimeistään 30-35-vuotiaana.