olenko outo en ole aikonut ostaa vaunuja tai rattaita olleskaan vauvalleni?
Kommentit (28)
tarvii vaunuja tai rattaita, että sitä lastahan voi hyvin kantaa kunnes oppii kävelemään. tämä siis koska vaunut ovat niin kalliita. no aika äkkiä vauvan synytmän jälkeen ostivat sekä vaunut että parvekerattaat :) minä hymyilin partaani
Aluksi vauva nukkui päiväunet ulkona niissä ja tehtiin pitkiä kävelylenkkejä kärrytellen. Nyt olleet vähemmällä käytöllä, mutta esim tänään käytiin shoppailemassa ja oli matkarattaat tosi tarpeen. Päivä meni kaupungilla ja tuskin 3 vuotias olisi jaksanut kiertää kaikkia kauppoja, jos ei olisi saanut välillä istua rattaissa.
ei niitä terttee muuhun kun ilmaisin matkustamiseen
Vierailija:
ei niitä terttee muuhun kun ilmaisin matkustamiseen
Vierailija:
Jotkut meistä jopa tykkää kävellä ulkona.
ei niitä terttee muuhun kun ilmaisin matkustamiseen
Itse en meinannut ostaa esikoiselleni lainkaan vaunuja, mutta lähipiirin painostuksesta päädyin ostamaan käytetyt vaunut hätävaraksi, koska kuulemma en olisi pärjännyt muuten. No, käytin niitä muutaman kerran vauvan kolmen ensimmäisen elinkuukauden aikana. Myöhemmin, kun vauva onnistui nukahtamaankin vaunuissa, eikä vain huutamaan, käytin vaunuja päiväunille nukutusta varten. Sitä ennen vauva nukkui päiväunensa ja ulkoili ulkoilunsa kantoliinassa. Kauppareissut hoituivat myös hyvin niin. Joskus oli tavaraa kaksi muovipussillista+repullinen, matkaa kauppaan 2 km. Ja olen ihan normaalikuntoinen, hiukan ylipainoinen.
Toista lasta en olekaan kuljettanut vaunuissa juuri lainkaan. Työnnän esikoista rattaissa ja kannan vauvaa kantoliinassa. Hyvin jaksan, myös kauppareissut.
Jostakin muistan lukeneeni ettei rintareppua saa käyttää talvella koska kädet ja jalat kylmettyy helposti.
Vierailija:
Jostakin muistan lukeneeni ettei rintareppua saa käyttää talvella koska kädet ja jalat kylmettyy helposti.
Sitten kantorepun mahavyö alkoi painaa ikävästi vauvavatsaa. Ja mä tosiaan kuljen kauppamatkat kävellen. Autoilevalle vaunuttomuus on tietysti vielä helpompaa.
Mä ihmettelin miksi ostin vaunut, rattailla olisi pärjännyt ihan hyvin.
Ei me käydä ikinä lenkillä, kauppaan on niin pitkä matka, että en kuitenkaan ottais mukaan. Ulkona nukutan pahvilaatikossa tms.
Vierailija:
Ei me käydä ikinä lenkillä, kauppaan on niin pitkä matka, että en kuitenkaan ottais mukaan. Ulkona nukutan pahvilaatikossa tms.
Kantoliinaan vauvat puetaan kevyemmin kuin vaunuihin. Kolme kerrosta kantoliinaa, kantotakki ja tietysti kantajan ruumiinlämpö pitävät vauvan lämpimänä. Ainoastaan pää, niska ja raajat on suojattava yhtä hyvin kuin vaunuissa.
Vierailija:
Jostakin muistan lukeneeni ettei rintareppua saa käyttää talvella koska kädet ja jalat kylmettyy helposti.
Mutta onhan se rattaiden/vaunujen kanssa NIIN paljon kätevämpää. Paitsi ehkä silloin jos liikkuu joka paikkaan omalla autolla.
Kyllä, olet outo, todellakin. Ilman vaunuja/rattaita ei pärjää. piste. Jotkut hihhulit täällä vaan koettaa selitellä.
Kaikki on vaan asenteesta kiinni. Eli, onhan ne kätevät mutta ei ilman niitä kuole. Ei mikään laki tai neuvola pakota hankkimaan sua mtään vimpaimia! Miksei luoteta terveeseen järkeen?
Ihan hyvinhän ne pärjää Intiassakin ilman vaunuja, miksipä ei sitte Suomessa. Ja esim. kantoliinalla saa kannettua kätevästi.