Miten hoidatte rasvaista ihoa?
Ideoita rasvaisen ihon puhdistukseen kaivattaisiin.
Miten pääsisin eroon ainaisista mustapäistä?
Kommentit (9)
kannataa kokeilla Cliniquen Pore Minimizer-voidetta- saa ihon näyttämään heleältä ja " piilottaa" mustapäät! Toimii ihan oikeasti.
Saa iholle myös pintakuivan tunteen-suosittelen! Mulla on samat ongelmat kun sulla....
Puhdistan meikit silmämeikinpuhdistusaineella, sitten pesen kasvot Cliniquen kasvojen palasaippualla. Yöksi kevyt, ei-rasvainen yövoide. PÄivällä riittää tuo Pore Minimizer.
ja iho voi hyvin, on suojattu uv-säteilyltä mikä vanhentaa, sitä kiittää sitten kymmenen vuoden päästä...
Lisäksi käytän päivisin Biothermin Sense Matte-meikkivoidetta, joka pitää kiillon ihan kiitettävästi kurissa.
Putsarina käytän milloin mitäkin. Nyt on menossa Avonin rasvaisen ihon puhdistusvaahto, joka on ihan ok. En ole vielä sitä suurta suosikkiani löytänyt.
Minäkin puhdistan kasvot Erisan puhdistusaineella, mutta se ei valitettavasti auta mustapäihin, eikä finneihin. Mutta se on kyllä parhaaksi todettu puhdistusaine, ei ole aamulla iho rasvassa, kun sitä käyttää.
Minä ostin joku viikko sitten apteekista Vichyn kasvovettä, sitä oikein suositeltiin rasvaisen ihon puhdistukseen ja pyh. Ihoni on sitä käytettyä entistä rasvaisempi ja kaikenlisäksi se aiheuttaa lievää hengenahdistusta, kun siinä on niin paljon alkoholia tai jotain. :(
Ainut hyvä rasva on ollut Widmerin lotion, jossa suojakerroin 6. Se on sopivan kevyt. Mitäs yövoidetta käytätte?
Onko kukaan kokeillut jotain ultraäänihoitoja tai mikrohiontaa rasvaisen ihon hoitoon?
Ajattelin nyt satsata ihooni hiukan enemmän kuin aiemmin ja todella päästä eroon näistä inhottavista mustapäistä ja finneistäkin.
AP
Ja kestääkö se koko päivän hyvänä?
AP
ei kannata todellakaan käyttää kasvovettä jossa on alkoholia. Alkoholi kuivattaa ja siksi iho rasvoittuu vain entistä enemmän ja kiva kierre on valmis.
Sokeri ja huonot hiilarit muutenkin aiheuttavat finnejä, joten niistä pääsee eroon ruokavaliota rukkaamalla.
tai sen suntainen nimeltään Apteekista. Erittäin tehokas eikä kuivata.
Cliniquellla on myös samankaltainen voide, mutta hiukan värillisenä. Vaaleampi sävy sopii paremmin, vaikkakaan ei värjää ihoa, kuten meikkivoiteet. Ihoa ei tarvitse edes puuteroida kesken päivän, mikä on rasvaisen ihon omistajalle helpotus!
Halpa hoitovinkki ja minulle sopinut on pesu, Nivean kasvovesi kuivalle iholle (ei ärsytä) ja Lorealin hydrafresh- voide normaali-/sekaiholle.
Puuteria kuluu kuitenkin myös päivällä.
vähemmän rasvaista ihoa hoitaa, sitä paremmin se voi. Itse pääsin rasvaisesta ihosta kokonaan eroon heittämällä litkut roskiin. Ei enää rasvaisen ihon tuotteita, vaan vain Erisan-puhdistusgeeliä. Ei kasvovettä eikä kosteusvoidetta.