Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä voi johtua (menkka-asiaa)?

Vierailija
01.06.2006 |

Siis mistä voi johtua, että menkat muuttuu kerta kerralta runsaammiks ja kivuliaammiks? Vuotoa ei pitele mikään kolmena ekana päivänä edes tuntia eikä tavallinen burana auta enää kipuihin yhtään. Ei oo naisena olo enää kivaa.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
01.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tutkivat samalla jos jotain vaikka löytyykin.

Vierailija
2/6 |
01.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

hae tietoa netistä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
01.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

t ap

Vierailija
4/6 |
01.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli raskaus ja imetys ja mahdollisesti hormonaalinen ehkäisy. Raskauden jälkeen kestää yleensä muutamia vuosia (3-4 tai enemmänkin) ennen kuin se alkaa taas vaivata ja sen jälkeen se voi pahentua joka menkkojen myötä. Mulla itsellä menkat paheni e-pillereiden lopetuksen jälkeen, mutta helpotti täysin siksi aikaa kun tein lapset (lasten välissä kuukautisia ehti olla parin vuoden ajan). Nyt kuopus on 4 v. ja ekoista imetyksen jälkeisistä menkoista on reilut kolme vuotta - ja vuoto lisääntyy koko ajan. Pillereitä en kuitenkaan enää halua aloittaa, joten sinnittelen tässä vaan, ja odotan vaihdevuosia.

Vierailija
5/6 |
01.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle lääkäri sanoi ohjeeksi, että joka menkkapäivä 3 x tulehduskipulääke (burana, ibuxin, tms.) Tällä tavoin tulee kipua lääkittyä ennalta, ja ymmärtääkseni näiden lääkkeiden pitäisi osaltaan vähän niukentaakin vuotoa.



Ja tietty jos menkat on noin pahat, niin ehkäpä joku sellainen ehkäisy olisi hyvä, missä menkkoja ei tarviis olla joka kuukausi?

Vierailija
6/6 |
01.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja yleensä silloin jo tullut siteeseenkin jotain...eli kahta suojaa pakko käyttää yhtä aikaa. Hyytymiä on, aika isojakin. Ehkäsyn tarvetta ei ole, eli en viitsi pillereitä tms turhan takia käyttää.

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi seitsemän