Mikä olisi kohtuullinen korvaus?
Eli matkatoimiston järjestämällä bussimatkalla oli 4 ylimääräistä matkustajaa (joille ei ollut edes paikkoja bussissa) ja he häiriköivät ja läikyttivät juomiaan meidän päälle. Meidän joukossa oli 2 pientä lasta, jotka pelkäsivät miehiä. Mitä muuta korvausta pyytäisin vaatimukseeni kuin pesulalaskun? Matkan hinnan vai enemmän? Mikä olisi sellainen kohtuullinen korvaus?
Kommentit (7)
Minä vaan pyytäisin mieluummin enemmänkin, koska lapset järkyttyivät bussimatkasta sen verran pahasti, eikä se kyllä kivaa aikuisistakaan ollut. Ylimääräiset matkalaiset kun olisivat olleet äkkijarrutuksissa jopa hengenvaarallisia meille kaikille.
AP
korvata myös risteilyn ja ruokien hinta? ihmettelee hän??
Ei minun lapseni ole koskaan nähneet humalaisia ihmisiä, eikä varsinkaan matkustaneet heidän kanssaan. Se mikä tuosta kertomastasi tekee törkeää on se, että jos heille ei ole ollut istumapaikkoja, on bussikuljettaja toiminut lainvastaisesti.
En osaa sanoa sinulle mitään korvaussummaa, mutta kyllä tuossa tapauksessa että ovat ihan kirjaimellisesti olleet häiriöksi ja haitaksi, niin jotain pyytäisin.
En jaksa tänne alkaa kirjoittamaan ihan koko pitkää tarinaa, mutta ylimääräiset matkustajat todella olivat häiriöksi. Muutenkin kuin läikyttämällä juomiaan päällemme.
Matkatoimistolta haen korvausta, koska he ovat vastuussa järjestämästään bussimatkasta. Viime kädessä varmaan se itse bussin kuljettaja joutuu vastuuseen, mutta se taas ei ole minun ongelmani, koska emme itse järjestäneet kuljetusta.
Bussimatka pilasi risteilyn lapsilta ainakin ihan kokonaan. Siksi ajattelin pyytää heidän osuuttaan matkasta ihan kokonaan rahallisesti takaisin. Se vaan ei ole mikään iso summa, henkiset kärsimykset olisivat olleet enemmän arvoiset.
AP
Vierailija:
Ei minun lapseni ole koskaan nähneet humalaisia ihmisiä, eikä varsinkaan matkustaneet heidän kanssaan. Se mikä tuosta kertomastasi tekee törkeää on se, että jos heille ei ole ollut istumapaikkoja, on bussikuljettaja toiminut lainvastaisesti.En osaa sanoa sinulle mitään korvaussummaa, mutta kyllä tuossa tapauksessa että ovat ihan kirjaimellisesti olleet häiriöksi ja haitaksi, niin jotain pyytäisin.
minä jouduin viime talvena istumaan junassa yli tunnin eikä se juna liikkunut mihinkään sinä aikana. Sit kuulutettiin meidät toiseen junaan joka oli ihan täynnä ihmisiä. Jouduin siis lattialle istumaan vaikka olin maksanut lähes 30¿ matkasta Tampereelta Helsinkiin. Pyysin vr:ltä koko matkahinnan hyvitystä (en siis korvausta vaan hyvitystä) ja ne lupas maksaa puolet. Tosin rahoja ei oo tähän päivään mennessä kuulunu.
Pesulakulujen vaatimisen ymmärrän, mitään muuta korvausta en.