vuosi ja 11kuukautta ikäeroa... mikä kulkupeliksi.
elikkäs aika paljon kruisaillaan vaunuilla(myös kaupungissa) ja toi meidän viikari ei osaa varmana vielä seistä seisomalaudalla. vauva syntyy kesällä. Sisaristuimen painoraja tulee vastaan.
Tilasimme nyt sitten emmaljungan tuplarattaat, mutta naapurimme sanoi, että ostoksemme oli täysin turha ja laittaisimme rahamme vaan hukkaan, kyllä miltei kaksi vuotias osaa kulkea nätisti rattaiden vieressä. Teimmekö emämokasijoituksen.. Miltei 800euroa hukkaan? :/ Mielipiteitä pliis..
Kommentit (11)
Et pitemmillä lenkeillä pääsee istumaan. Ja kaupungissa en usko et toi meidän muksu osais vielä kulkea.. Ja sit aattelin ihan sitäkin kun mun mies on kauheesti töissä ja usein oon avio" yh" et pääsisin itse helpommalla, kun vois ton meidän taaperon ain välil taltuttaa vaunuihin. :)
ap
Meillä oli täsmälleen sama ikäero lapsilla (ja kesällä myös kuopus syntyi) ja meillä oli emmaljungat sisaristuimella. Musta oli tosi kätevät, kyllä istuinta ainakin vuosi käytettiin ja sisaristuimen selkänojaa sai mukavasti kallistettuakin jos pikkuiselle uni tuli. Muistaakseni silloin kiloraja oli 15kg, mutta nyt kun esikoinen on jo 4v. niin painaa 14.8kg kun 2v painaa 11kg ja samoila käyrillä menevät. Ei hän suurimmasta päästä kyllä lapsia ole, joten toki toiset lapset voi painaa enemmänkin.
Meillä on peräkkäin istuttavat rattaat. Vauva nukkuu takana ja isompi istuu edessä. Tosi kätevät kaupungissa! Mahtuu kulkemaan ja liikkumaan paljon paremmin kuin leveämmällä versiolla. Lisäksi pienempi saa olla rauhassa isomman rakkauden ja mustasukkaisuuden puuskilta. Meidän nykyään reilu 2 v. uhmis ei kyllä kävele metriäkään, kun sille päälle sattuu, että seisomalaudasta ei kyllä olisi apua. Nämä rattaat maksoivat uutena 250 euroa, joten tein 800 euron emaljungat kuulostaa kyllä hirvittävän kalliilta varsinkin, jos ne on sellaset vierekkäin istuttavat... Mutta sittenpä sen näet, toimiiko teillä =)
rattaita tarvitse eli sikäli rahat hukkaan.Ei ainakaan meillä ole tarvittu vaikka ikäerot paljon pienempiä.
Meil talvella hajosi, ja maalla kun asutaan, ni tosissaan talvella vähän epäkäytännölliset. Tuotakin vaihtista mietin.
Onhan se paljon turvallisempaa liikkua kaupungilla rattailla, ikinä ei lapsista tiedä minne juoksevat vaikka kuinka olisi varuillaan.
Olispas ihanaa mennä kaupungille kaks vuotiaan ja vauvan kanssa jos isompaa ei sais kärryihin!! Eihän siinä ehdi muuta ko komentaan lapsia.
Ja muutenkin hyvän ostoksen olet tehnyt. Meillä ollut 1,5 vuotta käytössä kaksosten rattaat. Ikäeroa 1v 10 kk. 3-v jaksais kyllä jo kävellä, mutta jos minä haluan kaupungissa käydä niin en kyllä lähde ilman että 3-v on turvallisesti rattaissa.
Minulla ei ole korttia joten päivitääin kuljetaan rattaiden kanssa.
Ainakaan meidän kaksi vuotias ei jaksanut kulkea 10km kilometriä rattaiden vieressä.;)
Eri asia on jos kuljetaan vähänkään pitemmät matkat autolla. Mutta mielestäni ei todellakaan huono ostos.
Sain " varmuuden" ostokselleni. :) Emmikset on kyllä kalliit, mut hyvät ja kevyet työntää tuulessa ja tuiskuissa. -ap
pärjättiin seisomatelineellä. keksivuotias alkaa kehittyä niiiin kovalla vauhdilla, että parin kuukauden kuluttua hän tuskin edes viihtyy rattaissa. poikkeuksiakin kyllä varmasti on.