Pää hajoaa, kun ei pääse ulos, kun on niin kova pakkanen!
Kommentit (8)
No, me kyllä ulkoiltiin lasten kanssa, mutta järjestin silti lapsille pomppulan, kun ulkoilu jäi niin lyhyeksi. Eli: esterata, patjoja kuperkeikoille, ryömintätunneli, pallontarkkuusheittoa, viivakävelyä, tasapainoilua jne. Oli lapsilla punaiset posket peuhaamisen jälkeen ja hyvä mieli. Kannattaa kokeilla, ei vaadi paljon muuta kuin vähän vaivannäköä.
No ei ole totta. Ymmärrän jos on oikeasti jokin terveydellinen rajoitus, mutta terveet lapset ja aikuiset voivat kyllä ulkoilla pakkasellakin.
Me kävimme tänään 4- ja 6-vuotiaiden kanssa kävelemässä noin 2km, pulkka oli mukana ja välillä juostiin, välillä temuttiin hangessa.
Lämpimät vaatteet, kerrospukeutuminen ja asenne. Niillä pärjää.
Lapista siis terveiset, pakkasta oli -32 astetta ja meillä oli hauskaa. Kuumat kaakaot ja paahtoleivät maisuivat tänään ekstrahyvältä kun tulimme sisälle.
Ei se ollut vuosi 2006 kun oli niin kovat pakkaset, ettei ulos viitsinyt mennä jos ei ollut aivan pakko. Meillä oli pakko käydä ainakin vähän ulkona silloinkin, kun mittari näytti yli 50 pakkasta, mutta vuosi taisi olla 1999.
Sulla on netti käytössä, lähdepä sinne seikkailemaan.
tai oikeastaan nuo lapset repeää liitoksistaan... esikoisen astma estää ulkoilun ylli -10 asteen pakkasella...
Poika parka (vajaa 3v) istui eteisessä ja laittoi haalaria päälle " minä nyt sitten menen ulos" ja selitin ettei se nyt onnistu kun pakkasta on -26 astetta. Sitten poika istui tuolilla ja katseli ulos " mietin vaan mitä tuolla voisi tehdä"
Nuorempi (reilun vuoden) raahaa toppapukuaan ympärihuushollia ja tunkee kenkiä jalkaansa ja istuu selkä kiinni ulko-ovessa...
Juuri noitten sietamattomien kylmien talvien takia karistin Suomen tomut niskastani ja muutin 2500 km etelammaksi. Ei millaan pahalla, ap, mutta en ymmarra, miksi haluaisit ylipaataan menna talvella Suomessa ulos?? Voisin asua Suomessa vain, jos voisin istua sisalla lokakuusta huhtikuuhun, riippumatta siita onko ulkona +2C vai -22C... Mutta kun ei se ole tyon puolesta mahdollista, niin minun oli lahdettava. Takaisin tulen kesalla, kaymaan.
Joo