6-vuotiaan tytön pimppivaivat
Pari kertaa viikossa tyttö käydessään yöllä vessassa alkaa valittamaan kovaa kipua, itkee ja huutaa. Ihan kuin lihakset kramppaisivat. Aiemmin ollut hiivankaltaista kutinaa ja siihen lääkäri määräsi daktacortia ilman testejä, katsoi vain ja sanoi että voi olla hiiva.
Öiset krampit lähtevät vain panadolilla ja saattavat kestää puoli tuntia, enemmänkin. Onko muilla vastaavia vaivoja? Vaikee mennä lääkäriin kun päivällä tyttö sitten vakuuttaa ettei mitään vaivaa enää ole. Mutta pakko kai taas on mennä.
Kommentit (13)
virtsatien tulehdus?
Kokeile tätä: laita lapsesi istumaan pesuvatiin jossa on mahdollisimman lämmintä/kuumaa vettä.
Se on vanhanajan kikka virtsatietulehduksiin. Mukavasti rentouttaa ja lämmittää.
sen olenkin miettinyt, tyttö nukkuu vieressäni, koska isä on paljon matkoilla eikä halua nukkua yksin. Tyttö on avoin näissä asioissa ja kertoisi ihan salettina jos joku ulkopuolinen olisi jotain yrittänyt.
t. ap
lähde nyt sitten lääkärille tän kanssa.
Voiko hiiva aiheuttaa tällaisia kipuja. Viime päivinä olen hoitanut Canesten-voiteella, joka itselläni on ollut parempi kuin Daktarin. Ja syötän maitohappobakteereja.
t. ap
Lapsi alkaa pian pelätä öitä ja vessassa käyntiä, jos se aiheuttaa kipua.
(Meillä muuten poika alkaa valittamaan, että kirveltää pippeliä, jos on liian täysi rakko ja on pitkä aika edellisestä vessareissusta. Silloin on suihkuteltu alapäätä lämpimällä vedellä ja annettu runsasti juotavaa, on auttanut. )
Meillä on 7v poika jolla oli miltei vuoden ajan pippelinsä kanssa outoja ongelmia. Pissaaminen sattui yks kaks ja ihan hirveästi, huusi kuin syötävä sitten taas saattoi pissata ihan ok jonkun kerran ja sitten taas huudolla.
Kävimme monella eri lääkärillä, yksityisillä, jopa sairaalassa ensiavussa kaksi kertaa. Kertaakaan ei löytynyt mitään vikaa mistään! Kerran sai hiivaan lääkekuurin ja kerran antibiootit mahdolliseen virtsatietulehdukseen vaikkei siis ollut mitään tulehdusta mutta " varuilta" koska tuntui olevan niin kipeä.
Lopulta aloin itse ajatella että takana on psykologinen syy, tuohon aikaan oli rankkaa, rakensimme taloa, läheisemme teki kuolemaa monta kuukautta, rankkaa saatohoitoa, poika jännitti koulun alkua jne....
En tiedä missä syy sitten oli mutta vaivat loppuivat sitten itse vaan. Toki pissa/pimppivaivat pitää selvittää huolella, toivottavasti asia selviää!
Yritä kysyä tytöltä vielä tarkemmin, että mihin kohtaan sattuu ja millä tavalla. Pyydä näyttämään kohta.
Näkyykö pimpissä mitään? Haavaumia? Punoitusta? Haiseeko?
Kuinka usein teette alapesun? Kerran päivässä?
Tulee vielä mieleen, että ärsyttäisikö käyttämänne voide? Mutta ei kai, jos ei näy mitään näppyä tms.
Rupesin lukee tätä aloitusta, koska itsellänikin 6v tyttö, joka välillä valittelee kutitusta ja kirvelyäkin pissatessa. Vähän aikaa sitten oli häpyhuulten sisällä limakalvolla haavauma. Saatiin se paranemaan, kun alettiin tehdä alapesu huolellisemmin levittämällä häpyhuulet kunnolla. Ja huolellisen mutta hellän kuivauksen jälkeen laitettiin päälle Bepanthen-salvaa - sitä paksumpaa.
Pissatulehduksia ei ole ollut, mutta kerran käytiin jo labrassa. Siellä todettiin virtsa emäksiseksi. Labrahoitaja sanoi, että jo pelkkä emäksinen virtsa voi aiheuttaa kirvelyä - ilman bakteereitakin. Neuvoi syöttämään hapanta kuten jukurttia. Myös puolukka, appelsiinimehu, karpalomehu ovat hyviä. Ja ne maitohappobakteerit: Gefilus ja Bioteekin Probiootti 100 (ruskea lasipurkki).
Ja lämpimällä alapesu joka päivä! Ja alapää ja jalat pidettävä lämpimänä. Maassa ei saa istua. Ja kengät oltava lämpimät!
ja jos pesette joka päivä KUNNOLLA" niin laittakaa vauvaöljyä pyllyyn. Liian hyvin pestyyn hiiva tarttuu helpommin. tämä oli terkkarin neuvo työkaverilleni aikuiselle naiselle ja kuulemma auttoi vaivaan
vie tyttö lastenlääkärille (ei sisätaudeille niin kuin joku ehdotti)
Tytölläni oli ärhäkkä hiiva, alapäässä näkyi punoittava kehä. Oireena tiheää virtsaamisen tarvetta. Lapsilta ei herästi oteta hiivanäytettä koska on epämiellyttävä toimenpide. Annettiin voide joka tepsi. Oireet selkeät.
Pissatulehdus saa aikaan monenlaisia vaivoja.
Vielä siitä hyväksikäytön mahdollisuudesta sattuuko tätä kun mies on poissa vai silloin kun on kotona. Voithan nukkua niin sikeästi ettet kuule.
Pahin vaihtoehto.
Sitten vielä yksi vaihtoehto rassaako alapäätään kenties sormella tai jollain muulla. Aika pienenä löytävät nämä ilot.
mikä sillä on. Pissanäyte on otettu tk:ssa eikä mitään löytynyt. Kerran viikossa ellei harvemmin valittaa alapäätä.Päivisin käyttäytyy normaalisti mutta yöllä alkaa nämä oireillut. Käsillä pitää alapäästä kiinni ja valittaa. Mitään ei näy päälle päin. Rasvaa ym. ei suostu että laitetaan. Voiko hiiva sitten noin oireilla että harvoin noita vaivoja on vai mikä lie?
syy voi olla ikävä. Hiivan mahd. on ja myös psyyk. mahd. suuri, mutta usein yölliset tuollaiset kohtaukset ovat valitettavan usein (sh, työssäni psyk. puolella nähnyt) hyväksikäytön oireita. Omaa puolisoa/sisaruksia ei tule edes mieleen epäillä, mutta kannattaa vähän tarkkailla. Tehkää se niin, ettei toista loukkaa, jos syytä ei löydykään. Hyväksikäyttöä ei tarvitse olla kuin kerran kuukaudessa tai se voi rajoittua pelkkään alapään hieromiseen/kaiveluun, mutta lapset saavat siitä syytä oireilla esim joka yö.
Menkää lääkäriin ja vaadi lähete sisätautilääkärille jos ei yleislääkäristä ole ton kummempaa apua.