Ikeanreissulle Helsinkiin, voisitko neuvoa?
Ollaan siis lähdössä päivän ostosreissulle ikeaan. Olis kiva tietää, etttä onko muita hyviä ja edullisia kauppoja siellä pääkaupungin seutuvilla esim. Tokmanni, Minimani tai halpa-halli?
Kommentit (14)
Ihan Vantaan Ikean lähellä ei ole muita kauppoja mutta jos jaksaa mennä vähän kiertelemään niin löytyy.
Vantaalla Tikkurilassa(Ikeasta noin 2 kilometriä), lähellä Pitäjän kirkkoa on Stockmannin outlet- myymälä, siellä on laadukasta tavaraa edullisesti. Kannattaa kattoa netistä tarkka osoite niin löydät!
Tokmannin löytää taas Helsingin puolelta, lähellä Sörnäisten metroasemaa, en muista osoitetta mutta löytyy helposti jos liikkuu metrolla ja jää Sörkässä pois.
Ei täällä Helsingissä mun mielestäni ole noita Tokmanneja ja Halpahalleja. Täällä on Tarjoustaloja, mutta ei ne ole mitään ihmeellistä. :)
Herttoniemessä on Marimekon tehtaanmyymälä. Arabiassa Arabian ja Pentikin tehtaanmyymälä. Arabian tehtaanmyymälä on myös Vantaa Portissa.
Liikutaan linkkarilla koko päivän. Etitään/etin vaatteita ja jotain kippoi kuppei, mitä tahansa kivaa!
Jos vaan kattelette ettekä etsi mitään tiettyä tavaraa niin se Stockan outlet on oikea paikka. Siellä on mitä vaan ja kaikkea:o)
T:4
Ensinnäkään se ei ole mikään näkemisen arvoinen paikka, kallis kuin mikä ja kaiken huipuks vastaa venäläistä krääsä kauppaa.
Stoccan outletissä on enimmäkseen vaatteita, kannattaa piipahtaa, JOSKUS saa jotain tosi halvalla, muttei sielläkään mitään kovin ihmeellistä ole.
Jumbossa kantsii kävästä, sieltä löytyy kauppoja jos jonkinmoista.
Zico, osoitteessa Tulkinkuja 1 (lähellä Leppävaaran juna-asemaa, ei Sellon puolella vaan toisella puolella junarataa).
siihen Vantaanportin Retail Parkiin. Jumbosta löytyy kaikkea kivaa ja Retail Parkissa on ainakin se Arabian/Iittalan tehtaanmyymälä.
Varistossa sitten on Kodin Ykkönen, jos haluaa jotain sisustustavaraa vaikka ostella. Ja siinä lähellä on myös monta lastentarvikeliikettä.
Ja jos nyt johonkin sellaiseen " halpakauppaan" haluaa mennä, siinä lähellä on myös tosi suuri Tarjoustalo.
Hong Kong' iin ja " köyhien stockkalle" ei kannata aikaa tuhlata!
Köyhien Stockka on oikeasti joku Helsingin metalli ja rauta tai vastaava =)
mikäs sen nimi on nykyään, taisivat työntekijät jatkaa yritystä. Mihin se vahinkovarasto muutti? Se ei kylläkään oo ihan tiksin keskustassa vaan siellä stokkan outletin suunnalla.
ainakaan minä ole koskaan löytänyt yhtään mitään ostamisen arvoista.
Niissä on yleensä yllättävänkin korkeat hinnat ja sitten tavara vähän sellaista " kakkoslaatumaista" . Eli vaatteet esim. ovat sellaisia " rääsyjä" , joita kukaan ei ole halunnut ostaa normaalihintaisina ja sitten outletissakin on vielä kovat hinnat...
Vierailija:
Tokmannin löytää taas Helsingin puolelta, lähellä Sörnäisten metroasemaa, en muista osoitetta mutta löytyy helposti jos liikkuu metrolla ja jää Sörkässä pois.
Jos menette Vantaalle, niin suosittelen Jumboa, Anttilan Kodin Ykköstä
Vierailija:
mikäs sen nimi on nykyään, taisivat työntekijät jatkaa yritystä. Mihin se vahinkovarasto muutti? Se ei kylläkään oo ihan tiksin keskustassa vaan siellä stokkan outletin suunnalla.
Mutta ehkä joku köyhien stokka tattiksella tai hong kong vois olla jotain..