Onko niin, että jos on penisilliinille allerginen,
Kommentit (9)
penisilliini on kai joku homejuttu, mutta enpä ole asiaa noin ajatellut. Olen penisilliiniallerginen ja homejuusto käy mulle.
Oisko sitten niin ettei juustoja syömällä kuitenkaan tule niin suurta määrää sitä penisilliiniä? Ei itselleni ainakaan tule juustosta mitään oireita, mutta penisilliinilääkkeestä tulen laikulliseksi.
Suurin osa penisilliiniallergioista on muuten väärin diagnosoitu. Esim. nuorilla jos mononukleoosiin antaa (turhaan) penisilliiniä, tulee allergista reaktiota muistuttava ihottuma joka puolelle kehoa.
Jos homejuustosta saisi yhtä paljon penisilliiniä kuin tableteista kuurilla, mihin tarvittaisiin penisilliinilääkettä? Eiköhän määrät ole hiukan erilaisia kuitenkin.
Minä olen allerginen penisiliinille, mutta oireet tulevat vasta noin viikon kuurin jälkeen. Ei itselläni ainakaan tule mitään oireita homejuustosta, jotka olisin huomannut.
Oon penisiliinille allerginen, olen myös allerginen monelle muulle asialle. Koivulle, sitrushedelmille, currylle jne. Homeelle ja en oo lapsuuden jälkeen mistään mitään allergia oireita saanu. En homejuustostakaan.
Liittyvät sikäli toisiinsa, että homejuustoissa se home on suurimmassa osassa Penicillium-sukuista sientä, josta myös lääkeaineena käytettävä penisilliini on alunperin peräisin. Eli niissä niinkun on tiäks sitä samaa tavaraa, mille olet allerginen. Tai sitten et ole allerginen penisilliinille vaan jollekin saamasi lääkkeen muulle valmisteaineelle.