Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä mieltä tästä? Pitääkö uskonnollinen vakaumus heti kertoa

Vierailija
12.12.2005 |

uudessa työpaikassa työkavereille? Ihmettelevätkö työkaverit sit myöhemmin, kun asia tulee julki? En halua vielä ainakaan kertoa, koska ei ole ollut mitään tarvetta. Miksi mainostaisin. Arvostelua omasta uskonnostani olen saanut jo kuulla ihan tarpeeksi.

Mitenköhän suhtautuvat työkaverini, kun saavat kuulla minun taustani ehkä myöhemmin.

En halua asiaa erityisesti salata, mutta en halua aiheella ärsyttää muita, joten en ajatellu kertoa, ennenkuin aihe on jotenkin ajankohtainen ja tulee häiritseviä tilanteita.



Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parempi niin, että ensin hiukan tutustutaan niin ehkä olet työkavereillesi kuitenkin " Maija" etkä pelkkä " uskis" johon kukaan ei vaivaudu edes tutustumaan koska se on kuitenkin niin omituinen.

Vierailija
2/8 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihmiset, joille on puhu henkilökohtaisia asioita, en myöskään kerro sieluni tilaa tai suuntausta. Jos suhde muuttu läheisemmäksi, silloin usko tulee esille ilman muuta. Se on kuitenkin niin suuri osa minua ja tapaani elää. Näin olen ' pärjännyt' hyvin työelämässä enkä koe, että olisin jäänyt muiden silmissä uskoni vangiksi. Työkaverini ovat mukavia ja luotan siihen, että he omaavat sen verran arvostelukykyä, että ymmmärtävät uskon olevan minulle voimavara, ei kirous. Samoin tiedän käytökselläni osoittavani sen, että uskoni ei millään tavalla vaikuta käsityksiini heistä ihmisinä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikki on ihan ok, eikä kenenkään tarvitse alkaa sinua elvyttää tai etsiä kanssasi kadonnutta pikkuesinettä.

Vierailija
4/8 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

aika tavallinen. En tuomitse toisten tekemisia ja mielipiteitä. Kunnioitan muita sellaisina kuin he ovat. Itselläni on vain oma näkemys asioista.



Pelkään kuitenkin tilannetta, että uskonnollinen vakaumukseni tulee ilmi ja työkaverini alkavat suhtautua minuun eri tavalla kuin nyt. Tällä hetkellä ihana työpaikka ja ihanat työkaverit.

En uskalla ottaa riskejä, koska monet suhtautuvat epäilevästi uskovaisiin, jonka hyvin ymmärrän!



ap

Vierailija
5/8 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksinaamaisuus ja asian salailu vaikuttaa negatiivisesti käsityksiin paitsi sinusta myös edustamastasi uskosta.

Vierailija
6/8 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

rohjennut sanoa, että hei minäkin olen niitä samoja. Vähän pilkallista puhetta, niin en ole halunnut itseäni kiusalliseen tilanteeseen.

Minusta ei muuten uskonnollinen tausta näy heti päällepäin, niin ainakin uskoisin.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

jehovan todistaja?

Vierailija
8/8 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kuusi