Adoptiosta onnitteleminen
Haluaisin onnitella adoption johdosta- onko mielessä hyviä runoja, ajatuksia ? Huomio varsinkin te jotka olette adoptiovanhempia, miten olisitte halunneet itseänne onniteltavan ?
Kommentit (5)
kyse on adoptiosta. Kysehän on siitä, että pariskunnasta tulee äiti ja isä (valtaosassa tapauksista) ja he saavat lapsen ja lapsi saa uuden kodin ja perheen!
Muussa tapauksessa onnittelet tietenkin vauvan/lapsen saamisen johdosta tai onnittelet tuoreita vanhempia.
Tyyliin onnea tuoreille vanhemmille ja perheenlisäykselle tms. Runoja löydät varmasti netistä vaikka googlettamalla, ainakin Positiivareiden saitilta taitaa löytyä kaikenmoisia.
Jos lapsi on jo vanhempi, niin et tietenkään onnitele vauvasta vaan lapsesta. Anna kortti ja lahja lapselle. Vie vanhemille kukkia ja vaikka tuoretta pullaa. Taaperon tuoreet vanhemmat eivät välttämättä ehdi leipomaan :)
Onnea tuoreille vanhemmille?
Eiköhän niitä adoptiovanhempia onnitella ihan samoin kuin biologisiakin vanhempia...
...vaikka tää nyt onkin englanniksi, mutta sopisiko mitenkään? Tarkoititko jotain tämäntyyppistä juttua?
http://www.comeunity.com/adoption/adopt/mychild.html