Saavatko kaikkien lapset yli 5 lahjaa jouluna???
Vai onko täällä muita joiden lahjaröykkiöt eivät syystä tai toisesta ole isoja?
Kommentit (14)
HEillä on synttärit myös joulukuussa ja lahjaksi ostin vaatteita.
Joulun tarkoitus on kadonnut kaupallisuuden taakse. Mutta se ei ole yksin se syy. Mulla kun ei vaan ole rahaa ihan kaikkeen. Tottakai lasten lahjoja täytyy saada mutta sukulaiset hoitaa sen paremmin kuin hyvin.
Sukulaisilta, ja varsinkin isovanhemmilata, tulee tosi paljon lahjoja. Itse ostetaan noin 5 lahjaa lapselle.
tulee kyllä enemmän kuin 5 lahjaa per lapsi
me itse ei mieheni kanssa osteta lapsille kuin yhdet paketit mutta sitte muut ostaa niin niitä sit alkaa kertyä...
pappa ku hulliintuu leluosastolla niin mikään ei riitä sen pojille :)
Joka joulu on ollut sama juttu että yks lahja on ylitse muiden. Jokaista toivetta ei toteuteta, ei sa esimerkiks muumitaloa vaikka onkin toivonut. Vanhempien tehtävä on myös järjestää lapselle pettymyksiä, kaikkea ei voi eikä täydy saada.
kai se määrä ole tärkein.Itse ostan pari lahjaa per pää(3 lasta)ja saaa riittää,joka joulu on kumminkin kertynyt n10 lahjaa mummojen ja kummien taholta.Ja ollaaan oltu iloisia vaikka mitä olisivat saaneet!
Minusta ensinnäkin useampi lahja vähentää toistensa arvoa, siis niin ettei mikään lahja lopulta tunnu mitenkään erityiseltä. Toisekseen valmiiksi pureskellut leikkivälineet syövät mielestäni lapsen luontaista mielikuvitusta ja viimeisenä, muttei vähäisimpänä, vievät helvetisti säilytystilaa.
sitten lopulta sortuu kuitenkin ostamaan. Kun tietää jonkun jutun mistä lapsi todella innostuisi tai haluaisi.
Meillä kun ei kukaan isovanhemmista eikä kummeista kysele, että olisko toiveita. (Enkä rupea tuputtamaan, jos eivät kysy.)
Sitten myös tulee noita urheiluvehkeitä, jotka ostetaan, niin annetaan ne joululahjana.
Mut toivotaan, että alle 10 paketin jäisi.
Isovanhemmat ovat eronneet, joten pelkästään isovanhempien lahjoja tulee neljästä taloudesta, ja jokainen ostaa 2-5 lahjaa per lapsi!
+Sisarukseni 3 kpl ostavat kukin yhden
+ kummit ja ystävät
Lahjoja kertyy helposti yli 20 :( Ja me kun haluaisimme, että lapset saisivat alle 10 pakettia, 5 olisi tosi hyvä määrä. Ei auta pyynnöt ja uhkailut tässä asiassa, kimppalahja kejotukset kaikuvat kuuroille korville. Emme voi tilanteelle mitään.
Nyt ostimme molemmille pienet lahjat....
Muistan joulun kun esikoisemme (silloin ainokaisemme) sai lahjoja niin paljon ettei hän niitä kaikkia edes jaksanut aattoiltana avata vaan avaamista piti jatkaa joulupäivänä... =)
eikä ollenkaan viitsitä kysyä, mitä lapsi toivoo tai mitä me vanhempina toivomme. Sitten nurkkiin kerääntyy erilaista muoviroinaa ihan turhaan.
Jos kysytään, toivon usein kirjoja lahjaksi lapsille. Niitä ei helposti kerry liikaa ja vaikka lapsen toivelahja ei ehkä ole kirja, niin siitä on silti usein enemmän iloa kuin turhasta muovikrääsästä, joka vie vaan tilaa.
Eri asia on sitten jotkut legot tai vastaavat, joita voi aina kerryttää lisää. Onneksi meillä pari sukulaista on tajunnut tämän.
sukulaisilta tulee jonkin verran, samoin kummeilta.
Meillä vähälahjainen joulu on tietoinen valinta. Lapset eivät ole koskaan pyytäneet kuin korkeintaan kaksi lahjaa, yleisimmin yhden. Krääsää en ole ostanut koskaan, enkä aio aloittaa nytkään sitä tapaa, eli mitään pikkusälää en osta lapsille vain " antamisen ilosta" .
joka on ihan ok, mutta miestäni ärsyttää, kun hänen äitinsä valitsemissa kirjoissa on aina sankarina tyttö... pitäisi kuulemma olla poika. Ja kieltämättä, yksi anopin antama kirja jäi peräti kesken iltasatuna, kun oli niin tyttökirjamainen, ettei kiinnostanut isää eikä poikaa.
Pikkuveljeni 4v. saa myös meiltä monta lahjaa ja isommat veljet saavat vain yhet =)
Kummilapsille annetaan myös vain yhdet lahjat