Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Löytyykö muita, jotka mieli haikeana miettivät imetyksen lopettamista?

Vierailija
11.12.2005 |

Vauva on nyt reilu 7 kk. Imetys lähti alun takkuilun jälkeen suhteellisen hyvin käyntiin. Tunneside pieneen ihmisalkuun on sitä luokkaa, etten vastaavasta voinut edes unelmoida. Vauvani on helppo, joskin yövalvomiset pitävät äidin kroonisen väsymyksen yllä tehokkaasti, jopa niin, että olen harkinnut imetyksen lopettamista. Tiedän toki imetyksen edut, mutta lopettamispäätöstä pitkittää ennen kaikkea se, että pelkään vauva-ajan loppua. Oma jaksaminen ei tunnukaan niin suurelta ongelmalta kuin voisi luulla.



Joudun viemään vauvani 9 kk iässä hoitoon. Kuinka ihmeessä tuo onnistuu, jos imetyksen lopettaminenkin tuntuu ylitsepääsemättömän ankealta vaihtoehdolta? Löytyykö muita päänsä vauvan myötä pehmentäneitä?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta en oo kyllä ajatellut lopettaa imettämistä vielä moneen kuukauteen? sainko kirjoituksestasi väärän kuvan että sinä olisit? jos saan kysyä niin miksi? ..vai suretko vaan etukäteen imetyksen loppua? niin kai minäkin välillä vähän suren :)

Vierailija
2/8 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

varmaan höyhensaaretkin kutsuis..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

meni onneksi parissa viikossa ohi mutta iski kamala vauvakuume ;) imetin siis yli 9kk

Vierailija
4/8 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä en saanut imetystä onnistumaan, ja se kismittää vieläkin. Mä kuitenkin pumppaan maitoa, vauva nyt 5 kk. Nykyisin pumppaan todella vähän, mutta en millään raaskisi lopettaa kokonaan. Jo se, että voin pullolla syöttää lapselle parasta -ja ilmasta- ruokaa joka on minusta itsestäni, on luonut vahvan siteen.

Olen pakastanut vähän maitoa, jotta voin sekoittaa kiinteisiin sitä, mutta viimesiä maitoja kyllä vedellään... nyyh...

Toisaalta olen ylpeä että olen jaksanut pumpata näinkin kauan. Oi tätä pullonkeittämis-showta..

Sorry, meni vähän aiheen vierestä..

Vierailija
5/8 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

nythän mä vasta tajusin että ne yövalvomiset.. joo. sori.



auttaako imetyksen lopettaminen niihin? oikeesti?

Vierailija
6/8 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

reilu 2 v imetystä elämässä riittää

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä imetän 1v 4kk ikäistä kuopustamme, joka jäänee viimeiseksi lapseksemme...

Kurjaa on lopettaa. Ja hirvittää muutenkin miten lopettaminen onnistuu.

Mä olen tehnyt töitä 2-vuorossa ja imetys on onnistunut ihan ok siitä huolimatta.



Mutta näinhän se menee, jossain vaiheessa tissin luputtamisen on loputtava..

Vierailija
8/8 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä. Niin olen pienessä päässä uumoillut. Tapatissittely (yö-sellainen) kun tod. näk. jäisi pos. Olisikohan jollakin tuosta kokemusta?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi kaksi