Paljonko uppoaa rahaa jouluruokiin 12x aikuiselle ja 2x alle 5vuotiaalle?
Meidän äiti sairastui ja nyt lupauduin että joulu vietetään meillä, ikinä en ole joulua loihtinut noin isolle porukalle ja olenkin jo nyt niin tulisilla hiilillä että onnistunko pilaamaan muiden joulun tekemällä pahaa ruokaa (ruokaa kyllä osaan laittaa mutta ikinä en ole paistanut suurta kinkkua saatika loihtinut joululaatikoita vaan mennyt siitä missä aita on matalin ja olen ostanut kaikki valmiina..pitäisikö nyttenkin tehdä niin eikä lähteä sooloilemaaan?)
Ja tuo raha puolikin huolettaa..osaavatko muut arvostaa sitten sitä ruokaa ja juomaa lahjana meiltä sillä meillä ei tosiaan kylvetä rahassa..
Kommentit (5)
riipuen siitä kuinka paljon teet itse
Näin on meillä ollut joka joulu - tänä jouluna se on anoppi joka tosin on lupautunut tekemään ja tuomaan enimmät, mutta kuitenkin. Joku vastaa jälkiruoasta, joku laatikoista, joku kinkusta/kalkkunasta/possusta ja sama kastikkeesta, joku rosollista, joku salaatista, joku alkuruoasta, joku viineistä, jos tarjotaan, joku snapseista, jos tarjotaan, joku juustotarjottimesta, jos tarjolla jne.
valmiit Saarioisten joululaatikot---teet niistä tosi hyviä: laitat laatikon (esim perunalaatikon) erilliseen uunivuokaan, lisäät hiukan kermaa ja siirappia, sekoitat, päälle hiukan korppujauhoja ja uuniin lämpenemään. Lantulle samoin, porkkanalaatikkoon voit laittaa kermaa lorauksen. Saat kotitekoisen makuisia ja maukkaita helpolla.
... juuressosepusseista löytyy jopa oikein hyvät reseptitkin! Tekemällä laatikot itse voit säästää pitkän pennin.
Kinkku sinun olisi hyvä tilata nyt jo vakikaupastasi, saat sellaisen kuin haluat. Jos kinkku on pakastettu, sen sulaminen kestää monta vrk jääkaapissa, huomioi tämä myös! Juu, ja tarkista kinkkumittarin toimivuus hyvissä ajoin laittamalla se vaikka kiehuvaan veteen (=100 astetta). Mulla oli yks joulu kinkkumittari hajonnut, ihmettelin kun ei lämpö noussut millään. Vaikka pääsee sitä aika pitkälle vanhalla konstillakin, eli kysyt lihatiskin myyjältä paisto-ohjeen xx tuntia tai minuuttia per kilo.
Pyydä toisia tuomaan mukanaan tosiaankin vaikka rosollit, sillit,kylmäsavu- ja graavilohet, sienisalaatit, joululimput ym. ym. Tuohon rosollinkin tekoon saa kulumaan yllättävän paljon aikaa, kun isolle porukalle kaikki täytyy pieniä ja mahd. porkkanat ja punajuuret keittää. Jos itse teet, niin etikkapunajuurtakin voi mainiosti käyttää ;)
Lykkyä tykö!
kyllä laatikoiden tekokin onnistuu kun etsit hyvän ja helpon ohjeen ja teet niiden mukaan, raskasta kyllä on