Lentoemännistä....
Mitä sinulle tulee mieleen lentoemännistä? Minkälaisia ihmisiä luulet heidän olevan?
Kommentit (10)
jos se olisi mahdollista, olisit sinäkin päässyt lentoemäntäkurssille..
kyseiseen ammattikuntaan. Hirveä tekohymykulttuuri ja muka-hienoa palvelua. Jos oikeasti tarvitsisi jotain (muuta kuin kahvia) ei mikään onnistukaan. Lapsen kanssa matkustavana olen väsynyt saamaan sitä ylimääräistä huomiota, joka kuitenki loppujen lopuksi vai hankaloittaa tilannetta.
mutta en aikanaan päässyt lentoemäntäkoulutukseen. Tyssäsi haastatteluun. Ehkä en ollut riittävän edustava, ehkä en riittävän palveluhenkinen tai rauhallinen. Kielitaitoani kyllä kehuttiin haastattelussa. Joka tapauksessa ei paljoa nykyään harmita :)
olen tuo toisen ketjun työhönsä kyllästynyt lentoemäntä. en olisi normaalisti jaksanut kommentoida tuota tarjoilija-juttua.
mutta koska olen työhöni kyllästynyt ja haluan ampua täyslaidallisen kohti tyhmiä ihmisiä, sanonpa seuraavaa: tiedän hyvin että pidät minua tarjoilijana koska näet minut vain tuomassa sinulle ruokaa ja juomaa. syytä tähänkään et tiedä eikä sinun tarvitsekaan tietää. pelkäänpä, ettet ikinä muuta tuota käsitystäsi minun työstäni (koska et halua) ennenkuin pelastan palavan persuksesi koneesta ulos!!
Minun veli on kapteeni ja ei ainakaan pidä lentoemäntiä yhtään minään. Suurin osa niistä hihittelijöistä joutuis tosipaikan tullen lentokoneessa itse pelastettavaksi, ei PELASTAJAKSI :)
Siinähän saattais nahkahansikkaat likaantua, tai sukkahousuihin tulla silmäpako :))
kysypäs veliltäsi tietääkö hän miltä maistuu pissa kahvissa!
työ samankaltaista kuin ravintolantarjoilijan työ mutta ahtaamissa oloissa ja tietenkin lentoemännillä se turvallisuus ja evakuointi ym. mukana työssä.
Törmään niihin töissäni päivittäin ja luulevat olevansa jotain parempaa, kuin ovatkaan. Eli hehän ovat TARJOILIJOITA!!! sattuvat vaan työskentelemään lentokoneessa.