V***u, nyt tuli tappotuomio tuolle koiralle.
Taas veti persettään mattoa pitkin. Prkle, olkkarin mattoon koko pituudelta, ei ihan paskarantua riittänyt koko matkalle. Just olin pessyt tuonkin maton.
Kommentit (23)
Maksalaatikko ihan ok, mut kohtuudella sitä maksaakin.
ihme touhua. Jos koira on vanha ja sairas, se kuuluu päästää kärsimyksistään. Yksi kaverini syötti koiralleen sydän- ja nesteenpoistolääkkeitä vuoden, vei piikille vasta kun koira ei jaksanut lähteä pissalle ulos. Kävi kesken työpäivän 40 min bussimatkan päässä hoitamassa.
En tajua tollaista eläinten hyysäämistä, en kertakaikkaan.
Ei minusta, sairaudet erikseen, tottakai piikki jos ei enään muuta ole tehtävissä. Tuntuu vaan siltä et, nää jotkut on vaan koiraansa kyllästyneitä.
söi eilen mun UUDEN KENGÄN!!! Voi vittu että vitutti.. uudet piikkikorkoiset nahkasaappaat ja helevetin kalliit vielä..
tuolla " perseenpyyhkimisellä" !!!
pidätkö tosiaan koiraasi paskasena sisällä? Syötä kunnollista ruokaa niin ei perä mene kuralle ja meillä ainakin koira pestään jos on likanen jostain syystä. ei kannata koiraa ottaa jos homma rassaa noin paljon.
Lukasepa joku koirakirja taikka soita eläinlääkäriasemalle, mistä neuvovat. Kuuluu kyllä jokaisen koiranomistajan osata itse tuo hoitaa, ei ole vaikeeta!
Ne voit tyhjentää itsekin. Pane käteen suojahanskat ja vie koira ulos. Pane mies tai joku muu pitelemään koiraa paikoillaan. Painat lujasti, mutta runnomatta koiran peräaukkoa kohti peukulla ja etusormella. Oikean kohdan löydät, kun kuvittelet koiran peräaukon kellotaulun keskiöksi ja panet peukun kello kahdeksan ja etusormen kello kuuden kohdalle, noin 3-4 sentin päähän peppureiästä. ja sitten painat hitaasti kohti peppureikää.
ja varo, älä seiso koiran takana, ettet saa rauhasnestettä päällesi :=D
Jos ei onnistu omatoimisesti, käytä koiraa eläinlääkärillä ja pyydä häntä näyttämään se toimenpide sinulle.
Joillakin koiraroduilla on erityinen alttius tuohon anaalirauhasvaivaan. Se oirehtii juuri noin, koira vetää peppua maata pitkin. Tai niin, että koira puree ja vetää itseään hännästä.
joskus ajelee perseellään matolla,mut sillon kyllä se olen minä joka helpottaa koiran oloa.eli tyhjennän anaalirauhaset,mut onneks niin on tapahtunut vaan harvoin.
voi tätä koiran omistajan onnea!!!
Meillä eläinlääkäri puristeli tyhjiksi kun koira alkoi hinata peppuaan maata pitkin.Eli aloittaja voisi katsoa on syy siinä tuohon " hinaamiseen" .
Jos ovat tukossa, niin ne on helppo tyhjentää esim. suihkussa. Suihkuta ensin peräaukkoa lämpimällä vedellä hetki, sitten otat etusormella ja peukaloilla peräaukon vieressä olevista anaalirauhasista kiinni tukevalla otteella vetäen tai lypsäen anaalirauhaset tyhjäksi peräaukon kautta. Pyydä jotain asian hallitsevaa näyttämään malliksi. Helppoa ja kivutonta. Mönjä kyllä haisee ja inhottavaa, mutta helppo huuhdellä tuoreeltaan ouhtaaksi suihkulla.
Operaatiossa (koiran koosta riippuen)joko laitetaan toinen sormi peräaukkoon, (tai isommalla saa rauhasesta otteen molemmin puolin myös kokonaan ulkopuolelta)ja puristetaan varoen. Paperia kannattaa pitää valmiina siinä päällä koska ulos ruiskahtava erite haisee todella pahalta.
Eli rauhaset sijaitsevat peräaukon molemmin puolin,ovat muodoltaan sellaiset " puikulat" jotka erottaa kun käsin kokeilee.
Älä kokeile tyhjentämistä yksin jos et ole saanut eläinlääkäriltäsi asianmukaista opastusta!
Olen yrittänyt puristella mutta en saanut anaalista mitään visvaa tulemaan. Ruokavalio sillä on maksalaatikkoa ja maitoa, kun ei suostu muuta syömään.
On niin vanhakin jo, että joutais haudan lepoon.
" onneksi" lapsella allergioita ja astmaa, ettei mitään lemmikkejä meille voi tulla.
köh, enpä enää ihmettele... mitään.
vanhalle ja sairaalle koiralle? Voi luoja mikä dorka.
on lastensa sairauksista tyytyväinen. Aikuinen ihminen päättää tuleeko perheeseen lemmikkiä, oli lapsi sitten terve tai ei.
vaan sen sijaan teille. Teille saa huutaakin, tyhmeliinit.
Meilläkin koira pentuna rikkoi ja söi vaikka mitä. Anaalirauhasia on hinkattu mattoon, yrjötty sohvalle, sänkyyn ja lattialle. Ripulipaskaakin on saanu siivota välillä lattialta. Räksyttää ihan kiitettävästi ja muutenkin saa huolehtia melkein koko ajan mutta, silti tää pikkukoira on meille kaikille tuonut paljon enemmän iloa kun huolta ja vaivaa. Meille rakas vanhana ja sairaanakin ihan varmasti.