Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

olemme menossa lentokoneella Oulusta Helsinkiin ja meillä on ns.sähköiset liput...

Vierailija
15.12.2005 |

Pitääkä mulla olla joku paperi millä todistan lasten henkilöllisyyden (5v, 6v)??

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
15.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta se henkkareiden kysyminen johtui siitä, että lapsilla on finnair plus -kortti kun lentävät paljon mummolaan ja muutenkin. Henkkarit tarkistettiin siis siksi, että pisteet menevät varmasti oikeilla perusteilla tuolle kortille.

Normaalisti ei kai kysytä.

Vierailija
2/3 |
15.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

02.12.2005



Henkilökortti aina mukaan lentomatkalle



Finnair muistuttaa matkustajiaan, että lennolle lähtiessä henkilöllisyys tulee pystyä todistamaan aina sitä pyydettäessä. Sähköisellä eli e-lipulla matkustettaessa henkilöllisyyden tunnisteeksi ei siis hyväksytä pelkästään Finnair Plus- tai luottokorttia kotimaanlennoilla.



EU:n julkaisemien turvamääräysten mukaan matkustajan on aina todistettava henkilöllisyytensä lentomatkalle lähtiessään, jos hänellä on ruumassa kuljetettavaa matkatavaraa. Tästä syystä myös kaikilla kotimaanlentojen matkustajilla on oltava mukanaan kuvallinen, virallinen henkilötodistus (passi, henkilökortti tai ajokortti). Henkilöllisyys tarkistetaan matkatavaraa luovutettaessa sekä vielä lähtöportilla, niin kotimaan- kuin ulkomaanlennoille lähdettäessä. Tämän takia myös automaattiset eGate-lähtöportit on jouduttu ottamaan pois käytöstä.



http://www.finnair.fi/web/finnair/scripts/news_view.jsp?BV_SessionID=@@…

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset