Pukumiesten vaimot!
Kuinka monta pukua miehelläsi on (siis niillä jotka käyttävät pukua töissä jatkuvasti)? Kuinka usein vaihtaa pukua? Kuinka usein pesettää pukua? Käyttääkö pukuja jollain tietyllä kierrolla, siis A pukua ma&ti B puku ke, to&pe tmv.?
Kommentit (6)
Yksi arkipäivän puku ja yksi parempi. Käytännössä siis pitää koko ajan tuota toista. Housut voi pestä vesipesulla, pesen viikonloppuisin. Ei pidä aina puvun takkia, eikä se juuri tunnu likaantuvankaan, mutta kyllä se nyt kerran tai pari tulee käytettyä pesulassa.
Paitoja on ehkä 20 kaapissa... mutta puvuista... käääks... ei hajua...
itellani oli aikoinaan pukupakko toissa. kahdeksan taisi olla, en halunnut samaa kayttaa perakkaisina paivina. kollega oli jolla oli 3 ja niita vaihteli.
Eli käytännössä 6pv viikossa aamusta iltaan samassa puvussa. Paitoja ja solmioita on paljon. Käyttää silloin tällöin pukujaan pesulassa.
Käyttää viikon samaa pukua (vaihtaa paidan kuitenkin joka päivä) ja vie pesulaan aina kaksi-kolme pukua kerrallaan.