Kalakysely: Tuleeko teidän perheessä syötyä suositusten mukaiset kaksi kala-ateriaa viikossa?
Mitä kalaa teillä syödään ja miten valmistettuna?
Kommentit (12)
Mä söisin mielellään kalaa mut ne tiedä kalaruokia oikein. aina vaan kiusauksia, uunikalaa kermassa tai keittoja.. Miten kalaa voi muuten tarjota? Ja tietty silakkapihvejä...
mies kala-allergikko. Otan nyt raskaanaollessa omega-3 kalaöljykapselin päivittäin. Tiedä sitten onko mitään hyötyä.
näihin suosituksiin. eihän niissä varmaan ole mitään ravintoaineita tallellakaan... esim. janssonin kiusaukseen tulee anjovista, niin onko se sitten suositusten mukainen kala-ateria
suosikkiruokia ovat kuhakeitto ja kalapuikot (fileestä!)/ kalapihvit (saarioisen valmiit).
kuha on hyvä: ei maistu liikaa kalalle ja kun ostaa fileenä on laitto helppoa (esim. keitto valmiiksi kasviksilla ja sitten levy pois päältä ja kuhafile palasina pinnan alle. kypsyy muutamassa minuutissa ilman keittämistä). miinuksena korkea hinta (nyt oli kaupassa 24,90eur/kg), tosin eihän sitä kilo kaupalla tarvi syödä. ostan kerralla noin 200g ja mielestäni se riittää keittoon 4-5 hengelle.
yksi hyvä keino on ostaa savustettua kalaa ja laittaa sitä lautaselle salaatin viereen ja esim. illalla leivän päälle. tulee syötyä ihan huomaamatta.
eli ei se haitaksi ole, mutta ei riitä D-vitamiinin tarpeelliseksi lähteeksi.
13
muista ruoistakin voisi saada. Meidän perheessä syö aikuiset lisäksi kalaöljyvalmistetta. Sopii muuten kala-allergikoille.
ja itsetehdyt kalapullat/pihvit. Eikä lohta tarvi aina valmistaa uunissa kermassa, vaan voi mm. graavata tai paistaa pelkästään sitruunapippurin mausteiden kanssa, tehdä medaljonkeja jne. Teen monesti kalalaatikkoa mm tonnikalasta ja hyvältä maistuu. Kalasta voi tehdä myös hyvää piirakkaa tai pizzaa.. esim. tonnikalapiiras on tosi maukas iltapala. Seiti on hyvää paneroituna ja paistettuna, mutta uunissa manteli-/juustosei on aivan ihanaa. Eri kaloista tehdyt keitot ovat minun ja lasten lempiruokia. Joten kyllä meillä syödään kalaa pari kertaa viikossa. Poikkeusviikkoja toki on.
Tonnari varsinkin on niin käsiteltyä ettei taida olla hirveästi muutakaan.
minä ja mies olemme kasvissyöjiä ja poika on allerginen kalalle
Useimmiten varmaan kirjolohta, mutta myös seitiä, tonnikalaa, makrillia, silliä, siikaa ja vähän harvemmin silakkaa ja ahventa.