olisiko kummien määräilyä pyytää, että
synttärinä toisivat lahjan vain omalle kummilapselleen? Meillä veljeksillä synttärit perättäisinä päivinä, ja lahjat tulevat molemmille isovanhemmilta, sediltä perheineen ja vanhemmilta. Sitten isommalle tulee vielä kaverisynttärilahjat ja pienempi ei vielä lahjoista paljoa edes tajua. Eli kaman määrän vähentämiseksi toivoisin, että kummi-ystävämme muistaisivat vain omaansa... onko asiallista toivoa, vai pitääkö antaa ihmisten tehdä kuten itse haluavat.
Kommentit (13)
Senkin takia olisi kiva pyytää sitä, että menisi sitten tasapuolisesti. Muuten voi olla, että toisen kummit tuo molemmille ja toisen vaan omalleen...( Mikä nyt ei olisi tietysti katastrofi sekään.)
T.:ap
Mun tuttu taasen loukkaantuu, jos vain toinen lapsista saa lahjan.
kokisin tuon vain helpotuksena. Rehdisti ja reilusti kun ottaa asian puheeksi, niin luulisi ymmärtävän, varsinkin jos kummit eivät tosiaan ole edes sukulaisia.
Että pyytäisin kummeja tuomaan lahjan vain kummilapselleen kun nyt osa kummeista tuo lahjan vain kummilapselleen ja osa myös sisarukselle. (kaksoset siis kyseessä) Nyt ovat vielä' pieniä joten ei ole mitään haitannut, mutta kun kasvavat asia voi alkaa harmittamaan sitä joka saa lahjoja vähemmän.
Kyllä voi pyytää. Luulen, että useimmat ymmärtävät.
Lapsiperheiden tavaramäärä voi olla aivan järkyttävä.
vaan seuraisi riitaa ja kiistaa.
Olen yrittänyt vedota siihen lelujen kertymiseen, mutta se on kuulemma oma syyni, kun en hanki lapsille kunnollisia säilytyskalusteita.
Siis ihan omasta puolestani. Tykkään valtavasti sekä kummilapsestani että hänen sisaruksestaan ja heillä synttärit myös lähekkäin, usein vietetään yhtä aikaa. Mulla on nyt jo mielessäni aivan loistava lahja kummilapsen sisarukselle ja pettyisin jos en 'saisi' viedä sitä.
Ap:n pointin ymmärrän ja itse kyllä toivoisin omien lasten kummien tuota noudattavan ;-)
Synttärit nyt on kuitenkin sellainen henkilökohtainen juhla. Jouluna voisi yrittää sopia kummien kanssa, että vain omalle kummilapselle lahja.
Itse olen "tätikummi" ja haluan ilman muuta muistaa myös muita sisaruksia, täti kun olen heillekin. Tuntuisi tosi ikävältä, jos kiellettäisiin tuomasta lahjoja.
joka toi aina lahjan kummallekin. Hänen lahjansa olivat niin ihania että olisi harmittanut jos vain toinen olisi saanut, synttärit meillä oli 1 kk välein, kait äitimme sitten kutsui heidät jomman kumman synttäreille eikä molempien.
Niistä sukulaisista jotka ostavat kunhan jotain joka käy kaikille, niin heidän lahjoistaan ei niin väliä saako sisarus vain.
ja ainakin ei-sukulaisille ihan kivaakin, kun ei tarvitse ostaa montaa lahjaa. Ehkäpä sitten voi ajatuksella paneutua siihen oman kummilapsensa lahjaan ja panostaa ehkä rahallisestikin vähän enemmän.
ja poikkeus ole ne jotka tuovat molemmille.
Asia täytyy vain sitten myös kommunikoida reippaasti ja suoraan. Kieltämättä hankala tilanne vieraille, voi tuntua "nololta" jos tuo lahjan vain toiselle. Vanhempienkin on hyvä vähän valmistaa lapsiaan (ainakin sitten kun nuorempikin jo ymmärtää lahjojen päälle), että miksi vain toinen saa paketin tietyiltä vierailta ja toinen ei.