Paniikki iskee mistä ihmeestä saan töitä
Voi ei tätä jatkuvaa työntekijöiden ulos viskomista. Tilanne on siis tämä, mieheni on ollut rakennusfirmalla reissumiehenä ja on tienannut melko hyvin. Omakotitalomme valmistui vihdoi kesällä liki kolme vuoden prosessin tuloksena. Silloin kun aloimme taloa suunnitella työpaikka tuntui varmalta kun mies on samoja hommia paikinut yli 10 vuotta. Mutta miten kävikään. Mies siirtyy ns. normi 8-16 työhön ja palkka tippuu lähes puolella, kun kaikki päivärahat ja km korvaukset katoavat.
Minä olen ollut 2x 5vuotta kotiäitinä. sain 1. lapsen 18 ja toisen 20v. Olin kotona kolme vuotta. Sitten lähdin opiskelemaan. Kävin ensin kauppaoppilaitoksen ja sen aikana lomat ja viikonloppuja kaupanalalla. Sitten jatkoin ammattikorkeaan sosiaalipuolelle jossa meni toiset kolme vuotta. Viimeisenä vuotena tein vanhustyötä iltaisin ja viikonloppuisin ja opiskeluiden jälkeen tei yhden pienehkön projektin ja olin vuodenpäivät vanhusten ohjaajana ja jäin sitten uudelleen äitiyslomalle ja sain kaksi lasta 2,5 vuoden erolla ja tällä reissulla olen ollut nyt taas viisi vuotta.
Asumme pienellä paikkakunnalla ja täällä on hyvin vähän työpaikkoja. Se paikka jossa olin vanhusten ohjaajana on supistanut toimintaansa eikä sieltä löytynyt työtä, jotain muutaman päivän sijaisuuksia silloin tällöin ja niitä on aika vaikea ottaa kun lapsille pitäisi saada hoitopaikka ja jos ei ole työtä niin meillä ainakaan rahat riitä maksaa jotta hoitopaikkaa varalla pitäisi. Olen muutaman kuukauden aikana hakenut useampaa työpaikkaa tuosta lähikaupungissa. Mutta ei ole tärpännyt. Käsitän kyllä etten ole työnantajien toiveuni kun ikää on 35v muta työkokemusta kaiken kaikkiaan vain noin 6 vuotta ja niistäkin puolet eri alalta. Tiedän olevani hyvä ja tunnollinen työntekijä, mutta miten ihmeessä saisin vakuutettua sen työnantajille.
Kamalaa ajatella, että menettäisimme uuden ihanan kotimme heti kättelyssä. Mutta ei kai muukaan auta jos ei mitään löydy. Keksikää minulle jotain vaikka hyviä lauseita työnantajien vakuutteluun, yritysidea tai jokin nettifirma, mutta mistä sitä lähtisi liikkeelle.
Suomessa niin kovin kannustetaan hoitamaan lapset sen kolme vuotta kotona, mutta näköjään siinäkin ajautui melkoiseen loukkoon.
Kommentit (8)
Minä olen palkannut ns. ahkeria ihmisiä, joilla kokemusta sieltä täältä(myös pieniä lapsia). CV:stä näkee, että työhaluja on...
Tarvitaanko siellä kotihoidon apua tai lisäpalveluja? Muistaakseni kotiapu-niminen ketju toimii franchising-periaatteella. Olisiko siitä yritysideaksi?
Mitä lähikaupungissa tapahtuu, millaisia työnantajia? Onko asiakaspalvelukeskuksia? Näin työnantajan näkökulmasta niihin emme vaadi kovin valtavaa lähtökoulutusta, kunhan on oikeanlainen tyyppi. Kaikki täytyy kuitenkin kouluttaa itse. Ota rohkeasti itse yhteyttä tällaisiin, vaikka ei olisi mitään hakua lehdissä tai netissä. Muutenkin ole reippaasti yhteydessä sopivalta vaikuttaviin työnantajiin, monetkaan eivät "uskalla" laittaa hakua päälle virallisesti, kun saattaa tulla niin paljon kyselyjä ja hakemuksia, ettei ehdi käsitellä. Joten iso osa paikoista menee "tiskin alta".
Onnea työnhakuun!!
Olen perhepäivätoimistolle ilmoittanut, että voisin ottaa lapsia jos vain on tarvetta, mutta juuri nyt ei ole tarvetta. itsekin olen miettinyt tuota kotipalvelu juttua, mutta täällä on aika hyvin toimiva kunnallinen ja kun asukkaita on vain 3000 ja maalla ollaan niin omaiset hoitavat paljon vanhustensa siivouksia, joten sille markkinat on aika pienet.
Tässä lähellä on useampiakin vähän isompia paikkoja nyt minulla on lähetettynä hakemus päihdehuollon ohjaajan paikasta jonne olisi 40km, lasten iltapäivätoimintaprojektin kehittämisestä joka on 27km päässä ja yhdestä osastosihteerinpaikasta jonne on 23km, mutta yhdestäkään vielä ole kuulunut mitään. No tuossa osastosihteerin paikassa tosin hakuaikakaan ole vielä umpeutunut. Ja muissakin noin kaksi viikkoa sitten. Täytynee vain jatkaa ahkerasti. Ystävät toki lohduttavat että aina ahkera töitä löytää ja täytyisi tietenkin säilyttää maltti eihän tässä olla kuin muutama kuukausi vasta töitä etsitty. mutta oma olo kevenisi puolella kun jotain edes väliaikaistakaan löytyisi.
jos vielä lapsetkin on maailmaan tehty, niin mä ainakin palkkaisin sut. ei pidä jättää mitään arvailujen varaan, vaan sanot ihan estottomasti haastattelijalle, että susta sais ihan oikeesti tunnollisen ja hyvän työntekijän. mieti mitä itse haluaisit kuulla, jos olisit valitsemassa työntekijää. vanhustyön puolella ei kyllä työt lähiaikoina lopu, joten uskon,että sulla tärppää!!
Niihin paikkoihin, joista oikeasti olet kiinnostunut, SOITA ja kysy!! Älä jää vain odottamaan sieltä kontaktia. Aktiivisuus palkitaan. Jos taas et ole ihan hirveän innostunut, sitten ei kannata soitella, koska äänestä kuulee, ettei henkilö taida olla kovin innostunut.
Onko vanhusten asioiden hoituminen sukulaisten toimesta varma tieto? Monella lapset ovat kaukana pk-seudulla, joten asiat eivät niin vain hoidukaan. Jotkut voisivat jopa maksaa vanhempiensa /isovanhempiensa asioiden hoitamisesta, siihen saa verotukeakin. Kysele ja tee "markkinatutkimusta"!
ei varmaankaan onnistuisi. Se olisi aika ihana, kun voisi vähän työaikoja suunnitella itsekin. Täällä eräs nainen yritti sitä, mutta yritys kaatui asiakkaiden vähyyteen parissa vuodessa. Täällä tosiaan tuo kunnallinen pystyy hoitamaan myös siivouksia ja vieläpä ruuanlaittoakin.
Ystäväni ovat innostaneet perustamaan nettifirmaa. Vanhin poikani kun opiskelee tietotekniikkaa niin saisin kaikki kotisivu jutut sun muut toimimaan. Poika sanoikin, että just opettelevat niitä miten saa myös sen maksupalvelun toimimaan. Mutta en oikein tiedä miten siinä etenisi. Ottaako yhteys tukkuihin suoraan vai löytyisikö niistä tietoa muualta. Ja se toki vaatisi varastotilaa kotoa. Ja helpointa kuitenkin melkein olisi kun löytäisi työn vieraan leivistä, mutta en toki mitään vaihtoehtoa halua pois sulkea.
Juu olen tosiaan soitellut kaikkein kiinnostavimpiin tai lähettänyt sähköpostia, kun useissa hakuilmoituksissa pyydetään suosimaan sähköpostia.
Miksi et hakisi vaikka väliaikaisesti töihin johonkin kauppaan? Tiedän, ettei se haasteellista työtä ole ja siinä joutuu kuuntelemaan aikuisten ihmisten kiukkua, mutta olisi edes työpaikka, mikä maksaa säännöllisen palkan.
Eihän niitä töitä tarvitse eläkkeelle asti jatkaa, mutta ainakin sen aikaa, että saisit työtä, mistä oikeasti pidät.
Mites olis perhepäivähoito?