Pekka-Eric ampui kahta uhriaan kymmen kertaa, keitä hän vihasi näin paljon
Luin Uuden Suomen juttuja aiheeseen liittyen ja siinä kerrottiin kahta uhria ammutun kymmen vai olikohan enemmänkin kertaa. Yksikin laukaus olisi ollut kuolettava.
Lisäksi kerrotaan että Auvinen oli koulukiusattu erakko.
Auvinen oli koulukiusattu erakko
Julkaistu: 17.4.2008
Jokelan koulusurmaaja oli joutunut oli joutunut koulukiusaamisen kohteeksi, mihin olivat puuttuneet sekä koulu että koti.
Poliisin esitutkinnan mukaan Pekka-Eric Auvinen viihtyi hyvin omissa oloissaan ja vietti paljon aikaa tietokoneella ja netin parissa.
Hänellä oli yhteiskunnallisesti voimakkaita, usein äärilaitojen mielipiteitä. Häntä pidettiin melko hiljaisena. Joidenkin mielestä hän oli eristäytynyt muista. Hänen tuttavapiirinsä oli hyvin suppea.
Poliisin selvitysten mukaan Auvinen ei käyttäytynyt ulkopuolisten silmissä poikkeavasti ennen tekoaan.
Kommentit (2)
mutta tämä oli ollut torjuva auviselle
kymmeniä kertoja, muistaakseni jopa yli 30, kuitenkin ainakin parikymmentä kertaa