Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koska keskimäärin tärppää?

Vierailija
22.07.2015 |

Hei Mia! Olen 34v. ja raskautta on yritetty nyt kuuden kierron ajan. Yrityksellä tarkoitan sitä, että on ajoitettu yrittäminen kierron puoleen väliin. Olen varsin huolissani tästä, että yrittäminen on kenties jätetty liian myöhäiselle iälle. Tiedän tilastoista sen verran, että n. 80% onnistuu ensimmäisen vuoden yrittämisen aikana. Mutta onko tarkempaa tilastoa esim. itseni ikäisistä, milloin tärppi keskimäärin käy? Jostain keskustelusta löysin, että 30-35v. kestäisi keskimäärin 6-8kk raskautua, mutta siinä ei ollut mainittuna lähdettä. Ehkä se oli vain mututuntumaa. Mutta jos sinulla on jotakin tarkempaa tietoa aiheesta niin kuulen mielelläni. Alkaa tässä jo paniikki iskeä iän takia. 

Olen netistä lukenut erilaisista hedelmöityshoidoista. Onko hormonien käytöllä joitakin erityisiä riskejä (esim. kasvaimet, kystat, syöpä tms.)? Esim. jos menen gynekologille ja hän määrää Clomifen-tabletit, niin onko millaiset riskit lääkkeen käytössä? Eli jos vaihtoehtona on se, että yrittääkö vielä luomusti yli vuoden vai lähteäkö heti hedelmöityshoitoihin... Onko riski turvautua hormoneihin "jo" tässä vaiheessa?

 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
23.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

naisen hedelmällisyys alkaa laskea huomattavasti 35- vuoden iässä. Olet siis siinä hilkulla, mutta toivoa ei pidä heittää. Mahdollisuus tulla raskaaksi on vielä ihan kohtuullinen. 

Kuten jo tiesitkin 80% naisita tulee raskaaksi ensimmäisen yritysvuoden aikana. Teillä on yritystä takana vasta 6kk, joten mitään johtopäätöksiä hedelmällisyydestäsi ei voi tällä perusteella vetää.

Kaikissa lääkkeissä on omat riskinsä, mutta ne otetaan aina huomioon lääkkeitä määrätessä. En tiedä sen enempää taustastasi tai sukurasitteistasi, joten en osaa sanoa, mitkä riskit tulisivat kohdallasi kyseeseen. Jos lääkkeiden käyttö raskauden mahdollisuuden lisäämiseksi askarruttaa, puhu asiasta lääkärin kanssa.

Jos lasta ei kuulu vuoden yrittämisen jälkeen, suositellaan lapsettomuustutkimuksia. Ei ole mitään syytä odotella yli vuotta, jos on henkisesti valmis mahdollisiin lapsettomuushoitoihin. Tutkimuksiin meno ei tarkoita, että pitää myös mennä hoitoihin. Tutkimuksilla vain etsitään syytä lapsettomuuteen. Jos syy selviää, pari voi miettiä haluaako lähteä viemään asiaa eteenpäin eli aloittaa hoidot. Riippuen lapsettomuuden syystä valitaan paras hoitomuoto. Joskus tarvitaan vain sperman pesu ja inseminaatio ja silloin ei tarvita hormonihoitoja lainkaan. 

Suosittelen lämpimästi ovulaatiotestien tekemistä. Näin saat tietää oletteko yhdynnässä oikeina päivinä kuukaudesta. Tärppi saattaa jäädä tulematta vain sen takia, että rakastelette väärinä päivinä. Yhdynnät kannataa aloittaa jo ennen ovulaatiota eli pari päivää ennen kierron puoliväliä, jolloin ovulaation oletetaan tulevan. Jos kuukautiset ovat epäsäännölliset tai kierto on kovin pitkä, voi ovulaatio tapahtua epäsäännöllisesti. Silloin ovulaatiotetit ovat hyväksi avuksi.

Kovasti onnea teille yritykseen! :)

t. Mia, terveydenhoitaja

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan yksi