Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saisinko hyvän ja helpon makaronisalaatin ohjeen?

05.10.2006 |

Ollaan lähdössä miehen kanssa viikonloppureissuun mökkeilemään ja ajattelin tehdä sinne joitain salaatteja mukaan. Kun itse olen tehnyt makaronisalaatteja, on niitä aina saanut " leikata" .. Koko salaatti siis juuttuu yhdeksi köntiksi, eikä maistu erityisen hyvältä. Oon laittanut sekaan majoneesia tms. mutta silti en onnistu saamaan sellaista hyvärakenteista. Oisko teistä jollakin hyvä ohje. semmoinen johon mielellään tulee myös jotain juustoa. Entä mikä kastike on sopivaa? :)

thanks!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syy miksi pastasalaatille käy noin, on se, että pasta imee kosteutta, jota se tuossa tapauksessa saa kastikkeesta, eli se imee kastikkeen itseensä, jolloin salaatti jää " kuivaksi."



Jos mahdollista, tee salaatti muuten valmiiksi, vaikka jo edellisenä päivänä, mutta keitä pasta vasat hetki ennen tarjoilua. Juustonkin lisäisin vasta lähempänä tarjoiluhetkeä.



Laitan sulle tähän linkin mun ruokablogini salaattikohtaan, jossa on kinkku-juustosalaatti, sekä broileri-pastasalaatti, molemmat oli erityisen hyviä.



http://www.lintu75-2.vuodatus.net/blog/category/Salaatit

Vierailija
2/3 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sivuistasi tosiaankin on iso apu ja ilo, kun päivittäin käyn katsomassa, mitä uutta olet saanut aikaan =).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pastasalaatti



1 1/2 l vettä

1/2 tl suolaa

3 dl Torino Kaura Plus -pastaa

marinadi:

1/2 dl Kultasula-rypsiöljyä

1 rkl balsamiviinietikkaa

2 rkl appelsiinimehua

1/2 - 3/4 tl suolaa

2 tl sokeria

1/2 tl rouhittua mustapippuria

1 valkosipulin kynsi murskattuna

1/2 dl tuoreita basilikan lehtiä hienonnettuna



125 g mozzarellaa

250 g kirsikkatomaatteja

1/2 - 1 tammenlehvä- tai jääsalaattia

koristeluun:basilikan lehtiä







Ohje:





1. Keitä pastaa 8 minuuttia pakkauksen ohjeen mukaan. Huuhtele kylmällä vedellä ja valuta hyvin lävikössä.

2. Sekoita marinadin aineet keskenään. Sekoita pasta marinadiin ja anna maustua jääkaapissa peitettynä noin 2 tuntia.

3. Leikkaa mozzarella viipaleiksi ja kirsikkatomaatit puoliksi. Vuoraa laakea tarjoiluastia revityllä salaatilla. Asettele päälle mozzarella, tomaatit ja pasta. Koristele basilikan lehdillä



Tämä on minun suosikkini. Tosi hyvää, vaikka en itse yleensä esim. Basilikasta piittaa

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan yksi