Suklaasta näppyjä, mitä aineita pitää välttää
En ole mikään expertti, mutta kun häiritsee tällainen asia.
Naamani kukkii aina syötyäni suklaata. Ei ole mukavaa olla näppynaama vaikka ikää on enemmän kuin murrosikäisellä.
Sain ihotautilääkäriltä antibioottikuurin, joka kesti ja kesti, eikä tulokset riemastuttaneet. Rahaa paloi ja näpyt palasi heti kuurin jälkeen. Ne kuulemma johtuvat hormoneista.
Kun kuulemma jokin ruoka-aine saattaa itse olla harmiton, mutta aktivoi allergisia reaktioita jonkin aineen kanssa yhdessä.
Voisiko olla niin että pistäessäni jotain ruokaa suuhun, innostuu näpyt kukkimaan, niin kuin suklaata syödessäni.
Mitä aineita suklaan lisäksi pitäisi välttää?
Voisikohan paastosta olla apua tai kasvisruokavaliosta?
Pitäisiköhän maitotuotteet jättää pois.
Missä tahansa muodossa sokeria syönkin, niin näppyjä tulee joka kerta. Pienestä sokerimäärästä pieni näppy ja sokeriputkesta useampia isoja... Sama pätee valkoisiin jauhoihin sun muihin roskahiilareihin. Kannattaa siis jättää ne kokonaan pois. Tilalle paljon raakoja kasviksia, ainakin minulla ne tekevät hyvää iholle.
Toinen seurattava asia minulla on rasvan laatu ja määrä. Voita, öljyjä, pähkinöitä ja rasvaista kalaa pitää syödä paljon. :)