Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

*SUURPERHE*odottajat vko 41

Kommentit (23)

Vierailija
1/23 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tupakoi ollenkaan!Joskus nuoruudessa muutaman vuoden mutta en enää vuosikausiin!



Autoista.

Meillä oli oiva peli chrysler voyager,näiden viiden kanssa.Tykkäsin itsekkin ajaa vaikka olen pienikokoinen.Näkyvyys hyvä ja tyypillinen amerikkalainen auto.Nytpä se jäi liian pieneksi ja autoa vaihdettiin jo ennen kuudennen syntymää.Nyt peugeot,samaa kokoluokkaa kuin voyager,yksi paikka vaan enemmän.Ranskalainen,pehmeästi liikkuva auto.Tosi kiva.Penkit kuin sohvat ja kaikki irrotettavissa ja käänettävissä.

Seuraava kokoluokka onkin sitten pikkubussit.Jos joskus tarve 9:teen paikkaan niin haaveena olisi volkkarin transporter tai mp vito!



L+5+sissi rv 17+



Vierailija
2/23 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurpeheodottajilta olis kiva tietää kuinka suurissa kämpissä asutte. Onko kaikilla lapsilla omat huoneet ja miten jaatte kotitöitä.?

Kuinka moni on ollut kodin ulkopuolella töissä ja vinkkejä arkeen.

Meillä on ankeen pieni asunto 82 neliöö, mut sijainti ym kaikki on sitä mitä pois ei vaihdettais.

Ongelmakohtia nyt raskausaikana ja vähän muulloikin on vaatehuolto ja et tavarat ei pysy paikallaan. Ei oo kodinhoitohuonetta ja tuntuu et kaikki vaatteet pyörii ympäri kämppää. Onko jollain hyviä vinkkejä tähän.

Kuinka paljon teetätte isommilla lapsilla kotitöitä se kiinnostas kans kuulla. sekä paljonko annatte viikkorahaa?

Palaan vielä...myöhemmin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/23 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

The kirsikalle vastauksia kysymyksiin----

Suurpeheodottajilta olis kiva tietää kuinka suurissa kämpissä asutte. Onko kaikilla lapsilla omat huoneet ja miten jaatte kotitöitä.?

Kuinka moni on ollut kodin ulkopuolella töissä ja vinkkejä arkeen.

Meillä on ankeen pieni asunto 82 neliöö, mut sijainti ym kaikki on sitä mitä pois ei vaihdettais.

Ongelmakohtia nyt raskausaikana ja vähän muulloikin on vaatehuolto ja et tavarat ei pysy paikallaan. Ei oo kodinhoitohuonetta ja tuntuu et kaikki vaatteet pyörii ympäri kämppää. Onko jollain hyviä vinkkejä tähän.

Kuinka paljon teetätte isommilla lapsilla kotitöitä se kiinnostas kans kuulla. sekä paljonko annatte viikkorahaa?

Palaan vielä...myöhemmin----



---Eli,neliöitä on omakotitalossa noin 200,makuuhuoneita 5 kpl.Eli ei jokaisella omaa huonetta.Pojat jakaa yhden ja isommat tytöt tällähetken yhden.Keskimmäinen vielä yksin.Kun vauva syntyy,tai hiukan ennen jo,saa esikoinen omakseen tämänhetkisen vierashuoneen.Kakkos ja kolmos tytöt jakavat yhden huoneen,pojat yhä yhteisessä ja vauva saa huoneen jossa kolmonen nyt.Mahtoiko tästä saada selkoa?=)

Isot huoneet kyllä ovat tässä talossa joten vaikka kaksi per huone,tilaa kyllä riittää.Vaikka jonkun keveän väliseinän joskus tekisi...



---Vaikka on myös kodinhoidon huone,on pyykkääminen ja niiden lajittelu,kaappiin pano ja silitys yhtä tuskaa.Kun tällä hetken 5 lapsen sukat ja pikkuhousut,miehen sukkia miljoona ym.Ja lisää tulee.Eli kaikki käytännön vinkit kelpaa myös mulle.Meillä lapset tosin hyvin oivaltaneet sen että likaiset vaatteet viedään pyykkikoriin!Onneksi!





---Isot tytöt(8v ja 9v)Imuroivat alakerran missä huoneensa ovat noin 2 krt viikossa,hoitavat roskat pois ja sänkyjä petaavat.Näistä hommista saavat kk palkkaa.10e.Pienemmille(5&7v)maksan euron ja tosienkin välillä,erinäisistä tehtävistä.Viikorahaa eivät saa,vaan yleensä ostan kaiken mitä tarvitaan.Nannat nannapäivänä ym.Meillä lapset eivät yksin liiku kaupoilla/keskustassa.Yhdessä käydään sitten ostoksilla,vuorottelen ketä milloinkin otan mukaan.



Kotityöt ovat lähinnä minulla,mies kyllä auttaa imuroinnissa ja isommissa jutuissa.



---Kotiäitinä olen.Poikien välissä(2v ja 5v nyt)olin hetken töissä ja sitä ennen esikkoa ennen.Nyt en kaipaa töihin ja olen niin kauan kotona kunnes nuorin 3v,kun kerran mahdollista.Sittemmin haaveilen uudesta koulutuksesta.Sairaanhoitaja/kätilö olisi SUURI haave.



L

Vierailija
4/23 |
17.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

4225g painoa ja 52cm pituutta.On aivan ihana neiti.

Itse vaan vielä sairaana,muutta sairaalassa ei ainakaan onnistu lepääminen joten tultiin jo kotia.

Synnytys meni täydellisesti :)

Nyt opetelellaan arkea suurperheenä..



Wades & Natika 1 vrk

Vierailija
5/23 |
20.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kirjoitella muutaman rivin omia tän viikon kuulumisia jälleen...

Nyt tosin on jo viikko 42 mutta uudempaa pinoa en löytänyt.

Eli keskiviikkona olin ihan tosissani lähdössä synnyttämään,mutta eipä tää sitten halunnutkaan vielä syntyä.

Supparit kyllä alkoivat 3min väleillä heti ja kipeinä.

Niitä tuli sitten tasaseen 12 tuntia ja sitten loppuivat kuin seinään seuraavana aamuna.

Kotia sitten laittoivat kun viimeisimmät yölliset supparit eivät olleet alapään tilannetta muuttaneet.

Ja nyt tänään neuvola reissulla tuli loput limatulpastakin ja välillä tuntuu että tuleekohan lapsivesi kun nousen jostain kun vauva niin alhaalla,onneksi on nyt kääntynyt kuitenkin jo rt tilaan että saa syntyä ilman paniikkia jos alkaa syntyyn niin ei tartte ainakaan asennon takia sectiota miettiä.

Muuten ollut olo tänään ihan ok.

Mutta niin se oli keskiviikkonakin enne klo:19.30 kunnes yht' äkkiä sitten ne supparit ilmaantuivat.

Tiistaina seuraava äippäpoli jossa kai tehdään lapsivesipunktio ja sitten käynnistellään jos ei ole estettä.

Mutta tämmöistä tänne.

Rv35+4

Vierailija
6/23 |
21.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ONNEA Vades vauvan johdosta ja ihanaa vauvantuoksuista arkea suurperheeseenne!!!



Leanna

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/23 |
27.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leanna+5 +sissi rv 19

Vierailija
8/23 |
27.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi,



Testailenpa tässä osaanko edes kirjoittaa tänne. Tai tänne kait minä " kuulun" , viidettä tekemässä, kahden vuoden aktiivisen yrityksen jälkeen lopulta ne kaksi maailman ihaninta viivaa tikussa. Oikeasti kyllä pelottaa, pelottaa ihan valtavasti.... ympäristön reaktio ennen kaikkea, mutta myös se, että kun on neljä raskautta mennyt suht sujuvasti, niin vielä voisi olla onnea niin, että menisi viideskin. Ja kun ei tätä vielä voi edes uskoa!



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/23 |
27.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

uusi kirjoittaja ilmoittautuu. Meille on tulossa 4 lapsi eli oletan kuuluvani ainakin tulevaisuudessa suur perheisiin :) laskettu aikani on 14.5,2007.



Asunnosta sen verran, että meillä on 78neliöinen asunto ja välillä vähän ahdistaa, mutta aijotaan asua täällä vielä ainakin 2vuotta vauvan syntymän jälkeen. Kaikki lapset nukkuu toistaiseksi samassa huoneessa ja lisäksi on leikki huone. Lapset ovat kaikki alle koulu ikäisiä, vanhin 6v seuraava 4v ja nuorin 1,5v. myöhemmin täytyy varmaan miettiä huone jakoa uudelleen nyt toimii vielä ihan hyvin.



jotain muutakin oli mutta ajatus hävisi kun lapset ovat niin levottomia ruuan kanssa vähän kestää :/ no joo pitää mennä kirjoittelen myöhemmin lisää.



Murmeliitta rv 11+6 ja muut pöröt

Vierailija
10/23 |
28.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osaisko joku tehdä esittelylistaa?????Mielipiteitä??



Tänään kaksin miehen kanssa viettämään parisuhteen laatuaikaa=)



Raskaus etenee kohti puoliväliä ja enää 6 päivää rakenneultraan.Jännää!!!!



Leanna ja viis kersaa sekä sissi rv 19+

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/23 |
09.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun nyt nakyi jo monta suurperheodotajaa olevan ' linjoilla' ei anneta asian kuivua ja pistinkin teille tan viikon pinon pystyyn! Eli aktiivista kirjoittelua ja toivottavasti pian ilmestyn seuraanne!! Kukahan suostuisi paivittajaksi?? Kun esittelylistaa ei taida enaa olla olemassakaan siita vanhasta, joten eikun uutta pystyyn!!

- levinia kera neljan typyn-

Vierailija
12/23 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloitin taman pinon Vilmatin huhuilujen mukaan teille SUURPERHEODOTTAJAT!! Eli ensimmainen viikkopino teille!

Mulla piti olla samalla mukavia uutisia ja liittya teihin, mutta toisin oli (taas) maaratty ja keskenmeno kavi.

Mutta kun teita jo nainkin monta ' ilmottautui' aloittakaa viikkopinoilu, on mukavampi/helpompi seurata!

-levinia-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/23 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti pääset pian takaisin tähän pinoon.

Joo tänne kuuluu ihan ok olo.

Mitä nyt välillä väsyttää niin kamalasti!

Mutta syyn siihen tiedänkin,nimittäin hemoglobiini oli viimeksi ollut vain 106,joten rautaa syömään.

Masukki on rauhallinen ollut nyt jonkin aikaa,mutta eilen menoa riitti melkein 3 tuntia putkeen...

Tänään myös ollut reilu puolentunnin jumppa jo aamusta vauvelilla että liikkuu todella paljon.

Potkuja ei niinkään mutta muunlaista mönkimistä senkin edestä.

Sain jopa syötyä ruokaa hyvillä mielin tänään joten eiköhän tää päivä suju ihan kivasti,mulla kun on nyt ollut tuota närästämistä ja ällötystä välillä melkoisesti,mutta nyt seuraavalle vuoroa!

Rv 34+2

Vierailija
14/23 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voimia!!!



Omaan napaan ei tänään uutta.

Siivoilua,lähinnä pyykin järjestelyä taas.Kaivelin talvivarusteita esiin ja kannoin kevyimmät vaatteet vaatehuoneeseen,pois tieltä.Tein tilannekatsausta mitä kaikkea uutta tarvitaan.Ja sitähän taas tarvitaan!



Vaunutkin kerkesin tilaamaan ja palauttamaan!Olisivat olleet kivat,mutta vanhaa mallia.Kun katselin niitä maahantuojan sivuilta,olivat ihan erinlaiset.Huijausta sanon minä!Nyt olen yrittänyt etsiskellä toisia tilalle(ja yhtä halvalla,huh=))



Nyt ei hetkeen ole liikkeet tuntuneet,sitten eilisen.Mutta eiköhän ne sieltä taas tunnu...



Leanna ja mukelot kera sissin rv 16+

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/23 |
12.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

^Ylös vaan!

Vierailija
16/23 |
13.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missäs kaikki masunkasvattajat luuraa ku ei pino pysy ylhäällä? ;-) Mulla nyt siis viikoja 5+4 ja mahaa on tänään vähän juiminut ihan ku menkkojen alussa huiiii!!! Toivottavasti ei kuitenkaan mitään kummempaa:-)



Meillä kerroin tänään 16v tytölle ja 9v tytölle reaktiot vähän erileiset pienenpi innoissaan isompi vähemmän innoissaan heh pojille 21v kerroin lapsista ekana ku tein testin ja oli + otti asian ihan hienosti ja onnitteli. 13v poika on vielä asiasta tiedoton ,mutta täytyy kertoo ku tulee kotiin ,saas nähä kuin suu menee. Nuorin poika ei vielä asiaa käsitä ku on vasta 1v ja 9kk:-)



Veljen vaimolle kerroin tänään ja hänkin onnitteli eli tähän asti reaktiot aikas hienot:-)



No meen soffalle katteleen telkkaa iltojen jatkoja kaikille!

Vierailija
17/23 |
14.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina niin ei käy...

Mua ainakin jännitti hirveesti kertominen,mitä omat vanhempani,lähinnä isä sanoo...

Meillä esikoinen sanonut nyt ettei sitten halua tämän jälkeen lisää vauvoja meille=)Mihin mieheni vastasi että `äläpäs nyt,tiedä kuinka monta äitisi vielä haluaa...´



Yöllä heräsin tuskan hikeen,oksetti ja vatsaa väänsi.Toivon ettei ole mahatautia lykkäämässä.Yhä hieman hutera olo..



Kommenteista kanssaihmisiltä:puolituttu rouva juuri kysyi että oliko nyt ihan tarkoitus vai VAHINKO.Voi ei,en kestä.Oli samaa kysynyt viikkoa aiemmin mieheltäni,ja tosiaan aivan puolituttu...



Leanna ja naperot sekä sissi rv 17+

Vierailija
18/23 |
14.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti nikki meni oikein.

Itse odottelen jo kovasti että vauva haluaisi syntyä.Viikkoja nyt 39+5

ja kohdunsuu ollut kypsänä jo 3 viikkoa :)

Odottavan aika on pitkä.Kävin ostelemassa vähän vaatteita lapsille kun tänne avattiin H& M.Ihan kiva.

Autoasiaa siten,minkäslaisia kulkuneuvoja teillä on?

Pitäis varmaan hommata isompi ettei tarvi koko köörillä kun kauppaan menee niin kahta autoa käyttää ,heh ..



Wades

Vierailija
19/23 |
14.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin olen joskus keväällä kirjoitellut suurperheodottajiin.

Kolme viikkoa sitten meille syntyi ihana Prinsessa, koko perhe voi hyvin ja iloitsee uudesta perheenjäsenestä.



Terveisin,



Mrs-Mrs + 4lasta +mies

Vierailija
20/23 |
15.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin joku kyseli millainen auto perheellä on meillä ford mondeo farkku mut nyt ois tila-auto haaveissa joku pontiac transport (meniköhän oikeen kirjoitus)



Mäkin haluisin mennä alkuraskauden ultraan ja aattelin huomena soittaa neuvoilaan ja kysyä oisko mahollista päästä ku pelottaa syyslomalla ois tarkoitus lähtee pohjosiin mökille mut sieltä matkaa joka puolelle on noin 50-100km niin ois kiva tietää et vauva on ainaki sisällä eikä ois ulkopuolinen



Sitte omantunnon kyssäri: Tupakoitko ja paljonko? (Menikö liian henk.koht) Itse myönnän tupakoivani ja nyt kovaa taistelujen tahtoa ,et saisin tupakat pysymään noin 5-6kpl päivässä ,kumma juttu vaikka tulee paha olo ku polttaa niin silti pitää vetää:-)