Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kaipailen apua kestoilun aloittamiseen!!!

09.02.2006 |

Elikä tilanne tämä....saatiin kastelahjaksi kestovaippoja mutta olen hiukan huulipyöreänä siitä kuinka ne toimivat :o



Kyseessä on ruohonjuuren vaipat, ImseVimsenit. Paketistamme löytyy 2x päivävaippaa ja 1 yövaippa. (Nämähän ovat päällimmäiseksi tulevia.) Lisäksi löytyy 8 muotoonommeltua sisävaippaa joissa pitkä imuläppä, fleecen tapaisia lisäimukankaita kuulema yökäyttöön sekä riisipaperia.



Nyt askarrattuu että missä järjestyksessä ladon tuota täytettä tuonne sisävaippaan ja mitä kaikkea sinne tarvitsee laittaa. Harsothan ja tuo fleece? lisä imu tulevat ihoa vasten. Mihin laitan riisipaperin? Harson ja sisävaipan väliin vai sisävaipan imuläpän alle? Tuleeko sinne imuläpän alle ollenkaan mitään? Ja harsosta vissiin kannattaa tehdä kolmiovaippa kun kyseessä on 2kk vauva?!?



Auttakaa nyt joku tätä avutonta jotta kestoilu alkaisi myönteisissä merkeissä ja pääsisin kokoaika kestoilijaksi!! Kertiksien käyttö syö vihreää sieluani ;)

Ja kertokaa nämä asiat niin yksinkertaisesti rautalangasta vääntäen että tämäkin blondi ymmärtää.



Apua kiireesti kaipaava!!!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Peppua vasten kuivaliina tai riisipaperi

sitten imevä kerros esim puuvillaa tai flanellia

Sen alle hamppua (hamppu ei ime kovin äkkiä)



Hei mä suosittelisin käymään täällä : http://www.kestovaippainfo.fi/index.php



Saat nopeasti kymmeniä vastauksi.

'

Sen lisäksi täältä löytyy kaikki vaipat ja niiden materiaalit ja vaippakuoret ja pesuaineet ja ja ja.............



eli kestovaippainformaation lisäksi siellä on erittäin vilkas keskustelupalsta jossa puhutaan vain kestoista =))))))

Vierailija
2/2 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli www.kestovaippayhdistys.fi ja sieltä etsit oman alueesi tukihenkilön johon otat yhteyttä niin tulee varmaan vaikka kotiin neuvomaan juuri noiden vaippojen käytössä! =)



Fleece ei ime, se vain pitää kuivana, joten älä suotta laita yhtä fleeceä enempää. Riisipaperi ei ole välttämätöntä, kuivaliinan päällä se tuntuu märältä, jotkut tykkää että kakan poisto on sen kanssa helpompaa, itse en oppinut niitä käyttään, oli aina lapsilla pyllyvaossa rutussa... =/



Kestoiluniloja, kyllä ne sieltä oppii! =)



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän kolme