Oululaiset: kuka tämä mies on? kuula päähän
Oulun keskusrikospoliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa pedofiliatapausta, jossa saattaa olla lukuisia uhreja.
Teoista epäillään 32-vuotiasta oululaismiestä, joka on kamppailulaji taekwondon ammattiopettaja ja alallaan tunnettu ja näkyvä hahmo.
Hän on ollut vangittuna useista rikoksista epäiltynä tammikuun loppupuolelta lähtien ja tapauksen tutkinta alkaa olla pian valmis. Keskusrikospoliisi on asiasta vaitonainen, koska se haluaa suojella tekojen uhreja.
Asia tuli poliisin tietoon sen oman tiedustelun avulla ja siten, että joku uhreista otti yhteyttä, kertoo rikoskomisario Seppo Rautava.
Miestä epäillään nyt ainakin useista törkeistä lapsen seksuaalisista hyväksikäytöistä. Näissä tapauksissa asianomistajina on poliisin mukaan puolenkymmentä tekoaikaan alle 16-vuotiasta tyttöä.
Epäilylistalla on myös seksuaalisia hyväksikäyttöjä, joissa asianomistajina on kymmenkunta tekoaikaan 16¿17-vuotiasta tyttöä. Näitä tapauksia on Rautavan mukaan " kymmeniä, jos ei satoja" . Kaikki eivät ole halunneet viedä asiaa oikeuteen.
Varhaisimmat teot mies teki poliisin mukaan 1990-luvun lopulla ja tuoreimmat viime vuoden lopulla, siis vain hieman ennen miehen vangitsemista. Rautava ei halua kertoa, mitä miehen kuulusteluissa on käynyt ilmi, tai miten tilanne on päässyt syntymään.
Ilmeisesti ainakin osa asianomistajista on tutustunut mieheen taekwondon harrastamisen yhteydessä. Mies on toiminut vuosia lajin opettajana ja valmentajana, myös nuorille harrastajille. Rautavan mukaan ei kuitenkaan ole syytä yhdistää lajia miehen epäiltyihin tekoihin.
" Yhdestä tekijästä ja hänen tuttavapiiristään on kyse, ja tuttavapiiri on ollut tässä toiminnassa kiinni" , hän sanoo.
Epäilty toimii lisäksi toimitusjohtajana nimikirjaimiaan kantavassa tukkukaupassa, joka myy internetissä kamppailu-urheiluvälineitä.
Keskusrikospoliisi on aloittanut myös miehen liiketoimien tutkimisen. Tutkinta kohdistuu miehen yhtiöön, mutta myös urheiluseurojen varojen käyttöön. Poliisi epäilee veroja pimitetyn satoja tuhansia euroja.