!! TIISTAIta SYYSkeijut !!
Maanantai:
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=8319154&p=1&tmode=1&smode…
Onnea Frodolle pikkuisesta!!!
-piias- (palailen myöhemmin)
Kommentit (31)
Menin torstaina 7.9. käynnistykseen. Tippa laitettiin klo 13.30. Kunnon supistuksia alkoi tulla klo 18 jälkeen ja tunti siitä kuului POKS! eli kalvot puhkesi. Suloinen, pieni tyttäremme syntyi klo 22.07 kahden minuutin ponnistamisen jälkeen. Tytön mitat: 3650 g, 49 cm ja pipo 36 cm. Synnytys sujui tosi mukavasti aluksi ilokaasun merkeissä ja sitten intratekaalipuudutuksen avustuksella. Napanuora oli vaavilla kaulan ja käden ympäri, josta aiheutui alkuvaiheen sinisyys, mutta pian tyttö näytti punaiselta kuin ruusunnuppu. Sairaalasta emme pitäneet kiirettä pois. Eilen illalla kuuden aikaan kotiuduttiin. Nyt opetellaan tätä kotiarkea neljän isosisaruksen avustuksella. Eilisilta oli varsinaista hulinaa, mutta nyt alkaa tuntua jo ihan mukavalta. Vaavi on nukkumassa ja itsekin pitäis nyt nokoset ottaa.
Lämpöiset onnittelut kaikille muillekin jo nyyttinsä lunastaneille! Ja tsemppiä vielä synnytystä odottaville!
neronja ja neiti ruusunnuppu 4 vrk
FRODOLLE JA NERONJALLE vauvoista!!!! =D voih, kun omakin kohta tuhisisi vieressä!
NERONJALLE onnittelut pienestä tytöstä!
Jospa nuo TIITIÄISEN supistukset tuosta voimistuisivat ja pääset pian toistoimiin sinäkin. Kuinkahan monelle syyskeijulle on tullut lähtö laitokselle yön aikana?
ANMARI käsittääkseni nykyisin neuvolassa kiinnitetään aikaisempaa enemmän huomiota vauvan liikkumiseen (joka toki ihan luonnostaan vähenee raskauden loppusuoralla kun tilaa liikkua on vähemmän) ja äitejä kehoitetaan liikkeiden tarkkailemiseen. Ainakin omalla kohdalla näin, ilman että varsinaisesti mitään vialla tai epäilyjä sellaisesta. Uskoisin, ettei sinunkaan vauvalla mitään erityistä hätää, mutta kannattaahan siihen kiinnittää huomiota liikkuuko vauva tarpeeksi eli laskea liikkeitä joka pvä samaan aikaan, tunnissa pitäisi tulla vähintään 10 liikettä, hikottelua ei lasketa mukaan.
RANTSU ja INKULI huojentavaa kuulla, että muutkin tuntevat vauvan jalat selvästi. Minulle tämä on tosiaan ihan uutta, esikoisesta en aina edes tiennyt kuinka päin vatsassa on, seuraavasta kyllä erotin pään pepusta ja jalan potkiessa, mutta Onnia voi tosiaan selällä maatessa tunnustella ihan tarkkaan käsikopelolla missä menee mikin jäsen, kädet rotan jaloista ihan helpolla. Mietinkin tähän syitä, ja yksi muutos aikaisempiin raskauksiin on se, että istukka on nyt kohdun takaseinässä, aijemmin etuseinässä. Eli voisi johtua jo siitä, ettei estettä ole tuossa suuremmin ja ravakerrostakaan ei juuri ollenkaan. Ja onhan Onni ultran mukaan aijempia suurempi.
Lapsiveden määrän ja vauvan koon takia haluaisin vielä kerran ultrattavaksi äitiyspolille, mutta en tiedä saako sinne enää tässä vaiheessa helpolla lähetettä. Täytyy kysyä tänään neuvolasta.
Yksi syy miksi tästä olen myös huolissani, on Onnin huulihalkio, muistelen että johonkin kromosomipoikkeavuuksiin liittyy myös lapsiveden määrän vähyys ja sekin huolettaa. Jotenkin jo toivoisin pääseväni synnyttämään senkin takia, että saisimme selvyyden Onnin halkion laajuudesta ja varmuuden onko muita poikkeavuuksia - ultran mukaan niitä ei näkynyt, mutta ultrakaan ei kaikkea kerro.
Mulla on muuten eilisillasta saakka supistellut ihan ahkeraan läpi yön, nyt aamullakin 5-10min välein mutta kun nämä on ihan kivuttomia harjoitussuppareita! Vatsa vaan kovettuu ja käveleminen muuttuu vähän hankalammaksi - joskin se on hankalaa muutenkin kun oikean jalan hermo on edelleen jumissa ja liitoskivut vaivaa.
Jospa sitä söisi jotain ennen neuvolaa... nuoremmalla on tänään tarhapäivä eli saan iltapäivän lepäillä rauhassa, yö olikin taas aika levoton.
Mayella ja Onni 37+6
Ja Neronjalle onnittelut pienestä prinsessasta! Kiva kuulla, että synnytys meni mukavasti ja että voitte molemmat hienosti! Vauvantuoksuista arkea teille kaikille!
Omaan napaan ei taas ihmeempiä, heräsin pariin supistukseen yöllä, mut siihen se taas jäi. Nyt en oo bongannut vielä ainuttakkaan supparia, eili eiköhän tämäkin päivä mene ihan kotosalla. Päätä särkee jostakin syystä aika kovasti ja tuntuu, etten olisi nukkunut yhtään, väsy niin kova. Rautalääkkeet loppuivat pari päivää sitten, kai se on mentävä ostamaan lisää, kun ei vauva vielä halua tulla ulos.
Mukavaa päivää kaikille!
Niina ja pyöriäinen rv 39+4
On alkanut väsyttää, vaikka nukunkin ihan mukavasti. Toki heräilen paikkojen puutumiseen, mutta uni jatkuu samantien. Joinakin aamuöinä olen herännyt aika tiukkaan supistukseen - yhteen siis vain - vähän kivuliaaseen, mutta enempää ei ole tullut. Nyt viime aamuyönä supistuksia taisi tulla useampikin, mikäli unen läpi oikein tajusin. Ehkä se tästä etenee... Jo ennen näiden supistusten alkamista on ollut tunne, että synnytys alkaa aamuyöllä, saas nähdä pitääkö paikkansa. Toinen tuntemus on ollut, että yli lasketun mennään ja sehän ainakin täsmää.
Lämpöiset onnittelut neronjalle nyyttisi johdosta!
fullmoon 40+1
Toista odottelen, ja luulin että meikäläisellä on hyvät hermot! Nyt zeniläinen mielenrauhani (!) on täysin mennyttä, MIKSEI NRO KAKKONEN JO TULE??? Toissapäivänä oli suppareita, jotka tasaisesti kovenivat ja tihenivät, pääsin jopa 10 min väliin, mutta sitten homma laantui. Nämä viime metrit tuntuvat todella tukalilta...
terkuin Leena eli uusi syyskeiju
Eli Neronjalle ja Frodolle paljon onnea! Toivottavasti tullaan jo pian perässä...
Neuvolassa kävin aamulla ja pari asiaa jäi vaivaamaan mieltäni, vaikka neuvolan täti ei kamalan huolissaan ollutkaan:
VERENPAINE on noussut vähitellen, nyt alapaine on jo 90. Tämän saman lukeman saan kotona mittarilla valkotakkipainetta se tuskin on... Onko teillä muilla verenpaine kohonnut ja kuinka paljon nyt loppuraskaudesta? Minulla tosin on ennen raskautta ollut tällaisia lukemia paljonkin, ja raskauden aikana keskiarvo alapaineelle on noin 80, mutta on välillä 72-74 saatu myös arvoksi. Sain uuden neuvola-ajan torstailla, että voidaan seurailla tilannetta. Valkuaista ja turvotusta ei kuitenkaan ole. Neuvolan täti vaan toivoi, että lapsi syntyisi nyt pian, ettei tarvitsisi noita paineita sen enempää miettiä.
VAUVAN SYKE jäi myös mietityttämään. Minusta syke kuulosti niin rauhalliselta ja se olikin vain noin 120. Syke tosin kiihtyi ja oli 140, kun vähän tökittiin lasta liikkeelle. Onko 120 kuitenkin ihan normaali syke, kun tuntui minusta niin kovin rauhalliselta ja mietin, että onko kaikki kunnossa? Tästä neuvolassa sanottiin, että hyvä vaihtelu on kuitenkin ja reagoi selvästi liikkeisiin eli ei syytä huoleen. Olen kuitenkin pahasti alkanut kaikesta huolestumaan nyt loppuraskaudesta ja siksi ajattelin teiltä kysellä... Onko kellään muulla ollut näin hitaita sykkeitä...?
Tällaisia terveisiä neuvolasta. Muuten kaikki normaalisti. Paino noussut 200g, lapsi edelleen raivotarjonnassa lähtökuopissaan odottelee ja sf-mitta on vain vaivaiset 29 cm niinkuin nyt jo pitkään on ollut.
Hansuli, 39+5
Kun verenpaine nousee 20 yksikköä normaaliarvoihin verrattuna aletaan epäilemään raskausmyrkytystä ja jos sulla ei ole mitään muita oireita niin en olisi vielä huolestunut. Asiaa on kuitenkin syytä seurata. Mä muistelen että terveydenhoitaja olisi maininnut kanssa sykkeeksi jotain 120. Meillä on nyt viimeisillä kerroilla herätelty vauvelia ja kun on herännyt ja alkanut liikkua niin sykkeet on muuttuneet.
Täällä vaan edelleen odotellaan. Jotenkin olen jo antanut periksi että käynnistykseen se varmasti menee. Seuraava käynti mulla onkin yliaikaiskontrolli. Tänään on vähän supistellut nyt aamupäivästä, mutta niin vähän etten viitsi edes kelloon päin katsoa. Tuli taas syötyä karkit jotka olin varannut synnäriä varten :( Taidan jättää seuraavalla kauppareissulla karkit ostamatta. Saa mies sitten käydä ostoksilla kun joskus sinne synnärille asti päästään. Päiväunet on nykyään pakko nukkua joka päivä. Minä joka en niitä normaalisti nuku. Ihmejuttu, mutta kai sitä kroppa on jo aika kovilla näin loppuviikoilla.
rv 41+1
Huomenta päivää!
Itsellänihän on paineet myös nousuhdanteessa olleet ja nyt viikon välein vaan niitä neuvolassa tarkkaillaan, vaikka mielestäni pitäskin ehkä useammin, kun mulla ei oo mittaria kotona..
mulla kanssa alapaine kivunnut sinne 90! mutta mul ei kans oo mitäänmuita vaivoja sitten kuin tuo turvotus..suolankäytön ne multa kielsi lähes kokonaan neuvola lääkärillä siis..nyt huomannut että se on ainakin turvotukseen auttanut tosi hyvin tuo lähes suolaton ruokavalio, heti kun jätti juuston ja pitsat pois,heh heh :)
Tosta sykkeestä mä en varmaan vielä huolestuisi, vaikutti ihan siltä kun teidän vaavi ois ottanu siellä tirsoja :)
ja sit ku heiluttelitte sen hereille, niin liikkuminen taas pisti sykkeetkin kulkemaan..Monilla muillakin on havaittu tuota samaa.
Lisäksi vielä mun tutulla masukin sydänäänet on jotenkin epätasaset kokoajan näin loppuaikana, mutta ei ole kuulemma hätää ja häntä seuraillaan kans viikon välein äippäpolilla!(siis oikeen jotain rytmihäiriön tapasta vissiin)
Toivottavasti tästä oli edes jotakin apua sinulle..mutta todella monilla on tuota painetta..ja varsinkin näin loppuaikana.itse en ainakaan ennen huolestu, vasta sitten kun rupeen näkeen sahalaitaa tai palloja näkökentässä ja pää räjähtää kovasta kivusta! :)
Tsemppiä ja hyvii vointeja sulle, muistahan juoda vettä ja lepäillä paljon! :)
Manta ja onni 37+4...ja aika matelee...
Onpas mukava lukea vauvan saaneita viestejä ja lisäksi kun synnytykset ovat menneet mukavasti!
Täällä ollaan kokonaisena ja käynnistykseen varmaan menee. Rv 41+1 ja huomenna mennään yliaikaiskontrolliin LKS:aan. Toivon mukaan käynnistys tulee loppuviikkoon. Vatsa on sen verran arka ja kipeä kauttaaltaan ettei kestä vaatteita, saati sitten paineluita kireyden vuoksi. Toisaalta terkkari mietti eilen vielä asentoakin, onkohan se edes sellainen että vauva tulee alakautta. Itsestänikin tuntuu siltä ettei se sieltä ilman " vauhtia" tule ja hyvä kun vihdoinkin asento voidaan tarkistaa.
Mutta odottavan aika näin lopussa on pitkä, tuntuu että masentuu ja kun tuo liikkuminen kaupoissa ei nyt oikein innosta..
Mukavaa viikon alkua ja suppareita kaikille odottaville!
NIIN ja tokihan tiedetään, että pikku kävelylenkit auttaa myös noihin paineisiin, että jos vaan pystyy, niin oman kunnon mukaan sitten kävelylle.
ja lisäksi vielä kandee pitää jalkoja ylhäällä kerran päivässä joku 10-15 min. sekin riittää, että veri pääsee hyvin kierteleen.
loppuraskaus on yhtä odottamista ja odottavan aika kun on piiitkä, niin stressi nostaa myöskin verenpainetta.
Voi voi kun niin jo toivoisin omaa pientä kääröäni.. Joka kerta kun lukee uuden vauvauutisen, niin mieli halajaa omaa entistä enemmän. No, kyllä se sieltä tulee, kuten ehkä " joskus" olette saattaneet kuulla teille sanottavan (ainakin mulle taas jokusen kerran) , että " ei sinne masuun yhtään vauvaa ole jäänyt" . ;)
LIIKKEISTÄ: minäkin liikkeitä normaalisti seuraan ja sanoinkin eilen terkalle, että en mitenkään ole huolestunut vauvan liikkumisesta. Lähinnä siihen tarttui oma korvani, kun th kysyy aina käynnin alussa liikkeistä ja merkkaa neuvolakorttiin. Eilen hän sitten kysyi vielä siinä sydänääniä kuunnellessa, että " liikkuuko mielestäsi miten" . Ja kun siis vielä totesi, että äänet ovat rauhallisemmat kuin yleensä. Tämäkin asukki on yleensä kiristänyt tahtiaan äänien suhteen, vaikka alkuun olisikin ollut rauhallisemmat äänet ts. vauva on nukkunut. Mutta eilen illalla kun sänkyyn menin, järjesti masuasukki taas semmoiset karkelot, että äidin mieli keveni kummasti. Samaa oli taas yöllisen vessareissun jälkeen, joten eiköhän tuolla massussa kaikki ole kunnossa. Se on vain tämä mieli ja korvat niin herkkiä välillä mietiskelemään kaikkea. :)
Muuten yö meni ihan rauhassa, kuten illalla arvelinkin, supparit laantuivat kun menin sänkyyn. Aamuyöstä pyörin jonkin verran, mutta sain onneksi nukuttua nyt aamusta, kun mies vei pojan hoitoon.
Kohta pitäisi sitten lähteä hakemaan miehen vanhempia lentokentältä, olivat viikon verran reissussa. Samalla ajattelin kipaista kangaskaupassa ja tehdä keittiöön syksyn piristykseksi uuden kapan.
Mutta nyt täytyy joutua. Mukavaa päivän jatkoa!
T: Anmari rv 38+3
Täälläsuunnalla ei mitään erityistä, yökin meni paremmin kuin aikoihin ja siitä syystä olinkin jo hereillä ennen kaheksaa..(ei ole tapahtunut kuukausiin) :) Esikoisen kanssa käytiin perhekerhossa leikkimässä ja nyt olisikin jo päiväunien aika, jee!
Kyllä tämä masuasukki ainakin on lopettanut liikkumisen lähes kokonaan, töniä saa vähän väliä että tietää kaiken olevan kunnossa. Onneksi sillon aina tulee kantapäästä vastaus takasin. :)
Mä olen vähän ulapalla ton limatulpan kans, kun esikoisen aikana ei semmosta näkynyt ollenkaan, ja mietin vaan sitä että valuuko sitä limaa vielä tulpan irtoamisen jälkeenkin vai ainoastaan ennen irtoamista? Kun olin varma että se olis mennyt jo 2vko sitten mutta vielä ainakin tulee sellasta verinaarmuista limaa aika paljonkin.
Supistuksia meille kaikille niitä odottaville, ja nyt lähen laittamaan tytön ja itseni päikkäreille! :)
minnu 38+1
Onnea Neronja ja Frodo!!
Itse ilmottaudun yhä odottavien joukkoon, aamulla kyllä säpsähdin imuroidessa kun jotain lorahti housuun, mutta se paljastui runsaaksi juoksevaksi valkovuodoksi joten se siitä. Harjotussuppareita jonkinverran, ei muuta. Tympii. Ja väsyttää.
Onneks siirsivät sillon 12 vkolla sitä laskettua aikaa..olisin jo ihan hepulissa jos laskettu aika ois ollu sillon 5.9 ja oisin yhä kasassa, ei meinaa meikäläisen hermot riittää tälläseen odotteluun. Kun tää on käytännössä vaan kotoilua tää odottelu: mies on päivät töissä eikä iltasin jaksa oikein lähteä mihinkään, ite en halua enää autolla ajella ja kävellä en kärsi. JOten päivät pyörähtää kotimaisemia tuijotellen ja sekös tekeekin odotuksesta entistä sutjakampaa...*huookaus*
Nyt päiväunille kun ei tässä muutakaan keksi.
Minjuska 40+1
Nyt rupee oleen mitta jo tosi hyvin täynnä, mä en jaksais enää. Nää päivät menee siinä ku mä haahuilen ympäri kämppää ja kaikki vituttaa. Tänään olis taas neuvola, tuskin sieltä mitää uutta tai lohduttavaa tietoo saa.
Mä oon ruvennu miettiin sitä että kun mulla on ens viikolla taas lääkäri, että mitäs jos ne sanoo että nyt jäät tänne ja nappi huuleen ja pistetään synnytys käyntiin? Voiko ne sanoo niin? Ei muuten mitää mutta jos se on tuomio niin isännän on nii vaikee järjestellä työasiat..
Kohta kyllä räjähtää pää. Tekemistä olis kyllä mutta kun ei jaksa eikä viitti. Mitään en oo tehny että synnytys vois lähtee käyntiin. Mä luotan siihen neljänteen ässään, sattumaan.
Misä ihmees sä kerttu oot??
Mua jännittää synnytys, koko ajan enemmän. Tekis mieli koko ajan olla puhelimes niitten kavereitten kans jotka on synnytyksen kokenu.
Taidan mennä vähä makuuhuoneeseen itkeen jos se auttais!
Omaan napsuun ei mitää muuta ku kauheeta kutinaa! Supistelee jonku verran mutta suht kivuttomasti.
Miisa84 & Pirkko, rv 38+5
Eipä vieläkään mitään ennakkomerkkejä läheisestä synnytyksestä (39+1). Supistuksia kyllä silloin tällöin on, mutta ei ne mitään säännöllisiä ole eikä limatulppa ole vielä mennyt eikä mitään. Vauvakin häiritsi eilen illalla nukahtamista oikein huolella - tilaa liikkumiseen tuntuu vielä olevan. Muksautteli nyrkeillään todella kipeästi virtsarakkoon ja tuntui, että aikoo tosissaan tulla navan kautta ulos. En siis laske vauvan liikkeitä - on sen verran vilkas pakkaus. Parina päivänä jo tuntui, että vauva olis jo alempana, mutta nyt ei taas. Eiköhän tässä vielä kolmisen viikkoa mene ennenkuin syntyy... en kyllä jaksais enää minäkään odottaa.
Neuvolassa olin siis tänään, enkä saannut lähetettä äitipolille vauvankoon tai lapsiveden määrän takia, ihan kuten arvelinkin. Th:n mielestä lapsivettä on ihan hyvin, kohtu tuntuu napakalta pallolta tunnustellessaan ja painoksi arvio käsituntumalla 3200g.
LIIKKEISTÄ kyseli ja muistutteli, että jos yhtään epäilyttää liikkuuko vauva tarpeeksi tai tuleeko 10 liikettä/h laskiessa täyteen niin heti äitipolille tarkistuttamaan tilanne tai virka-aikana neuvolaan sydänääniä kuuntelemaan.
Neuvolakuulumisia:
-paino sama kuin viikko sitten
-verenpaine 129/88
-pissa ok
-hemoglobiini 133
-sf-mitta 33cm
-lapsivettä normaalisti
-rt II
-syke 135 (vaihteluväli 130-145)
Verenpaine hieman koholla, alapaineen vaihteluväli ollut 70-80, yläpaine noin 120. Vielä ei huolta, koska turvotusta, päänsärkyjä tms ei ole ja pissa puhdas.
MINNU ihan normaalilta kuulostaa limatulpan suhteen, verensekavaa limaista vuotoa voi tulla varsinaisen tulpan jälkeen synnytykseen saakka, ei siis huolta.
Supistuksia tullut koko aamun tiheään, harmi vaan että suht kivuttomia ovat eli ei minkäänlaista toivetta, että alkaisi pian tapahtumaan. Tylsää... tein äsken kävelylenkinkin esikoista koululle vastaan, ajatellen että ehkä se saisi supistuksia voimistumaan mutta ei mitään... olisi sitten kokonaan supistamatta.
Mayella *huomenna 38*
Eli siitä on nyt sitten mennyt kaksi viikkoa ja yksi päivä, kun vessareissulla pyyhkiessäni paperiin jäi se vihertävä, pitkä limajoiku. Se ei ollut ollenkaan verinen, vihreä tosi sitkeän limainen klöntti ( YÖK! ) Joitakin päiviä sen lähtemisen jälkeen, paperiin jäi vielä vähäisiä määriä limaa. Ja täällä sitä vaan ollaan. Eli olikohan se nyt sitten kuitenkaan sitä? Kun viimeeksi siitä täällä keskusteltiin, joku kirjoitti lukeneensa/kuulleensa, että limatulpan irtoamisesta max. kaksi viikkoa synnytykseen. No, se meni jo.
Tiedä häntä sitten...
Mayella: Harmi, ettet päässyt siihen ultraan. Mut kai ne neuvolassa tietäisi, jos olisi syytä huoleen, eiks niin? Meidän hermoraunioina odottavien ja tuskailevien on vaan pakko luottaa noihin " asiantuntijoihin" , ja se on varmasti joskus ihan hyväkin, että ovat meitä toppuuttelemassa ja rauhoittelemassa, näin loppumetreillä varmasti monen mieliin hiipii huoli vauvan terveydestä ja itse synnytyksen tapahtumista. Koita nyt levollisin mielin jaksaa odottaa sitä H-hetkeä, ei siihen varmaan enää kauan mene, kun siutakin on jo noin kovasti supistellut.
Jahas, ruoka taitaa olla valmista. Eiku syömään!
Niina ja pyöriäinen rv 39+4
Täällä edelleen, ja tuskin ihan vähään aikaan vielä tositoimiin pääseekään... Välillä hieman tuntee kateutta, kun lukee muiden jo noutaneen nyyttejään... Onnea taas uusille vauvoille ja vanhemmille!
No, onhan tässä itsellä vielä 2vko tuohon laskettuun aikaan ja esikoinen meni yli ajalle, niin tuskin tämäkään ennakkoa ottaa...
Tänne ei kuulu juurikaan mitään uutta, huomenna on neuvola niin saa edes jotain tietoa taas. Jospa vaikka terkkari sanoisi vaavin edes vähän laskeutuneen... itsestä ainakin tuntuu, että olisi hieman alempana... välillä ainakin tuolla virtsarakon suunnalla vihloo niin vietävästi.
Tänään vein taas aamulla pissapurkin labraan. Noita kontrollinäytteitä kun olen joutunut viemään kerran kuussa, kun sen yhden vti:n sairastin siellä alkuraskaudessa. Sen jälkeen näytteet olleet puhtaita, mutta hyvähän se on että varmistetaan... jospa tämä olisi ollut jo viimeinen purkki...
Labrareissun jälkeen kävin esikon kanssa kaupassa ja sitten yksi kaveri olikin meitä viihdyttämässä pari tuntia. Aika meni kuin siivillä, kun sai jutella aikuisen kanssa :D
Mutta nyt lähden laittamaan kanakastiketta ja riisiä! Saa ruuan valmiiksi kun esikko nukkuu päiväunia...
Escada+puuhis rv38
Yöllä heräsin pariin mojovaan supistukseen ja oli sen verran kipeitä etten voinut kuin kiemurrella sängyssä ja ähistä. Miestä en viitsinyt herättää kun ajattelin että on varmaan taas väärä hälytys ja niinhän se olikin, kun täällä vielä notkun ;D Luulisi ettei enää kauaa mene synnytykseen, limatulpan irtoamisesta on nyt noin 9 päivää! Eilen valkovuodon mukana tuli hieman vaaleanpunaista tai sitten vain kuvittelin koko asian...
Huomenna pitäisi mennä johonkin sähkörata-tutkimukseen! Vaikka lääkäri on vakuutellut että on ihan turvallista raskaus aikanakin niin silti jotenkin epäilen ja pelkään että synnytys käynnistyy kesken tutkimuksen.
Eipä nyt sitten mitään uutta tännepäin, taidetaan kohta lähteä ipanoiden kanssa pihalle.
*tiitiäinen tasan 39+0* =D (ultran mukaan 39+2)