Millaista deodoranttia 10 v pojalle?
Niin, tässä sitä ollaan esikoisen kanssa murrosiän kynnyksellä ja näin hassu kysymys. Huomasin tänään, että pojalla on alkanut kainalohiki haista. Juttelin hänen kanssaan puhtaudesta ja sanoin, että täytyykin ostaa deodoranttia. Poika on aika lapsekas vielä kuitenkin ja hän ryntäsi heti etsimään iskän dödöjä. Mutta, voiko siis näin " pienelle" laittaa aikuisten deodorantti vai onko olemassa joitakin lapsille sopivia???
Kommentit (8)
ei ole ihan niin ärhäkän hajuista kuin mitä axet, rexonat jne. ei ole käytössä päivittäin, mutta kun käyttää, nousee pojasta ihan mielyttävä, vain " lievästi" aikuismainen tuoksu (kuten yleensäkin suihkun jälkeen kun haluaa käyttää esim adidaksen suihkusaippuaa).
kainaloiden pesuun tea tree oil-saippuaa eli teepuu-saippuaa koska silla on antiseptisia vaikutuksia eli vaikuttaa niihin kainaloissa elavien bakteerien hajun tuottamiseen. Ainakin luontaistuotekaupasta jossei muualta.
Niin ja jos ostat pojalle varsinkin antiperspiranttia niin sita kantsii laittaa ikkuna auki. Meilla Englannissa on ollut muutama kuolemantapaus etta nuori poika vetanyt dodoa koko kropan mitalta pienessa kylpparissa ja sitten kuollut siihen.
Kaupassa tänään sitten pyörittelin miesten deodorantteja ja ostin sellaisen jota mainostettiin " cares mildly" ja on alkoholiton sekä dry stick. Kokeillaan nyt sitä alkuun varovasti ettei tosiaan iho ärsyynny.
Mielenkiintoista muuten huomata, ettei tosiaan ole sellaisia nuorten dödöjä, vaan kaikissa komeili teksti " for men" ja mua lähinnä huvitti, että toi meidän 10 v. (kohta 11v) on kyllä ihan lapsi eikä mikään " man" :-)
Hui... kuullostaapa hurjalta... vaikea uskoa, että yksikään suomalaispoika valelisi itseään dödöllä kuolemaksi asti ;-0
itse ostin omalle murkulle ihan tavallisen hajusteettoman Nivean
on hyvä hajusteeton deodorantti, joka on sopinut ystävälleni, joka ei voi käyttää mitään muita deodorantteja. Tuotteita saa valitettavasti vain verkostomyynnistä, mutta varmaan nettisivujen kautta voi löytyä lähin myyjä.
ne sellaiset " dödökivet" ? En ole itse kokeillut, mutta muutama herkkäihoinen ja hajuherkkä vannoo sellaisten nimiin. Pitävätkö ne oikeasti haisut loitolla? Sellainenhan olisi luontoystävällinen ja turvallinen vaihtoehto pikkuihmiselle.
...mutta meidän 9½-vuotias käyttää apteekista ostettua hajusteetonta -siis aika neutraalia-dödöä.