Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kotiintuloajat

23.09.2007 |

mikä on teidän ala-asteikäisillä lapsilla kotiintuloaika?noudatetaanko niitä ja mikä on rangaistus jos jatkuvasti luistetaan ,eikä tulla vaikka on aika.????

Kommentit (23)

Vierailija
1/23 |
23.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli vastauksestani ei taida juuri olla iloa sinulle, mutta laitanpa viestiä kuitenkin. Tyttö on vielä niin pieni, ettei kunnolla tunne kelloa, joten kotiintuloajoista huolehtiminen kuuluu vielä meille vanhemmille. jos tyttö on ulkona kulkee puhelin mukana, jotta voin soittaa kun on aika tulla kotiin. Toisinaan jos puhelin unohtuu haen hänet naapurin pihalta. Joskus kun on ystävällään soitan ystävän äidilleja sovin, että lähettää tytön ajoissa kotiin. Meillä on kotiintuloaika klo 19.30 arkisin. Tytön eskari alkaa kello 9 aamulla ja sängyssä on oltava viimeistään klo 21, yleensä jo puolelta. Viikonloppuisin on vähän vapaampaa. Ulkona saa olla yhdeksään, mutta aina on kyllä tiedettävä missä liikutaan ja toisinaan pääsee kaverille yökylään tai kaveri meille.



Ala-asteella kyllä ainakin alkuvuosina kotiintuloajat ovat varmaankin aika samat. jos niistä ei pidetä kiinni, niin ehkä sitten pitäisin yhden illan kotona. Ja jos taas seuraavana päivänä kotiintuloaika unohtuu, niin sama homma. Toisaalta näin kännykkäaikaan, voisin myös kokeilla muistuttamista. Eli soittaisin tytölle kymmentä minuuttia ennen sovittua kotiintulo aikaa, jos siitä huolimatta ei tulisi ajoissa, niin sitten pidempi " kotiaresti" . Mutta ihan pienistä lipsumisista en välttämättä niuhottaisi. Jonkun 10-15 minuutin liukuman varaisin siihen. Meillä tosin jo nytkin aika aikainen kotiintuloaika, mutta eipä mene koko ilta sekaisin, jos joskus lipsahtaa puoltatuntia pidemmäksi. Eli vähän tilanteen mukaan. Eihän kivaa leikkiä henno lopettaa ihan kesken, esim. lähteä piilosta kotiin kesken kaiken.

Vierailija
2/23 |
24.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kotiintuloaika on klo 19 (lapset ala-asteikäisiä). Kotiintuloajan noudattamisessa ei ole ollut ongelmia, koska lapsilla kaverit ihan naapurissa eli pyörivät siis tässä lähellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/23 |
24.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tyttö ja kotiintuloaika viimeistään klo 19, jos kasin aamu koulussa niin jo 18.30. Rauhallinen iltasuihku, pientä omaa puuhastelua lapsella ja iltapala, seurustelua ja n.klo 21.00 viimeistään nukkuu. Minusta 19.30 ei ole aikainen sisääntuloaika kotiin. Meillä ei alle 2 tuntia riitä rauhalliseen iltaan.

Vierailija
4/23 |
24.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ollut koko aika lapsilla ala-asteen ajan kotiintuloaika klo 19.00 paitsi perjantaisin ovat saaneet olla 20.30 kun ovat tässä kodin lähistöllä tai jollain kaverilla. Nyt kun vanhempi lapsista on yläasteella on hänellä arkisin kotiintuloaika klo 20.00 ja perjantai-iltaisin 21.30.



Eipä ole tarvinnut taistella pahemmin kotiintuloajoista. Muutaman kerran jos on vanhempi lapsista ollut myöhässä (siis ala-asteaikana) kotiintuloajasta niin 15 minuuttia olemme joustaneet ja jos viivästyy sitä pidemmän aikaa on ollut automaattisesti seuraava ilta " kotiarestia" .



Välillä jopa tuntuu siltä, että etenkin vanhemman lapsen kohdalla hän halusi jäädä " arestiin" että sai omaa aikaa kotona tehdä mitä halusi. Välillä lapsetkin tarvitsevat omaa rauhaa ja ainakin meillä muksuja rasittaa jos ollaan kavereiden kanssa myöhään iltaan ja rauhottuminen ja oma aika jää pois. Ovat kärttyisiä ja väsyneitä.

Vierailija
5/23 |
24.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseessä 12-v poika (6 lk). Tosin nämä lapset pyöri vaan tässä meidän pihapiirissä. Kesällä valoisaan aikaan saattavat käydä pyöräilemässä, tai leikkipuistossa tai futista pelaamassa. Eivät ole ostarilla hengailijoita (eikä siihen lupaa annettaisikaan).

Arestia ei ole tullut annettua myöhästymisten takia (koska ovat pihalla ja käydään huutamassa siälle). Arestia (kotona oloa, ei pleikkaa, ei tietokonetta jne) on annettu kun koulutehtävät tai kotityöt tekemättä (niitä on jokunen per päivä, esim imurointi, tiskikoneen täyttö&tyhjennys, pyykkien ripustus).

Vierailija
6/23 |
24.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin on iltapala. Yhdeksältä oltava sängyssä. Puoli kymmeneen asti saa lukea, jos jaksaa. Tämä neljäsluokkalaisilla, vain yhtenä aamuna kahdeksaksi kouluun.



Viiden minuutin myöhästyminen sallitaan, muuten asiasta keskustellaan ja mietitään yhdessä rangaistusta (esim. pelikielto).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/23 |
25.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eskarilainen saa olla noin 19.30 asti ulkona, ja omalla pihalla pelkästään. Kesällä sai olla kahdeksaan, mutta nyt kun joutuu aamulla heräämään ja on pimeämpää, niin kotiintuloaika siirtyy pikkuhiljaa aikaisemmaksi. En tykkää, että tyttö on pimeässä ulkona edes omalla pihalla, kun ikkunasta ei enää näe. Talvella helpompaa, kun on lunta.



Suunnilleen samat ajat tuntuu olevan pihapiirissä kaikilla, lasten iät 6-9 v. Eipä tuolla yhdeksän aikaan kukaan ole enää isommistakaan.

Vierailija
8/23 |
25.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis eihän asiat oikeasti niin huonosti olekaan, kun tuntuu täällä olevan paljon vanhempia, jotka asettaa kotiintuloajat siihen 19-20 välille. Itse muistan, että ala-aste ikäisenä oli kotiintuloaika viimeistään klo 20.30, ja olen ollut siinä käsityksessä, että nykyisin lapset saisivat yleisestikin olla illat pitkät roikkumassa kaupungilla ilman minkäänlaisia kotiintuloaikoja. Tällainen kuva siis on tullut tiedotusvälineiden välityksellä. Onneksi totuus taitaa kuitenkin olla ihan toinen;o). enkä mä olekaan mikään tiukkis.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/23 |
25.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

on sekä ala-aste,että yläasteikäisiä,mutta toistaiseksi sama kotiintulo aika kaikilla klo 19,viikonloppuisin voi olla pidempään tässä omassa pihassa.

Tosin monesti varsinkin tuolla 13v on treenejä myöhempään eli silloin ei tietty ole ajoissa kotona.

Nuorempi 10 v menee klo 20 sänkyyn ja vanhempi myös silloin omaan huoneeseensa (tietty voi olla vanhempien kanssa myös olkkarissa), saa vielä tunnin katsella telkkaria.

Myöhästelyistä joutuu seuraavana päivänä aikaisemmin sisälle,joten niitä tapahtuu nyt enään harvemmin.

Vierailija
10/23 |
06.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapset 2kk , 2v , 5v , 11v & 13v .



2 kuukauden ikäiset pikkuneidit ovat ulkona vain kanssani , ei ogelmia .

2 vuotias myös minun kanssani , välillä isompien sisarusten , ei ole mitään kotiintulo aikaa mutta nukkumassa 20.30 .

5 vuotias : kotiintuloaika : 19.30 , nukkumaan , 20.30 . Myöhästymisiä ei ole ollut , joten ei ole rangaistuksia mietitty .

11 vuotias : arkisin : 21.00 kotona , viikonloppu : 01.00

13 vuotias : arkisin :22.00 kotona , viikonloppu : 01.30

Mutta vanhimmat ( 11v & 13v ) tulevat samoihin aikoihin , arkisin n . 21.30 ( ? ) ja vkloppuna : 00.30 - 02.30 , koska molemmat todella tunnollisia ja luotettavia , ja ovat aika lähellä myöhään, lähes kaikki tällä ovat noin myöhään ulkona , joten en pidä sitä " erikoisena " . Mutta , kännykät ovat kolmella vanhimmalla lapsella . Ja 2 v menee nukkumaan " myöhään " koska muuten heräsi aikaisin ja herättäsi koko talon ennen kuutta !

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/23 |
07.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viikonloppuisin voimme hieman joustaa, mutta arkisin ei. Alkuun oli hieman vaikeuksia, kun poika ei osannut katsoa kelloa ajoissa, mutta nyt sujuu jo ihan hyvin. Paras kaveri asuu vähän matkan päässä, joten käytännössä leikkiaikaa on 19.00 asti.

Vierailija
12/23 |
17.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

nuo pienemmät vielä ymmärrän, mutta annatko 13 vuotiaan tosiaan olla yli yhteen yöllä ulkona viikonloppuisin??? Ja missä ihmeessä lapsesi oikein siihen aikaan aikaansa viettävät?? Tuo jos mikä vaikuttaa välinpitämättömyydeltä lasta kohtaan! Juuri vanhempainillassa terveydenhoitaja puhui kuinka tuonikäisille 13-15v pitäisi asettaa järkevät kotiintuloajat... mikä tarkoittanee tuota 22-23 jos sitäkään...



Meillä ei varsinaisesti ole kotiintuloaikoja, meillä 11 ja 13vuotiaatkaan eivät liiku missään ilmoittamatta meille (ei missään kylillä esim. mihinkään kellonaikaan iltasella). Kaverit ovat tervetulleita meille, yökyläilyäkin harrastetaan usein... Kotiintulo on sitten aina sovittu tilanteen mukaan... esim. serkuilla saa naapurissa olla myöhempäänkin tai yötä... omalla pihalla (kahden okt talon piha) joskus yli 22... jne. mutta mihinkään ei lähdetä ilmoittamatta ja kauempana kuin naapurissa asuvilta kavereilta haetaan aina!



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/23 |
18.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt tarkistamaan noita aikoja! Ei todellakaan ole 11 ja 13 vuotiaiden paikka olla yömyöhään ulkona!! He ovat vielä ihan lapsia. Ei olisi ensimmäinen kerta kun poliisit veisivät kadulta kotia 11v lapsen, joka siellä luuraa. Lastensuojeluasia jo vaikka lapsi osaisikin käyttäytyä miten mallikelpoisesti!



11v: n sopiva ulkoiluaika mielestäni korkeintaan klo 22 ja 13v:n klo23.

Vierailija
14/23 |
20.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkien (lapset 6,9,11 ja 14 v.) on oltava kotona viimeistään kello 19, jolloin syödään yhdessä iltapalaa, eikä tässä ole eroa arjella ja pyhällä.

Eri sopimuksella voi 14-vuotias olla viikonloppuisin vaikka kaverilla klo 22 asti.

Koulu alkaa alakoululaisilla aina klo 9 ja koulumatkaan menee mutama minuutti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/23 |
21.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

miksi jotkut antavat lastensa ollakin niin myöhään kylillä?ne ovat jo koulustakin annettu kotiintuloajat,ala-asteikäisillä klo 19.30 arkisin..silti jotkut saavat loikkia 11aikaankin vielä kylillä.onko se siksi että vanhemmat saavat olla illan rauhassa kun lapset ovat pois jaloista.kuinka mukavaa se onkaan kun jää aikaa itselle kun saa lapset aikoinaan nukkumaan eikä niitä tartte aamulla kiskoa ylös kouluun.

Vierailija
16/23 |
01.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

arki-iltoina kotiintuloaika on 19-19.30, myöhästymisiä ei ole ollut, jos jostain syystä kotiintulo viivästyy, tyttö soittaa siitä aiemmin. Treeni-iltoina menee valitettavasti tuon yli reippaasti, mutta silloin ei ollakkaan pihalla vaan treenaamassa.



Viikonloppuisin kotona ollaan 20.00, kesällä sai olla 21 saakka. Pitempään ei tarvitse tuon ikäisen olla ulkona vielä. Nukkumaan tyttö menee kello 22 joka ikinen arki-ilta, viikonloppuna saa valvoa hieman pidempään.



Minä se vasta tiukkis olenkin. Ihmettelen vaan tota Jennien, vai mikä se nikki olikaan. Kuinka 11 vuotias saa olla noin myöhään ulkona, kuinka hän jaksaa lähteä aamulla kouluun???? Ja mitä ihmettä tuon ikäinen tekee ulkona noin myöhään, tuskin siellä kovin monta samanikäistä notkuu???!! Ei tulis mieleenkään antaa lapseni olla edes 14 vuotiaana noin pitkään pihalla, ei edes viikonloppuisin.



kuumetta ja lapset 12 v, 1,8v ja 4kk

Vierailija
17/23 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

11 vuotiaan kotiintuloaika arkena viim. klo 20 (yleensä 19.30), tekee iltatoimet reippaasti ja tulee ajallaan kotiin, nukkumaan menee 20.30-21.30 (tuolloin lukee huoneessaan yhdeksän jälkeen vielä) ja arkiaamuina nousee omatoimisesti ylös seitsemän hujakoilla vaikka koulu alkaisi vasta kymmeneltäkin...



mutta sitten.... 9v poika " eksyy" välillä koulumatkallakin kaverille ja on tuntikausia teillä tietymättömillä. näistä seuraa arestia viikko tahi kaksi, riippuen vähän kuviosta. silloin kun kaveria saa alkaa, on kotiintuloaika yleensä klo 19.00. ehkä 1/5 kerroilla muistaa itse tulla ajallaan, 2/5 kerroilla soitetaan ja tulee myöhässä, 2/5 kerroilla yritetään soittaa ja on laittanut puhelimen kiinni/ei vastaa ja tulee kun huvittaa. seurauksena taas arestia... poikaa on koitettu motivoida ajallaan tulemiseen viikkorahapalkkiolla (viikkoraha 2e, jos myöhästyt vähenee raha 50 snt) mutta ei riitä. ongelmana on myös se, että kaverit asuvat kauempana eli eivät pyöri nurkilla kavereiden kanssa ollessaan. ei myöskään tunneta juuri pojan kavereita, koska ovat yleensä tosiaan heidän luonaan tai pyöräilevät, rymyävät metsässä tms. ja tämä tietysti vaikeuttaa myös pojan etsimistä silloin kun on myöhässä. nyt onneksi koulukavereista on nimi/osoite/puh nro lista johon turvautua... käytösongelmia on muitakin pojalla, mutta oisko ideoita tähän?

Vierailija
18/23 |
18.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katoin vaa miten te reagoitte , tosin 13 - vuotias on oikeasti ulkona myöhään , en nyt sano aikoja koska se tulee kotiin sillon kun tulee .

Vierailija
19/23 |
23.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

et mitä tarkoittaa et lapsi tulee sillon kun se tulee?? Eli teillä 13-vuotias itse sanoo ja päättää millon tulee kotiin?



Kyllä meillä on vanhemmat, jotka päättävät alaikäisten asioista, ei tuon ikäinen päätä yhtään mitään. Mutta kukin tavallaan taapertaa.

Vierailija
20/23 |
24.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen kauhistunut kuinka nuoret saavat olla yksin ulkona ja kuinka myöhään. Minä se vasta tiukkis sitten olenkin, koska ei juolahtaisi mieleenikään päästää esikoululaistamme yksin ulos oli sitten päivä tai ilta. Poikamme on rauhallinen ja luotettava ja omaa kyllä kännykän, mutta mielestäni tämän ikäisen ei kuulu viilettää ulkona tai kavereilla iltaisin. Sovitut kaverivierailut puolin ja toisin ovat niitä joita lähipiirissä harrastetaan. En usko että toiminta muuttuu mitenkään ihmeemmin koulunkaan alkaessa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi kahdeksan